Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 21.01.2015

Co můžeme čekat od ECB?Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání stojí před nelehkým úkolem: naplnit očekávání trhu. Eurozóna se totiž potácí na prahu deflace a roste velmi pomalým tempem a dostat ji z této situace může pouze ECB razantní akcí. Cokoli jiného než oznámené kvantitativní uvolňování (QE) neboli odkup vládních dluhopisů by bylo velkým zklamáním. Soudě podle vývoje na akciových a měnových trzích je zřejmé, že investoři se už na QE předpřipravili.
 
Teď už je to na centrálních bankéřích, aby se předvedli. Investoři budou uspokojení jedině pokud QE dosáhne objemu nejméně 700 miliard EUR, 1000 miliard už by bylo pravděpodobně pozitivní překvapení. Můžu si vůbec ECB dovolit oznámit něco polovičatého, nedostatečného, pokusného?
 
Nemůže. ECB už totiž několikrát zkusila ekonomiku pozvednout různými nástroji, z nichž žádný ale nefungoval. Ať už šlo o sazby, LTRO nebo TLTRO, vše téměř bez reálného dopadu na ekonomiku. Jenže jiný nástroj než QE už centrálním bankéřům nezbývá, proto mají poslední šanci. Teď nebo nikdy.
 
Reputace je to nejdůležitější, co centrální banka má. Pokud je důvěryhodná a investoři v ní mají důvěru, pak je realizace jejich cílů snadnější než když jim investoři příliš nevěří. A o reputaci ECB bojuje. 
 
Přestože jsou všichni nastaveni na jednu vlnu a prostor pro negativní překvapení si mnoho investorů nepřipouští, je třeba počítat i s alternativními scénáři. ECB může oznámit, že QE přijde. Pokud by i specifikovali objem, pak by to problém nebyl. Pokud by ale objemu neřekli nic konkrétního, trh by to pravděpodobně vnímal jako zklamání, akcie by oslabily a euro posílilo. Pozitivní dopad na akciové trhy a negativní dopad na euro by byl následkem čísla 1000 mld. EUR a vyšší.
 
Nevím sice, co zazní z úst Maria Draghiho, Ale investor by se měl předpřipravit snížením expozice spekulující na růst. D těchto pozic bych se vracel až po zasedání ECB.

Autor: Tomáš Menčík, www.cyrrus.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.