Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 28.05.2015

Ceny cukru jsou pod tlakem, alespoň prozatím
Dle vyjádření mezinárodní organizace pro cukr (ISO), čelí nyní ceny cukru tlaku a mají tak sestupnou tendenci, a to i navzdory předpovědím o ohrožení světové produkce cukru o více než 6 milionů tun během následujících dvou sezón.

Světová nabídka a poptávka po cukru pro období 2015-16, jak ve své první podrobné předpovědi uvedla ISO, očekává deficit 2,3 milionů tun – tedy první schodek za 6 let. A dále pak v předpovědi pro období 2016-17, které začne v říjnu příštího roku, lze předvídat potenciálně rozsáhlý deficit a to až  6 milionů tun. Prognóza pro 2016-17 předpokládá „průměrný růst globální poptávky po cukru,“ tedy zhruba nějakých 3,7 milionů tun, ale „neočekává žádný výrazný růst na straně produkce.“

Nicméně, ISO prozatím bagatelizuje jakékoliv vyhlídky na možné zvyšování ceny, v důsledku zvýšené poptávky. Po zbytek současné sezóny, tedy 2014-15, lze očekávat i nadále klesající tendenci v důsledku tlaku způsobeného blížícím se termínům a vysokých zásob této komodity. Ta se zvýšila z 620 tisíc tun na 2,22 milionů tun, a proto se pro toto období očekává celosvětový přebytek cukru, jak dále ISO uvádí. „I přes očekáváný návrat deficitu v sezóně 2015-16, jakákoli známka zotavení ceny by mohla být zpomalena dříve, než dojde k výraznému snížení globálního přebytku.

Vyšší odhad světového přebytku pro 2014-15 odráží malé aktualizace prognóz pro hlavní produkční země, a to včetně Brazílie a Thajska, které je částečně kompenzuje 1,5 milion-tunové snížení na odhadovaných 10,5 milionu tun pro Čínu. Tyto údaje vycházejí ze zprávy pracovníků amerického úřadu pro zemědělství v Pekingu (USDA, kde fixace čínského výstupu za období 2014-15 je 11,0 milionů tun, což je o 2,3 milionů méně, než oficiální předpověď úřadu a z meziročního pohledu pak 3,3 miliony méně. „Údaje o produkci byly sníženy po revizi vzhledem ke škodám, které způsobil hlavním produkčním oblastem hurikán, a také díky provozní ztrátě celého odvětví,“ jak doplnil USDA.

ISO pak ještě doplnilo, že v mnoha zemích se očekávají další škody, díky možnému příchodu El Nino, což by mohlo narušit produkci v mnoha zemích. Zřejmě je ještě příliš brzy na plné odhady možných negativních dopadů na globální produkci cukru v souvislosti s El Nino pro druhou polovinu letošní sezóny. Nicméně, by to mohlo ovlivnit mnoho zemí, a to včetně Austrálie a Brazílie, což jsou jedni z nejvýznamnějších producentů cukru – El Nino obvykle přináší nadměrně suché počasí.

Autor: Robert Bafrnec, World Systems Market Inc, www.wsmrobot.com

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.