Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 12.01.2015

Čínské akcie – letošní akciová bonanza?
Čínský akciový trh by měl pro investory zůstat atraktivní i v letošním roce. Podle společnosti China International Capital by čínské tituly měly v roce 2015 zhodnotit průměrně o 30 %. V loňském roce přidal index Shanghai Composite úctyhodných 55,3 %, od nového roku je výše o necelá dvě procenta. Čína byla navíc v roce 2014 nejvýkonnějším akciovým trhem na světě. Graf zachycuje vývoj Shanghai Composite včetně objemu obchodů od ledna 2014. 
 
Navzdory rally na Shanghai Composite v uplynulém roce se index stále nachází zhruba 45 % pod svým historickým maximem z roku 2007 a dle vyjádření čínských portfolio managerů zde existuje prostor pro otevření dlouhých pozic s výrazným růstovým potenciálem. 
 
Růst akcií by v Číně měla podporovat levná ropa, pokračující stimulační balíček vlády, další snižování úrokových sazeb a reforma hospodaření státních společností, která by měla tyto podniky otevřít konkurenci a zvýšit jejich produktivitu. 
 
Čínské hospodářští však navzdory vládním snahám zpomaluje a pravděpodobně se mu nepodaří splnit 7,5% růstový cíl pro rok 2014 (analytici oslovení agenturou Bloomberg predikují růst v roce 2014 na 7,4 %). Před propuknutím hospodářské krize v roce 2008 rostla Čína standardně tempem přesahujícím 10 %, nyní však zpomaluje k úrovním okolo 7 %, což by mohla být nová „čínská norma“. 
 
Obavy vyvolává bobtnající realitní trh, který již delší dobu vykazuje symptomy nafukování realitní bubliny. Upadající stavební výroba však může paradoxně akciím pomáhat. Investoři již v minulém roce opouštěli (stále více rizikový) realitní trh a zvyšovali své akciové pozice. 

Autor: Michal Putna
Zdroj: Bloomberg

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.