Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 24.09.2015

Brazílie se nachází v recesi. Bude následovat další propad nebo se dočkáme oživení?


 
 
Brazílie byla v minulosti označována jako budoucí motor světového hospodářství. Současnost je však diametrálně odlišná. Ekonomika největšího a nejlidnatějšího státu Jižní Ameriky zažívá vážné problémy a od poloviny letošního roku se nachází v technické recesi (pokles HDP po dvě po sobě jdoucí čtvrtletí). Demonstraci ekonomické nejistoty Brazílie lze znázornit hned na několika makroekonomických i dalších ukazatelích.
 
Čína a ceny komodit jako strůjci recese v Brazílii
 
O Číně a situaci v druhé největší ekonomice světa toho v posledních měsících bylo napsáno mnoho. Oslabení růstu čínské ekonomiky má vážný dopad jak na země, které jsou významnými obchodními partnery s touto asijskou velmocí, tak obecně na celosvětové hospodářství. Brazílie patří mezi ty státy, které jsou na Číně silně „závislé“. Čína je pro Brazílii exportní partner číslo jedna, když 18 % (40 mld. USD) z celkového vývozu jde právě do Číny.
 
U exportu ještě zůstaneme. Značnou část vývozu Brazílie tvoří komodity. Jak víte, komoditní trh zažívá v posledních měsících značné poklesy cen. Významné komponenty brazilského exportu a vývoj jejich ceny za poslední 3 roky demonstruje následující graf.  
Z grafu je patrné, že Brazílie sčítá výrazné ztráty z prodeje výše uvedených komodit. Například největší producent železné rudy na světě společnost Vale SA, sídlící v Rio de Janeiru, utrpěla v druhém letošním kvartálu meziroční pokles tržeb téměř o 30 %.
 
Brazílie se nachází v technické recesi
 
Zatímco v prvním kvartálu letošního roku zaznamenal hrubý domácí produkt Brazílie mezikvartální pokles „pouze“ o 0,7 %, v druhém kvartálu produkt klesl téměř 3krát tolik (-1,9 %). Brazílie se tak oficiálně nachází v recesi. Hlavním důvodem je nejen výše zmíněný export, ale také 2,1% mezikvartální pokles výdajů domácností či značný pokles vládních a soukromých investic.

 
Investice oproti prvnímu kvartálu 2015 poklesly o 8,1 %, což je následkem velkého korupčního skandálu s názvem Petrobras, největší průmyslové společnosti v Brazílii. Ta byla úzce spjata s největšími stavebními firmami v zemi. Na tuto korupční síť je údajně napojena i současná hlava státu Brazílie Dilma Rousseffová.
 
Prudký nárůst nezaměstnanosti a inflace
 
Jedním z hlavních makroekonomických parametrů, na které se vláda Brazílie musí zaměřit, je vysoká míra nezaměstnanosti. Ta vzrostla od konce minulého roku téměř o 100 %, jak je možné vidět v grafu níže. Problémovým faktorem je také míra inflace, jež se pohybuje relativně vysoko nad vytyčeným cílem 4,5 %. V současnosti se drží těsně pod hranicí 10 %.

 
Snížený rating vládních dluhopisů
 
Problémy v největší zemi Jižní Ameriky donutily ratingovou agenturu Standard & Poor snížit rating brazilských státních dluhopisů na BB+. Ty se tak dostaly do pásma tzv. junk bonds. Nyní lze očekávat značný odliv kapitálu z brazilského finančního trhu, jelikož velcí hráči, jakými jsou penzijní fondy či pojišťovny, většinou investují do instrumentů s vyšším ratingem než je třída „junk“.
 
Autor: Martin Chalupa
www.aurainvest.cz
Zdroj dat: TradingEconomics.com, OEC
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.