Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 07.01.2015

Afren Plc - investorova seppuka nebo šach mat?


Společnost Afren Plc je britská společnost zabývající se průzkumem a těžbou ropy a plynu v několika světových nalezištích. Hlavně se soustředí na Afriku a Blízký Východ. Afren má zájmy v 11 zemích světa v 25 různých projektech. 
 
Loňský a letošní rok dosud pokračující propad cen ropy tvrdě zasáhl a poslal cenu akcií až téměř na dno k 40 penny za jednu akcii, kde naposledy akcie byla koncem dubna 2009. Kromě cen ropy ovlivnil cenu také skandál části managementu, kdy vyšlo najevo, že si vypláceli speciální neschválené bonusy z prostředků firmy přes SPV umístěné na Bermudách a přišli si tak na prostředky v řádech jednotek až desítek milionů dolarů. Ve skandálu je zapleteno několik osob z firmy.
 
Konsolidace na obzoru?
 
Firma v prosinci obdržela nabídku na převzetí konkurenční společností Seplat, což je nigerijská ropná skupina s akciemi taktéž zalistovanými na LSE. Byla by to první M&A operace od doby, kdy začaly ceny ropy padat. Nově vzniklá společnost by dosáhla kapitalizace okolo 1,8 mld. GBP. Tou větší z této dvojice je Seplat se současným oceněním aktiv kolem 1,1 mld. GBP. 
 
Obchod mezi Seplat a Afren může nebo mohl být prvním z řady obchodů konsolidující doslova rodinné ropné podniky v Nigérii. Velké korporace byly ochotny vzdát se svých zařízení na nigerijském pobřeží kvůli častým sabotážím, slabému pravnímu rámci i vleklým sporům. 
 
Vliv “skandálu” kolem vyvádění peněžních prostředků z firmy sice mediálně měl určitou sílu. V zásadě šlo o faktor, který poslal cenu akcie níže, ačkoliv na reálném ocenění firmy s tržbami přes miliardu liber se kvůli několika milionům příliš nezmění. Podle toho co je dosud známé se zdá, že hodnota aktiv společnosti nebyla tímto odhalením nijak ovlivněna.
 
Zato pokles ceny akcie od poloviny loňského roku za který může propad ceny ropy a očekávání v budoucnu nižších tržeb a nižšího zisku se zdá být na místě. Očekává se v nejbližších obdobích pokles tržeb a zisku, ale nikoliv tak prudký, jak rychle padají ceny akcií na burze. 
 
Hodnoty ukazatele P/E se dostaly na velmi zajímavé úrovně když ještě na konci června bylo P/E na úrovni 4,89. Aktuální hodnota P/E díky propadu ceny akcie spadla na 1,4. Což by mohlo poukazovat na levnou akcii. 
 
 
Jak na tom aktuálně Afren je?
 
Společnost vykázala na konci třetího čtvrtletí 2014 končící 30. září čistý zisk ve výši 8,2 mil. USD, což je asi desetina čistého zisku v 2Q14. Firma stále generuje peníze z operativní činnosti (Cash from operations). Ve 3Q14 58,7 mil. USD, ve 2Q14 230,4 mil. USD. 
 
Dá se očekávat, že vývoj bude mít spíše klesající tendenci dokud se cena ropy nevrátí na vyšší úrovně. Podle Bloomberg Poll se očekává, že by množství peněz vygenerovaných v operativní části společnosti mělo poklesnout k 43,6 mil. USD v posledním čtvrtletí roku 2014. 
 
Celkové tržby ve 3Q14 dosáhly úrovně 233,1 mil. USD což představuje meziroční propad zhruba o 170 mil. USD a kapitálové výdaje (CapEx) ve 3Q14 dosáhly na 166 mil. USD vlivem dokončování prací na další těžební věži Okwok v Nigerijských vodách. 
 
Hrubá marže ve třetím čtvrtletí propadla yoy o 26 % na 35,74 % z loňských 48,17 %, zhoršila se i mezikvartálně. Zatím co marže v prvních dvou čtvrtletích rostla, ve třetím se právě zhoršila kvůli projevujícím se propadům cen ropy. 
 
Celkové zadlužení společnosti se výrazně během roku 2014 nezměnilo a standardně se udržuje na 1,2 mld. USD. Z toho tvoří zhruba 1 miliarda dlouhodobé závazky, Zbytek jsou krátkodobé. 
 
Z dlouhodobého hlediska s firmou není nic špatného, firma dle historický údajů byla zisková, v současnosti pod tlakem díky klesající ceně ropy a to se musí projevit. Cena akcie je poměrně silně ovlivňovaná cenou ropy, proto lze očekávat, že po stabilizaci ceny ropy a eventuálně jejím návratu výše se může i akcie Afren PLC vyhoupnout výše ze svých několikaletých minim. Otázkou však zůstává správný timing, kdy se tak stane. 
 
Výsledky za celý rok 2014 společnost zveřejní 30. března 2015. 
 
Aktuálně se společnost obchoduje za 43 penny a přidává 2,2 % v Londýně. 
 


Autor: Pavel Petr, www.patria.cz
Zdroj: FT, Bloomberg, MarketWatch, Reuters, web společnosti Afren PLC
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.