Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 26.11.2014

CETV, koupit nebo otevřít short?
V noci zveřejněné statistiky burz ukázaly na druhé období v řadě klesající celkový objem short pozic. Statistika za 1. polovinu listopadu navíc na NASDAQ odhalila vůbec nejsilnější zavírání krátkých pozic za poslední 3 měsíce. Oproti konci října se totiž objem short pozic snížil o 2,36 % na 8,798 mld. akcií.
 
Na NYSE se pokles shortů zvolnil jen o 0,8 % na 15,325 mld. akcií. Jedná se zde o nejnižší objem krátkých pozic od konce září, zatímco na NASDAQ je vůbec nejnižší za 2 měsíce.
 
CETV

Po řadě růstů na nová maxima až druhá polovina října přinesla na titulu snížení objemu krátkých pozic. Investoři pokračovali v jejich zavírání i v první polovině listopadu, navíc s mírně vyšší intenzitou. Konkrétně o 402 tis. na 11,563 mil. short akcií. Ve vztahu k emisi však stále výrazných 8,5 %, resp. především k free floatu zhruba dvojnásobek. 
 
Vývoj short pozic na CETV (včetně kurzu) za poslední rok
 
Lze predikovat, že k uzavírání krátkých pozic přispěly na konci září reportované hospodářské výsledky. Pokračování trendu lze dle BHS odhadovat i v druhé polovině měsíce. K uzavírání další části short pozic by měla přispět dohoda o restrukturalizaci dluhu. Ta byla oznámena v polovině měsíce a do statistiky nestihla příliš promluvit. Tato transakce, resp. právě další zavírání short pozic je dle BHS i podporou současného růstu kurzu akcií CETV. 
 
Z technického pohledu lze zmínit, že akcie CETV se na Nasdaq (právě po zprávách týkající se dluhu) dostaly nad horní pásmo klesajícího trendu (viz. graf červená přímka), který šlo dle BHS na titulu spatřovat. Navíc včera (25.11.) se po více než půl roce dostaly zpět nad svůj 200denní cenový průměr.  
 
Z krátkodobého hlediska se však růstový potenciál zdá být omezen, když výraznou technickou hranicí se v minulosti ukázala hladina 3 USD, resp. 3,10 USD. Krátkodobou překoupenost navíc již nyní signalizuje indikátor RSI(14), který se dnes již přibližuje 80. Tato hodnota byla například letos v březnu maximem.
 
Vývoj akcií CETV za poslední rok s vyznačením základních cenových průměrů či indikátoru RSI
 
 
Intel

V krátkosti zmínit objem short pozic na akciích Intel, které jsme zmiňovali v posledním přehledu (více zde). V druhé polovině října totiž sázky na pokles vzrostly o 49 % na 204,4 mil. akcií. První polovina listopadu přinesla naopak snížení o téměř 23 mil. akcií na 181,5 mil. short akcií. Otázkou zůstává do jaké míry poslední zprávy ze společnosti ohledně budoucnosti (více zde) a tedy růst kurzu na nová 14letá maxima v posledním týdnu přinutil investory dále krátké pozice uzavírat.
 
Autor: Jiří Zendulka, www.bhs.cz
 
 
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.