Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 14.09.2015

ČNB: nejsme tu pro Vás, pomozte si sami


 
 
Vybrali jsme pro Vás jeden zajímavý e-mail z naší redakční pošty. Pokud se i Vám stalo něco, o čem byste se chtěli podělit s našimi čtenáři, neváhejte nám také napsat na e-mail: info@akcieatrhy.cz. Poznámka ke článku - ze strany redakce došlo pouze k vypuštění jména odesílatele, který si výslovně nepřál uvést své jméno.

Vážená redakce,
 
v oblasti investic se pohybuji již několik let a jako investor vyhledávám různé možnosti, která nám nabízí tuzemský i zahraniční kapitálový trh. Byl jsem osloven jedním svým známým, zda bych mu poradil ohledně jedné problematiky týkající se obchodu s majetkovým podílem v jeho firmě, která má právní formu podnikání jako akciová společnost.
 
Jelikož jsem se několikrát setkal s poněkud svérázným výkladem právní legislativy ze strany ČNB (v době, kdy jsem byl regulovaným účastníkem kapitálového trhu), nenechal jsem nic náhodě a obrátil se prostřednictvím kontaktního formuláře s dotazem na ČNB. 
 
Nejprve jsem byl upozorněn, že můj dotaz nesplňuje podmínky pro poskytování odpovědí na dotazy, jelikož jsem sám neprovedl vlastní analýzu problému a nenavrhl jeho řešení. Nevím, co si pod tím představit, ale svůj názor jsem na výklad níže uvedeného paragrafu sdělil (i to se jim nicméně povedlo překroutit). 
 
Jako skandální pak považuji naprosto suverénní vyjádření, že ČNB zde není od toho, aby někomu radila nebo poskytovala právní výklad. Jedná se zřejmě o jedinou (doufám!) státní instituci, jejíž provoz je hrazen z veřejných financí, která naprosto oficiálně říká, že tu není od toho, aby lidem pomáhala. Oni nám kolikrát nepomůžou ani jiné státní instituce, ale ty se tím alespoň oficiálně „nechlubí“.
 
Můj dotaz se týkal obchodování s akciemi, které se nikde neobchoduji, tj. akcií naprosto běžné akciové společnosti se základním jměním např. pouhých 2 miliony korun, kterých je v ČR nepočítaně. K mému překvapení jsem se dozvěděl, že poradenství/zprostředkování  obchodu týkající se prodeje obchodního podílu v akciové společnosti, může dle výkladu pracovníků ČNB provádět pouze licencovaný subjekt. Pojďme se podívat, jak k tomuto názoru zaměstnanci ČNB dospěli.
 
Nejprve začněme citací dotčeného Zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kde v § 3 odst. 2 stojí toto: 
 
„Investičními cennými papíry jsou cenné papíry, které jsou obchodovatelné na kapitálovém trhu.“
 
Z této věty by člověk neznalý svérázných právních výkladů pracovníků ČNB usoudil, že regulaci a dohledu ČNB budou podléhat takové investiční nástroje, které se obchodují na kapitálových trzích. Bylo by to logické a bylo by to i chtěné a potřebné řešení pro podnikatele, kteří mohou zcela svobodně a bez zbytečných byrokratických a finančních překážek volně obchodovat se svými majetkovými podíly v akciových společnostech.
 
K mému překvapení (teď trochu přeháním, u právního výkladu ČNB mě už nepřekvapí vůbec nic) jsem se dozvěděl, že právní výklad této věty zní takto: 
 
„Obecně proto uvádíme jen následující. V definici investičních cenných papírů v § 3 odst. 2 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPKT) se používá pojem „obchodovatelné“. Z uvedené definice tedy nevyplývá, že by příslušné cenné papíry musely být fakticky obchodovány na kapitálovém trhu (např. na regulovaném trhu), ale že se jedná o cenné papíry, u nichž by toto obchodování bylo s ohledem na jejich vlastnosti možné (jako klasicky u akcií a dluhopisů).“
 
Následovalo upozornění, že regulované investiční služby spojené s regulovanými investičními nástroji, mohou poskytovat pouze držitelé licencí.
 
„Vymezení investičních služeb naleznete v § 4 ZPKT, podle § 4a ZPKT platí, že hlavní investiční služby a doplňkovou investiční službu uvedenou v § 4 odst. 3 písm. a) ZPKT nesmí nikdo poskytovat bez povolení vydaného Českou národní bankou, pokud ZPKT nebo jiný právní předpis nestanoví jinak.“
 
A jaký je závěr?
 
Závěr je velmi smutný. ČNB si tímto výkladem de facto usurpuje právo na svobodné nakládání s obchodními podíly v akciových společnostech.  Jste spolumajitelem v menší akciové společnosti a chcete prodat svůj podíl? Raději nechtějte. Nebo se, dle výkladu Zákona o podnikání na kapitálových trzích pracovníky ČNB, obrňte trpělivostí, připravte si dostatečný balík peněz a povinně využijte služeb obchodníků s cennými papíry. 
 
Rozhodně se ale nepokoušejte na vlastní pěst vyhledat kupce pro svůj obchodní podíl nebo, nedej Bože, nežádejte neregulované entity (právnické i fyzické osoby) o pomoc, protože je vystavíte hněvu ČNB a ten v oblasti kapitálových trhů nezná mezí.
 
S úctou ...

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.