Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 01.04.2015

Akcie v březnu navýšily zisky, ale růst se zadrhává!


 

Akcie
v březnu navýšily zisky, ale růst se zadrhává!
 
Akciové trhy v měsíci březnu většinou navýšily své zisky – především evropské akcie v průběhu měsíce března přidaly další necelá 3% - ale růst to již nebyl tak jednoznačný jako v měsíci únoru…  Nadále ve výkonnosti indexů vyjádřeno vlastní měnou evropské akcie letos válcují trhy za velkou louží, také čínské akcie se posouvají ke svým maximům, když Čína tlačí trhy prohlášeními o podpoře ekonomiky. 
 
V Evropě došlo ke skutečnému spuštění QE, trhy na začátku měsíce opět výrazně rostly, ale pak přišlo první zakolísání a trhy se dostaly do poměrně vysoké volatility, a to jak v USA, tak na evropském kontinentu. Náhlá korekce na hlavním páru EUR/USD k úrovním 1,10 spustila výprodej na evropském kontinentu, probudily se komodity a s oslabujícím dolarem šlo nahoru zlato a ještě výrazněji ropa. Ropa rostla i díky vystupňovanému konfliktu v Jemenu, přesto se v posledních dnech měsíce opět vrátilo vše do starých kolejí – komodity opět klesají a americký dolar si připisuje zisky proti evropské měně. Akcie se výrazně rozkolísaly, máme zde i na americkém trhu výrazné denní pohyby oběma směry, a i když to vypadá dobře pro krátkodobé spekulanty, úplně příjemná pozice to podle mě pro investory není…
 
Vývoj za březen pro evropské, americké a čínské akcie ukazuje následující graf – zelená křivka je Šanghaj..:
 


 
Pojďme zamířit tradičně nejdříve do Česka. Komerční banka v březnu rostla s blížící se dividendou, ale i tak musím říci, že jsem čekal růst výše než je úroveň 5500 Kč, zvláště při dividendovém výnosu 5,5% (brutto). Čez v podstatě během celého měsíce stagnuje v rozpětí 620-640Kč, dividenda i výhled na 2015 jsou pozitivními faktory, celkový náhled na sektor a cenu elektřiny již je o poznání méně optimistický… Erste pak třetí měsíc roku 2015 uzavírá mírnou ztrátou pod 630 korunami, když korekce na evropském trhu dorazila i na tento titul. Zůstávám long KB i Čez kvůli dividendě, na Erste jsem postupně začal při poklesu velmi mírně pozici navyšovat, důvodem je jen očekávání pozitivního přísunu peněz do evropských akcií díky QE…
 
Evropské akcie tedy zvládly za březen opět mírně své zisky navýšit na cca 17% od začátku roku, pokud se díváme pouze na eurové absolutní vyjádření růstu. Přesto mírná korekce v závěrečné části měsíce ukázala, že ne vše je tak pevné a rostoucí, jak se na začátku měsíce zdálo a i takový titul jako je Daimler dokázal během pár dnů ubrat z 96 na  86 euro… to už je pěkná jízda… Do tohoto titulu jsem se mírně navezl zpět díky dividendě a akcie VW jsem switchnul do BMW, díky stabilnější poptávce po luxusních vozidlech. Ruský trh padá poměrně výrazně, některé automobilky se z něj stahují úplně (Opel), některé snižují produkci (VW, Peugeot, Renault). Po raketovém růstu tohoto sektoru došlo k určité korekcičce, ale myslím, že letos uvidíme ještě vyšší ceny, než jsou v současné době… To platí i pro některé další evropské exportéry – třeba Lanxess, Basf, možná i Siemens (přes negativní vlivy z ropného sektoru). V březnu zabraly některé evropské banky – Deutsche Bank, BBVA, Unicredit…  pozitivnější komentáře se začaly objevovat i na rakouské Raiffeisenbank, jejíž akcie byly díky expozici na Rusko i Ukrajinu zašlapané do země… Debata s Řeckem nadále trvá, přes podle mě nekonstruktivní přístup nové řecké politické garnitury se všichni v Evropě snaží, aby Řecko neopustilo Eurozónu, myslím ale nyní, že kromě krátkodobé korekce by to v dnešní době evropský akciový trh nakonec ustál… Paradoxně tento problém nahrává slabšímu euru, o což Draghi svými QE vlastně usiluje..
 
Komoditní tituly také v průběhu měsíce vyskočily díky obrátce na dolaru, ale postupně jak se dolar vrací zpět a posiluje, dochází opět k poklesu těchto titulů. Přesto si  myslím, že některé komoditní tituly by člověk měl sledovat, mírně optimisticky se dívám na Glencore a po delší době i na ruský Gazprom.. když myslím, že v delším období dojede k normalizaci vztahů EU a Ruska, a valuace Gazpromu je velmi nízká..  
 
