Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 16.12.2014

Čím bude akciový rok 2015 odlišný od roku 2014?


 


Na konci každého roku je pro každého investora téměř nutností vyhodnotit rizika a příležitosti nadcházeních 12 měsíců. To znamená stanovit si očekávaná témata na další rok a stanovit jim míru rizika, ať už kladného, nebo negativního. Roky 2014 a 2015 budou v hlavních tématech v mnohém podobné, ale v něčem se budou zásadně lišit.
 
Vývoj evropské ekonomiky
 
Očekávání na rok 2014 byla velká zejména s ohledem na očekávané nastartování ekonomického růstu a boj proti deflaci. Rok 2015 bude velmi podobný, neboť k nastartování růstu zatím nedošlo a riziko deflace stále existuje. Toto téma se jakoby přes kopírák přenese do příštího roku. Akorát od ECB se se čeká razantnější reakce – a to co nejdříve, nejlépe hned v lednu. Právě měnové stimuly ECB a ekonomika eurozóny v roce 2015 budou snad těmi nejdůležitějšími tématy, v roce 2014 nebyla významnost tohoto tématu zdaleka tak vysoká.
 
Americká centrální banka (Fed)
Utlumení QE se všeobecně očekávalo, ale tím role Fed nekončí. Po QE totiž bude následovat růst sazeb – tedy utažení měnové politiky. A to je v očích mnohých investorů ještě důležitější moment než utlumování QE. Jak na to zareagují investoři? Co akcie? Načasují to centrální bankéři včas? Nenastane na trzích panika? To jsou všechno relevantní otázky, které řadí téma „Fed“ spolu s ECB na špici očekávaných událostí roku 2015.
 
Růst čínské ekonomiky
Stejně jako Evropa bude i Čína důležitým tématem stejně jako v roce 2015. Stále bude na trhu panovat obava, zdali se Číně podaří růst tempem s cifrou 7 na začátku. Nicméně toto téma by nemuselo investory už tak strašit, neboť je zřejmé, že Čína bude ekonomiku podporovat. To v roce 2014 vůbec tak jasné nebylo. To ale neznamená, že Čína nebude způsobovat volatilitu na trzích. Nepochybně bude. Ale riziko velkého negativního dopadu na akciové trhy (tail risk) bude nižší.
 
Geopolitické napětí
Po relativně klidném období byl rok 2014 velmi divoký. Razantní nástup Islámského státu a válečný stav na Ukrajině povyšují geopolitické riziko v roce 2015 o několik pomyslných stupínků výš. I když se podle historického vývoje zdá, že na většinu takových rizik si investoři velmi rychle navyknou, tak hrozba nové studené války to může posunout o kousek dál. 

Témata, která loni téměř neexistovala, ale rok 2015 je může oživit
 
Japonská urputná snaha oživit ekonomiku nabírá na obrátkách. Obvykle jsou události ze země vycházejícího slunce nekurzotvorné pro západní akciové trhy, konec roku 2014 to ale změnil a další očekávané navýšení kvantitativního uvolňování v roce 2015 může mít pozitivní dopad na světové akcie
 
I Řecko se znovu vrací do centra pozornosti. Obecně je toto téma považováno za „černou labuť“, tedy za událost s potenciálně výrazně negativní dopadem. Chystané nové parlamentní volby a očekávané vítězství radikální protirefromní strany může opět vrátit na stůl téma zdraví eurozóny.
 
Intenzivněji než kdy dříve bude v roce 2015 čeřit burzovní vody obava z deflace, či globální desinflace. Nízká cena ropy může podkopat usilovné snahy vlád a centrálních bank o dosažení svých inflačních cílů. A právě deflace je velkým strašákem, který může ovlivňovat akciové trhy v roce 2015. Pokud inflace zůstane „pouze“ nízká a nebude klesat, pak to může být pro ekonomiku dobrá zpráva.

Autor: Tomáš Menčík, www.cyrrus.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.