Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 07.01.2015

Ceny ropy dále stlačily výnosy na dluhopisech, přijde obrat?


 


Pokračování pádu cen ropy, které oproti maximům v roce 2014 ztratily již přes polovinu hodnoty, včera dále dopomohlo ke snížení výnosů na dluhopisech. Levná ropa totiž zvyšuje deflační tlaky a tak i v Evropě dále vrcholilo očekávání, že ECB přistoupí ke kvantitativnímu uvolňování, resp. nákupu státních dluhopisů. Dnes se navíc již deflace stala realitou, resp. dle předběžných údajů ceny v eurozóně v prosinci zaznamenaly meziroční pokles o 0,2 % (poprvé po 5 letch). Inflační cíl ECB ve výši 2 % se tak zdá být dále v nedohlednu a zvyšuje očekávání ještě uvolněnější měnové politiky centrální banky. Nutno dodat, že za vývojem stojí právě energie, resp. jádrová inflace dosáhla kladných 0,8 %.
 
V „bezpečném přístavu“ Německu zvýšená poptávka po dluhopisech, konkrétně u 10letých, přinesla pokles výnosu na nová rekordní minima, dnes již pod 0,44 %. Británie včera v aukci prodala 10leté dluhopisy s rekordně nízkým průměrným výnosem 1,622 %. Zmínit lze i včerejší aukci pokladničních poukázek v Belgii, kde investoři vlastně museli za krátkodobé poskytnutí svých prostředků platit. Průměrný výnos např. u 3měsíčních se oproti prosincové aukci dále prohloubil z -0,045 % na -0,103 %.
 
Řecko

Nervozitu na trzích po neúspěšných prezidentských volbách vyvolává Řecko. Možný další cut dluhu či dokonce vystoupení z eurozóny negativně ovlivnilo akciové trhy a euro. Země dnes přitom úspěšně prodala 6měsíční pokladniční poukázky za 1,625 mld. EUR (45 mld. Kč). Požadované výnosy sice vzrostly, nicméně v kontextu dění až ne tak výrazně. Zatímco před zmiňovanou neúspěšnou volbou prezidenta v předchozí prosincové aukci dosáhly 2,15 %, nyní činily 2,30 %.
 
USA
 
Stranou dění nezůstává ani vývoj na US treasurys, který však indikuje možný obrat. Včera totiž výnos u 10letých dluhopisů klesl pod 1,9 %. Tato situace naposledy nastala v polovině října, kdy vyvrcholila tehdejší prodejní nálada na Wall Street. Poté jsme se dočkali rally na akciových trzích, resp. i zpětného růstu výnosů na dluhopisech. Zmínit lze, že výnos u 30letých dluhopisů včera dokonce dosáhl historického minima u hranice 2,45 %. Nicméně v průběhu obchodování o část růstu ceny tyto dluhopisy přišly, resp. výnosy se navrátily ke 2,52 %. 
 
Fed
 
Další dění nejen na dluhopisech dnes mohou ovlivnit první data z US trhu práce za prosinec, resp. především večer pak zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu. Hledět se bude na možné indikace letos v létě očekávaného prvotního růstu úrokových sazeb. 
 
Zvýšení v prvních měsících roku se zdá být vyloučené, když i v USA se bude projevovat deflační tlak z nízkých cen ropy, tzn. i zde se inflace zase více vzdálí cíli tamní centrální banky. Odeznění těchto vlivů, resp. start růstu úrokových sazeb by nicméně měl v průběhu roku nasměrovat výnosy na US dluhopisech na růstovou trajektorii. Uvolněná měnová politika jiných centrálních bank, zejména ECB a BoJ, však na trzích bude udržovat levné prostředky, což bude i růst US výnosů omezovat. V té souvislosti však situace bude nadále podporovat zájem o dolar. 
 
Akciový výhled
 
V kontextu dění očekáváme pozitivní středeční seanci na Wall Street. Při včerejším poklesu se totiž již hlavní indexy technicky dostaly na zajímavé hranice, resp. lze u nich dle BHS spatřovat spodní hranici některých trendů/kanálů viz. níže modré linie). Vzhledem k historii by podporou mohly být i 100denní cenové průměry.
 
Vývoj indexu DJIA za posledních 6 měsíců včetně i hlavních cenových průměrů a indikátoru RSI

 
 
Vývoj indexu S&P 500 za posledních 6 měsíců včetně i hlavních cenových průměrů a indikátoru RSI
 

 
 
 Autor: Jiří Zendulka, www.bhs.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.