Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 25.11.2014

Centrální banky v akci! Bull pro akcie? Může být!
Po silném růstu akciových trhů na konci měsíce října přišlo v Evropě určité přešlapování na místě, ale nakonec se akciové trhy opět vydaly vzhůru. Americké trhy pokračují v dosahování svých maxim, japonské rostou díky podpoře Bank of japan. V pátek trhy zasáhla zpráva o snížení sazeb v Číně pro 1 leté půjčky, čímž se snaží domácí centrální banka podpořit spotřebu, SuperMario pak v Evropě tlačí dolů Euro a snaží se nastínit, že udělá pro podporu ekonomiky maximum… trhy si to vykládají pozitivně a tak i Evropa se nese opět na vlně euforie.
 
Viz graf evropských trhů za poslední 2 dny:
 
 
Celkově se tedy trhu dodalo slušných steroidů ve formě podpory centrálních bank, a tak se zdá, že by pozitivní sentiment v nejbližších dnech mohl vydržet. Pokud by byl podpořen dalšími akcemi ECB, bylo by o růst do konce roku postaráno, uvidíme, s čím však ECB kromě nákupů instrumentů ABS přijde…
 
Německý průmysl dodal v posledních 2 týdnech velmi dobré údaje (a to včetně dnešního IFO - index podnikatelského klimatu - za listopad, které také překonalo původní odhady), a tak se investoři vrhli na opomíjené průmyslové výrobce našeho západního souseda – dařilo se tak automobilkám, Daimleru i Volkswagenu, ale rostl po delší době i Lanxess, v pátek pak vystřelily nahoru i akcie ocelářského gigantu ArcelorMittal, a slušnou jízdu předvedly i tituly ze země galského kohouta, a to Peugeot i Airbus.
 
Pozitivní prohlášení Draghiho posunuly vzhůru i akcie bankovních titulů, Erste atakuje měsíční maxima na úrovni 590 korun, a pokud pozitivní sentiment vydrží, není z tohoto pohledu drahá. Goldman Sachs zvedl minulý týden doporučení resp. cílovou cenu na 28EURo, což je utopie, ale i 23-24 euro by bylo krásných… Deutsche bank se probudila z letargie a ze svých minim okolo 24EUR se konečně přehoupla nad 25, i zde by mohl v případě pozitivního sentimentu pokračovat růst k úrovním okolo 27 eur za akcii..
 
Pokud se vrátíme zpět do Česka, a tedy především na Čez, proběhla minulý týden zpráva o podání zájmu o akvizici Slovenských elektráren. Jakýkoliv i indikativní zájem v investorech ale vzbuzuje obavy o možnou dividendovou politiku Čezu v následujících letech, a proto bych se nedivil, kdybychom se zanořili na tomto titulu zpět pod 600 korun za akcii.. Komerční banka se plácá v úzkém rozmezí 4700-4800 korun, v případě pozitivního vývoje evropských trhů by měla opět atakovat úrovně 5000Kč za akcii podle mého názoru. Ale četl jsem také opět o úvahách o zavedení sektorové daně, to by pak bylo pro tento titul tak jako pro Erste samozřejmě negativní, na to je potřeba dávat pozor…
 
V Americe udivuje neuvěřitelná jízda Applu od výsledků za 3.kvartál, na 109 dolarech jsem vystoupil z pozice a trh mi nedává možnost se do ní zatím vrátit zpět, pokud nechci kupovat na maximech, které tento titul zdolává každým dnem… viz graf:
 

 
Bez diskuse po číslech za první tři čtvrtletí je jasné, že poslední kvartál bude megasilný, na to investoři sází. Nepochybuji o tom. Ale pokud se reálně zajdete podívat do obchodu na nový Iphone6, nedej bože 6+, malinko začnete pochybovat o jedinečnosti produktu, který byl vždy Applu vlastní. Pokud porovnám současný telefon, co používám 5S, tak designově je 6ka prostě úkrok dolů, snadno si spletete s jinými telefony… a to je škoda a myslím i špatně… Proto si počkám na korekci, nebo mi to prostě uteče… Naopak jednoznačně pod prodejním tlakem po číslech je Facebook, který bojuje v rozmezí 73-75dolarů za akcii, při jakémkoliv nádechu je titul utlučen prodejcem. Jasné je, že profit taking velkého hráče mohl přijít, není co řešit, v ročním a delším horizontu by měl tento titul posilovat podle mého názoru. 
 
