Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 31.10.2014

Analýza: Italské dluhopisy - longShrnutí

Hrozba recese, vysoká nezaměstnanost, nízká inflace, strach investorů, nákupy dluhopisů centrálními bankami a další faktory vyhnaly v celém světě nahoru ceny státních dluhopisů. Požadované výnosnosti, které se pohybují inverzně k cenám, naopak propadly na historická minima. Hledání cenných papírů se zajímavým fixním výnosem se stalo velmi obtížným úkolem. Investoři se proto zaměřují na kdysi opomíjené trhy. Mezi ně patří i okrajové země eurozóny, jako jsou Španělsko, Itálie, Portugalsko nebo Řecko. My se domníváme, že velmi zajímavý je zejména nákup italských dluhopisů. Tamní vláda plánuje postupně redukovat rozpočtový deficit. Proto připravila programy na podporů podnikání a taktéž zvažuje opatření na snížení státních výdajů. Italské makroekonomické statistiky se už pomalu začínají zlepšovat. Přebytek obchodní bilance je podle údajů agentury Bloomberg na mnohaletém maximu a míra nezaměstnanosti se v posledních měsících přestala zvyšovat. Pro dluhopisy periferních zemí eurozóny je velmi příznivý záměr ECB dál uvolnit měnovou politiku. V rámci kvantitativního uvolňování by mohla svoji bilanci nafouknout až o jeden bilión eur.
 
Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena futures na italské desetileté dluhopisy by mohla v nejbližších třech až šesti měsících pokračovat v růstu až na úroveň 134 bodů. 
 
Graf č. 1: Dlouhodobý cenový vývoj italských desetiletých dluhopisů v bodech (upraveno o rolování, zdroj: CSI)
  

 
Hlavní důvody, proč očekáváme růst ceny italských dluhopisů:
 
1. ECB je připravena na kvantitativní uvolňování – Evropská centrální banka se rozhodla snížit hlavní úrokovou sazbu na historické minimum 0,05 % a zároveň uvedla, že je připravena použít nekonvenční nástroje monetární politiky, protože už nemá jinou možnost. Svou pozornost by v nejbližším období měla zaměřit zejména na nákupy dluhopisů krytých aktivy. Spekuluje se o možnosti navýšení bilance ECB až o jeden bilión EUR. Podobný program funguje v Japonsku a v Spojených státech byl zrušen jenom před několika dny. Kvantitativní uvolňování má rozsáhlý dopad na finanční trhy, jelikož snižuje rizikovou averzi investorů. Účastníci trhu vědí, že v případě problémů přispěchá centrální banka na pomoc s nově natištěnými penězi. Proč zamýšlí ECB využití netradičních nástrojů? Důvodem je slabý hospodářský růst Evropy. Celý region je na pokraji recese a ze strany národních vlád se nedá očekávat výrazná podpora, jelikož to nedovolují vysoké státní dluhy. 
 
Graf č. 2: Hlavní úroková sazba ECB v % (zdroj: Bloomberg)
 
 
2. Výnosnosti bezpečných dluhopisů jsou extrémně nízké – investoři do dluhopisů si v současnosti doslova trhají vlasy. Příliv kapitálu do nástrojů s pevným výnosem je vysoký. Příležitostí pro umístění prostředků je ale málo. Požadované výnosnosti desetiletých německých dluhopisů propadly podle údajů agentury Bloomberg na rekordní minimum 0,864 %, přitom ještě na počátku roku bylo možné získat téměř 2 %. Před pěti lety se požadované výnosnosti pohybovaly nad třemi procenty. U francouzských dluhopisů je situace podobná s požadovanou výnosností kolem 1,3 %. V řeči absolutních čísel to znamená, že na portfoliu 100 000 Kč získává investor u německých dluhopisů přibližně 900 Kč ročně. Za deset let má 9 000 Kč. Takovýto výnos nestojí pomalu ani za povšimnutí. Správci dluhopisových portfolií to samozřejmě dobře ví a pro investory hledají výnosnější alternativy. Možností je několik od vládních dluhopisů, přes podnikové obligace až po strukturované produkty. Nicméně kvůli nutnosti splnit přísná investiční pravidla musí řada institucionálních investorů (kupříkladu penzijní fondy a pojišťovny) držet velkou pozici ve vládních dluhopisech. Svoji pozornost proto obracejí podle průzkumu banky BNP Paribas na periferní země Evropě, kde jsou výnosnosti stále relativně atraktivní. Italské desetileté dluhopisy nabízí investorům výnosnost 2,06 %, což je více než dvojnásobek oproti německým dluhopisům. Přitom riziko platební neschopnosti Itálie je nízké. Domníváme se, že třetí největší ekonomika Evropy je příliš velká na bankrot. 
 
