Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 10.11.2015

Čína a její změna hospodářské politiky


 
 
Letní vývoj na finančních trzích nám připomněl, že Čína a její hospodářská situace neodmyslitelně ovlivňuje celou globální ekonomiku. Čínu tížily nižší než očekávané míry ekonomického růstu, propady akciových trhů a potenciál bublin na trzích aktiv. To vše dohromady vytvořilo nebezpečný koktejl, se kterým se budou muset čínské autority vyrovnat.
 
K tomu mají příležitost již nyní na Pátém plenárním jednání Komunistické strany, na kterém budou její nejvyšší představitelé řešit podobu nového čínského pětiletého plánu, který začne platit od počátku roku 2016.
 
Strukturální problémy čínské ekonomiky 
Co můžeme od jednání očekávat? Výstupy plánu musí jednoznačně odpovídat na výzvy, kterým Čína v současné době čelí. Výzvy by se daly charakterizovat čtyřmi fundamentálními problémy – korupce, znečištění životního prostředí, zadluženost municipalit a nadměrná kapacita (poptávka po zboží je nižší než výrobní kapacita továren).
 
Jako první můžeme očekávat silný akcent na antikorupční praktiky. Již teď je napříč Čínou vedena silná protikorupční kampaň, v rámci níž se zatknutí nevyhnuli ani někteří nejvyšší představitelé Čínské komunistické strany.

Transformace čínského draka
Plán se bude snažit reagovat i na problematiku životního prostředí. V tomto kontextu se hovoří o přehodnocení celého čínského hospodářského modelu. Ten by měl být nahrazen novým modelem, založeným na domácí spotřebě, inovacích a udržitelném ekonomickém růstu.. Čína by se díky silnější domácí poptávce mohla stát více rezistentní vůči externím šokům, které ji jako otevřenou pro-exportně orientovanou ekonomiku silně ovlivňují.

Plán bude pokračovat v již započatých strukturálních reformách. Jde například o snížení množství administrativních povolení, redukci státních sektorových výhod, zjednodušení sociálního a daňového systému a uvolnění regulací ve finančním sektoru. Lze i očekávat tlak čínské administrativy na prohloubení ekonomických vztahů s ostatními zeměmi asijského regionu, což by mělo být vzhledem k TPP dalším hospodářským stimulem.

Cíle čínské hospodářské politiky
Mimo strukturální reformy jsou v plánu zahrnuty i priority v oblasti provádění hospodářské politiky. Hospodářská politika by měla pružně reagovat na současnou ekonomickou situaci. Státní orgány budou tlačeny k podniknutí dalších kroků v rámci provádění fiskální a měnové politiky. Tím by vláda mohla vyrovnat zpomalení růstu investic, spotřeby a fiskálních výdajů. V tomto kontextu se často hovoří o změně v cílování nominálního HDP ze 7 % na 6,5 %.
 
Výsledky Pátého plenárního jednání tak budou mít dalekosáhlé globálně politicko-ekonomické následky. Pokud Čína bude pokračovat v započatém trendu hospodářské transformace a strukturálních reforem, má do budoucna určitě potenciál stát se globálním hegemonem.
 
Autor: Jakub Mašek – aurainvest.cz
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.