Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 07.10.2014

AOS, automatický obchodní systém: testování
Už jsme si ukázali, jak Automatický obchodní systém pracuje. Určitě nebude pro nikoho ztráta času se rovněž podívat, co stojí za zrodem takového AOS. 
 
Jak praví programátor: ”Zadej mi myšlenku a já to naprogramuju”. Jinými slovy, nejprve je třeba mít nápad. 
 
Na základě sledování co se na trzích a na grafech děje a snažit se najít nějaké zákonitosti a souvislosti. 
 
Není to až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Velmi často se totiž stává, že na hodinovém grafu se jeví trh jako stoupající a na 4 hodinovém naopak klesající. To si samo velmi lehce vyzkoušejte.
 
Protože pouze pohledem na graf si mohou dovolit zpravidla pouze dlouholetí „mazáci“, je lepší spoléhat na nějaké indikátory, které nám pomůžou vyznat se v chování trhu trochu sofistikovaněji.
 
V základní instalaci MT (Metatrader) najdete ty základní a všeobecně používané. Na internetu je jich troufám si říci, že tisíce. Znám obchodníky, kteří používají „ty svoje“, a přestože vám ukáží, jak podle nich obchodují, jako naschvál se to vám dařit nebude. Je to zcela normální a tady si každý musí vyšlapat tu svoji pěšinku sám.
 
Mojí oblíbenou studnicí je kniha Alexandra Eldera Trading for living. Jsou tam polopaticky vysvětleny principy jednotlivých indikátorů a jsou tam i návody, jak podle nich obchodovat.
 
Pokud si tedy vyberete nějaký indikátor (nebo kombinaci několika), zkuste se dívat na graf a cestujte v čase. Je poměrně jednoduché koukat a přemýšlet, kdy bych asi tak vstoupil a kde vystoupil a měl z toho zisk. Je to jednoduché proto, že známe jak minulost, tak i budoucnost toho grafu. V praxi ale tu budoucnost neznáme a mnoho obchodů, které na počátku vypadají slibně, bychom při znalosti pravé části grafu nevzali. Proto tu máme ty Indikátory.
 
Zkuste se podívat na nějaké situace na grafu. Na nějaké „tutovky“. A podívejte se na Indikátory. Neřešte, kdo co používá, že: “Franta říkal…“. Dejte si jich tam víc (s rozumem!). Uvidíte, že začnete objevovat určité zákonitosti mezi chováním grafu a chováním indikátoru.
 
A tady začíná ta pomyslná mravenčí práce při vymýšlení AOS. Já jsem zjistil, že když je MACD na D1 stoupají a H4 také stoupající, čekám na „zhoupnutí“ grafu dolů a nastavuji BuyStop nad High poslední svíčky. Mám tak šanci, že koupím ve správném trendu a za dobrou cenu protože trh si oddychl před dalším vzestupem.
 
Jako myšlenka to vypadá zajímavě a tam si udělám kafe a pustím si graf třeba měsíc zpátky. Na mou duši, nenašel jsem ani jednu ztrátu. Tak zkusím 2 měsíce zpátky, a zase beze ztráty. Dám tedy “myšlenky na papír” a začne programování. 
 
Problém je v tom, že já potřebuji, aby systém fungoval ne 2 měsíce, ale pokud možno stále. Proto teprve až dlouhodobější test ukáže, zda je systém stabilní a je možno ho nasadit na Live účet. 
 
Často se stane, že systém funguje do okamžiku, kdy se trh začne chovat nestandardně. S tím se ale musí počítat, a tak nastane hledání takového nastavení, které by vyhovovalo univerzálně. Bohužel se také často stává, že univerzální nastavení neexistuje a Automat funguje pouze na specifickém stavu trhu. 
 
Protože ale NIKDY neznáme pravou stranu grafu a NIKDY nevíme, co trh udělá, takový Automat zůstává v šuplíku. Někdy se stane, že jeho myšlenka se použije jako součást složitějšího systému, někdy skončí na smetišti dějin nepoužit. 
 
 

Jiří Bachmann
www.bachmann.cz

 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.