Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 18.11.2014

Akciový trh stojí na počátku úrodného období


 
Podle průzkumu společnosti Yardeni Research Inc je období průběžných voleb v USA, které se konají dva roky po prezidentských volbách, pro americké akcie jedním z nejvýživnějších částí roku. Růst akciového indexu S&P 500 dosahuje od roku 1942 průměrně 8,5 procenta v následujících třech měsících po volbách. Po dobu šesti měsíců roste průměrně o 15 procent a po dvanácti měsících o 15,6 procenta. Statistika navíc ukazuje, že ze sledovaných 45 období bylo pouze jedno, kdy akcie klesaly, a to po dobu pouhých tří měsíců. 
 
Při použití denních dat od roku 1928 indexu S&P 500 (aktuální graf zde) autoři výzkumu zjistili, že průměrný nárůst indexu byl nejvyšší ve třetím roce po prezidentských volbách, kdy dosáhl 13,4 procenta, a do tohoto období právě vstupujeme. Průměrný nárůst v prvním roce po volbách za dané období činil 5,2 procenta, ve druhém roce 4,5 procenta a ve čtvrtém roce 5,5 procenta. Z celkového počtu 21 třetích roků po prezidentských volbách byly pouze dva ztrátové, a to během Velké hospodářské krize. Z 22 prvních roků a 21 druhých roků bylo ztrátových 10, a z 21 čtvrtých roků byly v mínusu 4.
 
Graf ukazuje následující tři kalendářní čtvrtletí jako nejziskovější v prezidentském volebním cyklu (Zdroj: Yardeni Research)
 
 
Akcioví investoři tak zažívají růstové období od poloviny října. Index technologických akcií NASDAQ má za sebou od 16. října do 18. listopadu impozantní růst o velikosti 13 procent. 
 
Graf: Denní cena futures kontraktu na akciový index NASDAQ v bodech (Zdroj: Colosseum, a.s.)
 
 
V případě jednoho nakoupeného futures kontraktu se jedná o zisk téměř 8 500 dolarů. Index S&P 500 vzrostl za stejné období o 10 procent stejně jako index třiceti nejlepších amerických akcií Dow Jones Industrial Average (graf zde). Ekonomika Spojených států ve srovnání s hospodářským zpomalením v Evropě a slábnoucím růstem v Číně stále vykazuje dobrou kondici, a proto americké akcie stále přitahují pozornost investorů.
 
Autor: Petr Habiger, analytik, www.colosseum.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.