Graf č. 3: Rozdíl požadované výnosnosti italských a německých desetiletých dluhopisů v % (Zdroj: Bloomberg)

 
 
3. Výhled pro italskou ekonomiku už není tak pesimistický – ekonomický růst ve třetí největší ekonomice Evropské unie je slabý. Země se nachází v recesi, což je způsobeno největším propadem spotřeby domácností za posledních 20 let. Úsporná opatření a zvyšování daní by recesi mohly ještě prohloubit. Jednou z mála pozitivních informací je značné zlepšení obchodního přebytku země. V tomto roce se Itálie stala po dlouhé době čistým exportérem zboží a služeb. V srpnu dosáhl převis vývozu nad dovozem mnohaleté maximum 3,9 miliardy EUR. Přebytek obchodní bilance signalizuje, že o italské výrobky je stále vysoký zájem. Pokles průmyslové produkce by se mohl zastavit a v příštím roce bychom se mohli dočkat opětovného růstu výroby a zlepšení ekonomického vývoje. Příznivé je, že italská vláda se snaží podpořit ekonomiku pomocí redukce daňového zatížení. Ministr financí Pier Carlon Padoan uvedl, že „ekonomika se nachází ve třetím roce recese a riziko stagflace a deflace je vysoké“. Podle jeho slov je nutné za každou cenu zabránit čtvrtému roku recese.
 
Graf č. 4: Saldo obchodní bilance Itálie v miliónech EUR (šestiměsíční klouzavý průměr zdroj: Bloomberg)

 
4. Nezaměstnanost v Itálii přestala stoupat – míra nezaměstnanosti v Itálii se v současnosti pohybuje podle informaci Evropského statistického úřadu na úrovni 12,3 %, což je mírně nad průměrem celé eurozóně (11,5 %). Díky globálnímu hospodářskému oživení se zastavil růst počtu lidí bez práce a podle našeho názoru by se v nejbližších měsících měl stav na trhu práce zlepšovat. Pokud se vládě podaří nastartovat rychlejší tvorbu nových pracovních míst, tak by příjmy státního rozpočtu mohly v příštím roce překonat očekávání. Rozpočtový deficit by pak poklesl, což by investoři považovali za známku postupné stabilizace veřejných financí Itálie.   
 
Graf č. 5: Míra nezaměstnanosti v Itálii a eurozóně v % (Zdroj: Bloomberg)

 
 
Technická analýza – cena futures na italské dluhopisy se nachází v dlouhodobém vzestupném trendu, což indikuje 200denní klouzavý průměr (modrá křivka). Taktéž střednědobý trend je stočený vzhůru (55denní klouzavý průměr, červená křivka). V polovině října nastala korekce ceny k supportu v úrovni 128 bodů. Domníváme se, že se cena odrazí v nejbližší době vzhůru. 
 
Graf č. 6: Denní cenový vývoj futures na italské 10leté dluhopisy v bodech (upraveno o rolování, zdroj: Commodity Systems Inc)
 
 
 
Možná rizika:

1. Poměr dluhu k HDP je v případě Itálie obrovský a dosahuje 133 procent. Pokud se vládě nepodaří zastavit jeho růst, tak by investoři mohli začít stahovat kapitál ze země. 
2. Německo se staví velmi kriticky proti dalším záchranným opatřením. Jeho rozhodnutí omezit pomoc poskytovanou periferním zemím eurozóny by mělo negativní dopad na ceny dluhopisů zadlužených států. 
3. Globální hospodářský růst zpomaluje. Riziko přetrvání recese v Itálii a neschopnost její vlády zvýšit daňové příjmy proto roste. 
 
Závěr
 
Důvody, proč v časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme růst ceny italských dluhopisů:
1. ECB je připravena nakupovat dluhopisy v rámci kvantitativního uvolňování 
2. Požadované výnosnosti bezpečných zemí jsou nízké. Investoři jsou nuceni nakupovat rizikovější cenné papíry 
3. Přebytek obchodní bilance Itálie ukazuje, že zájem o italské zboží roste 
4. Míra nezaměstnanosti Itálie přestala stoupat a v nejbližší době je možný její pokles
 
Specifikace kontraktu

 Futures kontrakt na 10letý italský dluhopis Euro BTP (EUREX)
 Měsíc dodání prosinec 2014 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
 Objem kontraktu 100 000 EUR
 Kurz v EUR za bod
 Hodnota bodu: 1 bod = 1000 EUR (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 1000 EUR)
 Margin 5725 EUR/kontrakt
 
 
Tato analýza byla vytvořena na základě informací dostupných k datu jejího uveřejnění. Momentálně není analytiky společnosti Colosseum, a.s., naplánovaná aktualizace analýzy.

Autor: Boris Tomčiak, www.colosseum.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.