Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 31.07.2013

6 největších objevů ropy a zemního plynu v roce 2013, část prvníRychlost objevování nových ložisek zemního plynu a ropy je neuvěřitelná. Nové objevy jsou hlášeny každý týden, možná obden. Velikost ložisek je taková, že se o tom investorům před deseti lety mohlo jen zdát. S každým novým objevem je stále složitější a složitější udržet si přehled o nejperspektivnějších možnostech investování. Objevují se nové těžební firmy, které se chystají velkým hráčům pořádně zatopit, nebo se jedná o startovní byznys s cílem nechat se velkými hráči odkoupit. Pro investory, kteří si chtějí udržet přehled o současné situaci na poli zemního plynu a ropy jsme připravili 6 hlavních objevů na poli ropy a zemního plynu v tomto roce.

V minulém roce se hlavní objevy odehrávaly v Keni, Mozambiku, Angole, Ghaně a na Pobřeží slonoviny. V letošním roce kromě Pobřeží slonoviny, Brazílie a Severního moře se hlavní objevy odehrály v oblasti Mexického zálivu.
 

6 hlavních objevů v roce 2013

 

Shenandoah-2/Mexický záliv


V polovině června oznámila společnost AnadarkoPetroleum (APC) že hlubokomořský vrt Shenandoah-2 narazil na ropu. Jde o vydatný zdroj a to znamená, že v této oblasti dojde k dalšímu ropnému závodu a využití tohoto ložiska. Akcionáři firmy Anadarko musí být nadšením bez sebe. Nicméně dobývání ropy v této oblasti nebude jednoduché, ani levné. Jde o šestikilometrový vrt na mořském dně v hloubce 2 km pod vodou.

Ložisko obsahuje až 15 miliard barelů ropy, což znamená, že ropná horečka v USA rozhodně nekončí. Oblast LowerTertiary trend v Mexickém zálivu, kde k objevu došlo, nás může i nadále překvapovat.

Tento objev potvrzuje trend, který začal objevem ExxonMobilu v roce 2010 na poli Hadrian (700 milionů barelů), pokračoval objevem RoyalDutch Shell na poli Appomattox (500 milionů barelů), dále objevem Chevronu na poli Moccasin (200 milionů barelů a objevem BP na poli Mad Dog (odhad 4 miliardy barelů).
 

CoronadoProspect/Mexický záliv


V květnu oznámila společnostChevronCorp (CVX) nový objev na vrtuWalkerRidgeBlock 98-1v oblasti Coronadov Mexickém zálivu. Vrt leží 190 mil od pobřeží Luisianyv hloubce okolo 2000 metrů a jeho hloubka pod mořským dnem dosahuje téměř 10 km! Jde o jeden z nejhlubších vrtů s odhadovanými náklady na jeho vytvoření nejméně 250 milionů USD. Rozsah ropných rezerv pro komerční využití se stále ještě posuzuje. Chevron vlastní na poli Coronado 40% podíl, ConocoPhilips vlastní 35 %, dceřinná společnost AnadarkoPetroleum (APC) vlastní 15% podíl a VenariOffshore LLC vlastní 10 %.
 

Harpoon /Newfoundland


V polovině června ohlásila norská společnost Statoil nový objev na pobřeží Newfoundlandu, zhruba 500 km severně od St. John. V oblasti Harpoon je hloubka moře 1100 m. Zatím není známo, jak velké jsou zde využitelné zásoby, ale oblast Harpoon leží pouhých 10 km od oblasti Mizzen, kde byly dříve objeveny zásoby mezi 100 až 200 miliony barelů ropy. Stratoil vlastní 65% podíl, zbytek vlastní společnost Husky.
 

Pobřežní šelf Pobřeží slonoviny


Koncem dubna oznámila francouzská společnost Total SA veliký úspěch u svého podmořského vrtu Cl-100 ve vodách Pobřeží slonoviny. Vrt leží v hloubce 2400 a sloupec ropy ve vrtu dosahuje 30 m. Je to první vrt který společnost vrtala. Na tomto objevu není ani tak důležitá velikost sloupce ropy ve vrtu, ale fakt, že v pánvi Tano leží i gigantické ropné pole Jubilee, které patří Ghaně. Pole Jubilee je jedním z nejbohatších ropných polí v Africe s odhadovanými rezervami 1,8 miliardy barelů. V Pobřeží slonoviny jde o druhý úspěch poté, co v minulém roce ohlásila objev společnost TullowOil. Stejná společnost se angažuje i v Ghaně.
 

Gullfaks, Severní moře


V dubnu oznámil Statoil, že získal povolení k těžbě v Gullfaks v Severním moři, poblíž Shetland, kde je odhadovaných 40 až 150 milionů barelů ropných ekvivalentů. Společnost nyní provádí další průzkum s cílem upřesnit velikost ložiska. Gullfarks obsahuje mladší břidlice v mělčích hloubkách. V současné době jsou zde v provozu tři stálé vrty, které mohou vytěžit přes 2,4 miliardy barelů ropy a 56 miliard kubických metrů zemního plynu. Licenci na těžbu vlastní Statoila má podíl na projektu 70 %. Zbylých 30 % vlastníPetoro. Objev v Gullfaks následoval po dvou dalších objevech v Severním moři: Johan Sverdrup a King Lear.
 

Pánev Santos Libra, Brazílie


V květnu zdvojnásobila firma Petrobras odhady zásob ve svém poli Libra v Brazílii na 12 až 15 milionů barelů ropy. To znamená, že jde o největší objev všech dob. Brazílie oznámila, že bude moci poměrně snadno zvýšit produkci na milion barelů ropy denně, což je dvakrát více než produkuje člen OPEC, Ekvádor. Těžba začne do pěti let a je plánováno, že 12 až 18 tankerů bude soustavně kotvit u těžebního pole a bude do nich tankováno až 30 tisíc barelů ropy denně. Pro státem vlastněný Petrobras to však znamená vyšší náklady a také vyšší zadlužení (a to je již tak vysoké). Petrobras chce situaci řešit nabídkou podílu v tomto úžasném projektu. Aukce pole Libra proběhne v říjnu a 70 % pole bude na prodej.


Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: OilPrice.com

 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.