Graf akcií Glencore od září 2014 do teď:
 Americké akcie jsem poredukoval k cca 20.březnu (Microsoft, Facebook, Salesforce i trochu Yahoo), nyní se mírně vracím zpět do akcií Applu před kvartálními výsledky – s tím, že bych je chtěl prodat ještě před jejich zveřejněním – myslím, že očekávání by mohla být vyšší, než nakonec třeba čísla budou… 
 
Vzhledem k růstu akcií od začátku roku a realizaci některých ziskových pozic držím poměrně dost hotovosti nadále, a případných poklesů se snažím využít k dokupům zpět (právě např. Daimler, Apple, Erste). Máme před sebou období na akciích, které jim úplně nepřejí… duben, květen, někdy i červen… na to je potřeba brát zřetel. Přesto je potřeba říci, že příliš alternativních investic díky stlačeným výnosům fixně úročených instrumentů není… a u dalších alternativ je jejich likvidita horší (např. reality). Takže nejsem nějak optimistický na nadcházející měsíc dva, ale do konce roku si myslím, že mohou jít akciové trhy v Evropě dále nahoru – zkusím proto vychytat případný pokles a alokovat volnou cash do titulů, které jsou uvedené v následující tabulce.
 
2015 Tabulka titulů
 
 Aktuální kurz
 
Doporučení
 
Můj tgt
 
 
 
Měna
3M
1rok
1rok
31.3.2015
2.3.2015
Česko
 
 
 
 
625
641
Erste
CZK
hold
buy
660
5515
5330
Komerční banka
CZK
buy
hold
5750
625
633
Čez
CZK
buy
hold
650
 
 
Evropa
 
 
 
 
9,36
8,97
BBVA
EUR
take profit
hold
9
115,4
114,2
BMW
EUR
buy
buy
128
89,04
87,12
Daimler
EUR
hold
hold
93
31,97
29,42
Deutsche Bank
EUR
hold
hold
34
15,45
15,03
Peugeot
EUR
sell
sell
13
3,96
4,04
Post NL
EUR
hold
hold
4,3
60,73
56,09
Airbus
EUR
sell
sell
56
12,91
13,1
Raiffeisen
EUR
buy
buy
16
78,75
84,65
Richemont
CHF
buy
buy
95
100,55
98,63
Siemens
EUR
hold
hold
110
39,4
41,22
Wirecard
EUR
buy
buy
50
8,05
10,25
Innate Pharma
EUR
buy
buy
13
14,78
14,26
Wienerberger
EUR
buy
buy
18
246,25
227
Volkswagen
EUR
hold
hold
255
 
 
USA
 
82,91
79,75
Facebook
USD
hold
hold
90
37,31
37,61
GM
USD
buy
buy
44
40,78
43,88
Microsoft
USD
hold
buy
50
126,17
129,09
Apple
USD
buy
hold
134
45
44,11
Yahoo
USD
hold
hold
55
49,89
48,15
Twitter
USD
hold
hold
55
83,9
84
Alibaba
USD
hold
buy
95
66,85
68,46
Salesforce
USD
hold
buy
72
 
 
Ostatní
 
42,74
40,8
YINN (etf bull 3x Čína)
USD
hold
buy
50
4,74
5,02
Gazprom
USD
buy
buy
6,5
47,18
52,3
BHP Billiton
USD
hold
buy
60
2,86
295,35
Glencore
GBp
buy
buy
320
2,86
8,19
UCO (2x long ropa)
USD
stoploss
 
 
 
Do spekulací s ropou se nepouštím, po vychytání dalšího stoplosu zde si přijdu, že této komoditě fakt nerozumím… Co se týká dolaru, platí zde z mého pohledu v podstatě to samé, co jsem psal k evropským akciím, může korigovat v následujících týdnech předchozí prudký růst, ale myslím, že do konce roku se bude silněji tlačit proti euru směrem k paritě… Proto bych zůstával na dolarových investicích long bez zajištění, naopak na euru vůči české koruně mám strach zůstat long, s tím jak se budou objevovat zprávy o možném přijetí eura i v česku, ta diskuse začíná - a ČNB může mít problém bránit úrovně okolo 27 korun…
 
Takže ani letos není investování jednoduché, první výkyvy v březnu na evropských trzích a volatilita na eurodolaru, komoditách i amerických trzích zůstane zřejmě dále zachována. Díky tomu, že se zdá, že FED se zvýšením sazeb nespěchá a nebude spěchat, myslím, že i některé americké akcie mohou v letošním roce růst – je však třeba se vyvarovat společností, které z USA hodně exportují, případně mají velkou část výnosů v jiných měnách a zároveň pracují s nízkou marží – typickým takovým příkladem je podle mě McDonald.. Na druhou stranu technologické společnosti, které mají jedinečné své produkty a EBITDA marži na úrovni desítek procent, se tolik silného dolaru obávat nemusejí (např. Apple, Salesforce…). 
 
Záměrně posílám komentář dnes, zítra byste ho mohli považovat za apríl…
 
Pěkný den.
 
Autor: Michal Semotan

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.