Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 09.03.2015

Cena zlata, kam dál?


 

Cena zlata se opět přiblížila k nákladům, jedná se o signál k nákupu? Relevantní otázka – složitá odpověď. Pojďme se nad tím společně zamyslet.
 
Obr. 1: Vývoj ceny zlata v posledních pěti letech (zdroj:SpreadCharts.com)
 
Cenový graf nám říká dvě zásadní informace. Cena zlata se od roku 2011 nachází v sestupném trendu. Každý další vrchol je nižší než ten předchozí. Zároveň se tento trend od roku 2013 již třikrát zastavil v pásmu mezi 1100-1200 dolary za unci. Na cenovém grafu se tak vytvořila silná hranice podpory, které hrála důležitou úlohu i v minulosti. Co stojí za touto hranicí? Poměrně jednoduchá odpověď. Mezi 1100-1200 USD se pohybují celkové náklady na vytěžení jedné unce zlata. Pokud by cena zlata dlouhodobě klesla pod tuto hodnotu, docházelo by k omezování těžby a tím pádem také k budoucímu omezení nabídky. A to je pro ceny zlata pozitivní. 
 
Páteční report z amerického trhu práce ukázal na mnohem rychlejší tvorbu nových pracovních míst, než bylo očekáváno a to navzdory nepříznivému počasí, kterým by se případná horší statistika lehce zdůvodnila. Silné nonfarm payrolls a pokles míry nezaměstnanosti na 5,5 % dávají velkou naději, že FED zdraží dolar zvýšením úrokových sazeb dříve, než se čekalo a takové zvýšení nemusí být nutně jen kosmetickou záležitostí, jak se všeobecně očekává. Důsledek? Silné posílení USD a propad cen komodit včetně zlata. Odolá dva roky platný support takto nastartovanému pokračování sestupného trendu?     
 
Mám dojem, že tentokrát odolat nemusí. Přinejmenším mně to přijde pravděpodobnější. Důvody?
 
1) Zajišťovatelé zdaleka nenakupují zlato tak, jak tomu bylo při minulých kontaktech s pásmem supportu a i large traders mají ještě dostatek prostoru, k tomu aby downtrend živili i nadále.
 
 
Obr. 2: Pozice zajišťovatelů a spekulantů na zlatě (zdroj: SpreadCharts)
 
V pátek vyhlášené údaje jsou čísla z úterka a neobsahují realitu vzniklou po pátečních makrodatech z US trhu práce a následujícím propadu ceny zlata. Nicméně z grafu je patrné, že prostor k dalšímu poklesu zde je. Zatímco k předešlé hodnoty čistých pozic large traders, při nichž docházelo k obratům na hranici supportu, se pohybovaly mezi 30-50.000 kontraktů. Páteční číslo udává, že spekulace na růst (počet nakoupených kontraktů) převyšuje počet spekulací na pokles (prodaných kontraktů) o 128.512. To je hodnota více než dvojnásobná. Tato skupina má tedy ještě dostatek střeliva k tomu, aby další pokles přiživila. Ani na straně zajišťovatelů tomu není jinak. Skupina traderů přímo spojených s byznysem, mající nejlepší insider informace (těžaři a zpracovatelé) své zásoby zatím stále poměrně silně zajišťuje. Zde se hodnoty čistých pozic při předchozích obratech na hranici supportu pohybovaly v záporných hodnotách mezi 30-50.000 kontraktů. Aktuálně ohlášení číslo je téměř trojnásobné (-137.099 kontraktů). Zajišťovací aktivity proti poklesu hodnoty zlata jsou uvnitř byznysu stále velice silné.   
 
2) Obrat situace nenaznačuje ani indikátor, který pro takové situace rád používám. Na rozdíl od čistých pozic je updatován na denní bázi a má už v sobě započítaný i páteční propad. 

 
Obr. 3: Indikátor změny trendu pro zlato 2008-2015  
 
Jak je vidět z historie, má tento přístup poměrně vysokou úspěšnost a aktuálně říká: „Kdepak konec trendu. I po pátečním poklesu je zde stále velký prostor pro další pokles!“ 
 
3) Ani hodnotový indikátor, který pro komodity používám, prozatím neukazuje na to, že by bylo zlato na současné ceně kolem 1165USD za unci nijak dramaticky levné.
 
 
Obr. 4: Hodnota zlata 2012-2015
 
I tento indikátor ukazuje, že k hodnotám, na kterých docházelo v minulosti na supportu k obratu trendu, je ještě nějaký kus cesty. Indikátor je opět postaven na denní bázi a je v něm tudíž pátek již započten. Ano, není to stoprocentní. V prosinci 2013 došlo k odrazu ceny zlata směrem vzhůru, i když indikátor považoval komoditu za férově ohodnocenou. V ostatních případech to ale sedí. Navíc: nic není perfektní. Nežijeme a neobchodujeme v ideálním světě… Pokud ale vezmeme v potaz synergii výše uvedeného, pak to není významná vada na kráse.  
 
4) Rychlému obratu směrem vzhůru nenaznačuje ani tradiční sezónnost a také pohled na vývoj spredů mezi nejbližším dubnovým kontraktem a kontrakty následujícími.
 
Obr. 5: Vývoj spredu mezi dubnovým a červnovým kontraktem (zdroj: SpreadCharts.com)
 
Graf vývoje hodnoty zmíněného spredu ukazuje, že zájem o nejbližší dubnový kontrakt zlata od počátku roku 2015 oslabuje a to navzdory tomu, že cena samotného zlata poměrně silně rostla. To nebývá dobré znamení a nebylo ani v tomto případě. Páteční obchodování na tom nic nezměnilo. 
 
Sečteno a podtrženo. Další pokles ceny zlata pod silnou úroveň podpory mezi 1150-1200 USD za unci považuji za pravděpodobnější scénář dalšího vývoje, než opětovný růst. Pokud se tak skutečně stane, pak se jako další hranice podpory jeví hodnota 1.000USD za unci. 

Autor: Václav Pech, www.brokertrust.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.