Komodity mají za sebou krušné týdny, výprodej na zlatu i ropě nenechal nikoho klidným. Americký dolar drtil euro dál, zatím se dokázalo Euro vždy ubránit na hladinách okolo 1,24 dolaru za euro, ale zřejmě je prolomení trvalejšího rázu jen otázkou času. Přesto zlato dokázalo propad zastavit a vrátit se k 1200 dolarům, nicméně je otázkou na jak dlouho a proč by tomu tak mělo být. Zásadnější důvody, zvláště pokud by na akciovém trhu pokračoval optimismus podporovaný centrálním bankami nevidím. Také švýcarská centrální banka se nechce vmanipulovat do nucených nákupů zlata… Ropa naopak žádnou zásadnější otočku nepředvedla, neuvěřitelné, na jakých úrovních se můžeme pohybovat… A přitom u pump to vidět zdaleka není. Ať si pumpaři říkají, co chtějí, jejich elasticita tvorby ceny je jen směrem nahoru… Sázejí prostě na to, že poptávka od motoristů je silná na jakékoliv ceně.. Dává nám to totiž pocit určité svobody jezdit si autem. Cenu ropy si odhadovat příliš netroufám, mě přijde, že spadla opravu o dost, a mělo by dojít ke korekci zpět alespoň trochu, ale to je jen můj soukromý pohled, na nabídkové straně zemí produkujících ropu se asi nic nezmění…
 
Takže co se bude dít dál? Podpora akciových trhů centrálními bankami trvá, a zřejmě jen tak nezmizí, a tak se do konce roku můžeme ještě podívat o trochu výše, případná korekce podle mého názoru může přijít spíše z amerického trhu, kde jsme našponovaní na maximech jednotlivých trhů, a když se někdo rozhodně z velkých hráčů před koncem roku prodat, spustí prodeje, které nám na pár dní mohou ukázat i cestu dolů, a pak se Evropa vysype Draghi neDraghi dolů také, ale půjde spíše o klasickou korekci, ne o změnu trendu, ta zatím nadále zůstává podle mého názoru pozitivní.
 
Pod komentářem opět najdete tabulku s tituly.
 
Autor: Michal Semotan, www.jtbank.cz
Praha, 24.11.2014
 
 

2014 Tabulka titulů

         
 

Aktuální

 

Měna

Doporučení

Můj tgt

Důvod

 

kurz

 

 

3M

1rok

1rok

koupě

4.11.2014

21.11.2014

Česko

 

 

 

 

 

555

589

Erste

CZK

hold

buy

650

růst

604

606

Čez

CZK

hold

hold

640

divi

 

 

Evropa

 

 

 

 

 

61,16

64,56

Daimler

EUR

buy

buy

73

růst

24,42

24,93

Deutsche Bank

EUR

buy

buy

30

růst

9,25

9,6

Peugeot

EUR

buy

buy

12,4

růst

1,16

1,22

Piraeus bank

EUR

buy

buy

1,5

růst

9,77

10,1

Arcelormittal

EUR

buy

buy

13

růst

24,64

25,37

OMV

EUR

hold

buy

27

růst

168,6

177,95

Volkswagen

EUR

buy

buy

200

růst

 

 

USA

     

 

 

75,76

73,75

Facebook

USD

buy

buy

85

růst

17,21

17,12

Bank of America

USD

buy

buy

19

růst

23,9

25,21

CMGE

USD

hold

hold

29

 

108,6

116,47

Apple

USD

hold

hold

120

 

47,08

51,04

Yahoo

USD

take profit

také profit

52

 

20,85

23,77

Hertz

USD

sell

sell

25

růst

53,4

54,59

AIG

USD

hold

buy

60

růst

106,07

110,73

Alibaba

USD

take profit

take profit

115

růst

 

 

Ostatní

     

 

 

31,29

31,26

YINN (etf bull 3x Čína)

USD

buy

buy

40

růst

102,49

102,68

INDL (etf bull 3x Indie index)

USD

hold

hold

115

 

58,94

57,34

BHP Billiton

USD

buy

buy

70

růst

11,32

10,84

Petrobras

USD

buy

buy

15

růst

14,65

15,2

Halkbank

TRY

hold

buy

17

růst

 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.