Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 03.01.2015

Čas kupovat ruské akcie?


 

Ceny ruských aktiv byly v roce 2014 pod velkým tlakem. Nyní patří mezi nejlevnější aktiva na světě a je namístě se ptát, zda už není dobrý čas na jejich nákup, či zda je ještě čeká další utrpení. To by samozřejmě vedlo k ještě nižším cenám a valuacím. Během krizí let 1998–1999 a 2008–2009 jsme čelili podobné situaci a i tehdy se dala najít řada důvodů, proč se ruskému trhu i nadále vyhýbat. Nicméně nakonec se ukázalo, že byl ten nejlepší čas na nákup. V říjnu roku 1998 se index RTX dostal až na hodnotu 38,5 bodu, v květnu 2008 se ale vyšplhal až na 2 500 bodů. Na konci ledna 2009 se propadl na 500 bodů, za tři měsíce už byl na 1 000 bodech. V posledních dnech se pohyboval na úrovni kolem 700 bodů, což představuje 50% oslabení od počátku roku. Index MSCI Emerging Markets, který v sobě zahrnuje všechny rozvíjející se trhy, přitom letos stagnoval.
 
Je tu tedy třetí šance na výhodné nákupy, nebo je to tentokrát jinak? Určitě najdeme důležité rozdíly, a to znamená, že současné oživení bude jiné. Nejvýznamnějším faktorem je politická nejistota a zejména sankce proti ruským bankám. V polovině roku by se měly znovu zvážit sankce ze strany EU, ale může se stát, že budou uplatňovány i po zbytek roku. Záleží samozřejmě na tom, jak bude vypadat situace na východě Ukrajiny a na ochotě Moskvy k dohodám. Nebezpečí je jasné. Jestliže dojde k eskalaci sporu, rizikové prémie u ruských aktiv porostou ještě výš. 
 
Druhou známou neznámou je cena ropy. Dosavadní škody nejsou tak velké, protože s kolapsem její ceny došlo i k oslabení rublu. To eliminovalo dopad na ruský rozpočet. Sentiment vůči rublu i ruským akciím je ale cenou ropy silně ovlivněn. Pokud se bude i nadále zhoršovat, na obou aktivech se to projeví. Jestliže tedy někdo sází na ruské akcie, sází implicitně i na to, že cena ropy už nebude klesat. Tedy vlastně i na to, že země OPEC budou schopny dosáhnout konsenzu ohledně snížení těžby. 
 
Rusku se v roce 2014 podařilo vyhnout se poklesu ekonomiky díky slabému rublu, který mimo jiné vytvořil mírně stimulační prostředí pro výrobní sektor. V roce 2015 už bude ale situace jiná. Ekonomika směřuje dolů a zvýšení klíčových sazeb poškodí spotřebitelský sektor a zejména menší firmy. Sazby na trhu prudce rostou a kolaps rublu vede k prudkému zvýšení inflace. Nominální mzdy ovšem klesají a lidé čelí velmi složité situaci. Stojíme tedy u jádra problému: Valuace leží nízko, ale není jasné, jak nízko se dostanou, až se plně projeví ochlazení ekonomiky a jeho dopad na firemní zisky v roce 2015 a 2016. 
 
Současnou krizi tedy doprovází několik faktorů, které při těch předchozích přítomny nebyly. Každopádně v roce 1998 bylo Rusko bankrotujícím státem bez akceschopného vedení. Dnes jde o zemi s přebytky a vysokými rezervami. Ti, kteří už dnes nakupují, podstoupí velké riziko. Daleko větší smysl než nákup ETF má výběr konkrétních titulů. V dlouhém období, kdy dojde k oživení ruské ekonomiky, to je mnohem ziskovější strategie. K oživení dojde tak, jako k němu došlo vždy předtím. Tentokrát to jen bude trvat déle. 
 
Autorem je Chris Weafer z moskevské společnosti Macro-Advisory.
Zdroj: BeyondBrics
Zdroj: www.patria.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.