Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 05.02.2015

Co vám nikdo neřekl o intervencích ČNB


 
 
Když jsem se díval detailněji na „alkoholové akcie“, zajímalo mě i to, jak to vypadá s dlouhodobou spotřebou alkoholu ve světě. Dostal jsem se tím k následujícímu grafu, který ukazuje spotřebu vína, piva a tvrdého alkoholu v USA (na hlavu, či lépe řečeno na játra):
 
 
U vína to není tak patrné, ale u piva a tvrdého jsou jasně vidět cykly. A pokud má někdo třeba kvůli profesní úchylce v hlavě grafy vývoje dlouhodobé inflace a sazeb (či nákladu kapitálu), pojme při pohledu na tento obrázek určité podezření. Stalo se to i Davidu Beckworthovi, který jako správný monetarista nelenil a výše uvedená čísla (bez vína, které celý obrázek kazí) dal dohromady s trendem americké inflace. A objevil následující: 
 
 
Beckworth ohledně inflační vlny sedmdesátých let píše: „Nebyl to propad Brettonwoodského systému, špatně nastavená monetární politika, negativní nabídkové šoky, ani demografie. Za inflací stojí spotřeba piva a tvrdého alkoholu na hlavu ... našli jsme svatý grál centrálního bankovnictví. Fed by nyní měl jen zvýšit spotřebu alkoholu na hlavu a současný problém nízké inflace bude vyřešen. Není třeba zvyšovat inflační cíle, není třeba cílení nominálního produktu“. 
 
Podobně bychom mohli uvažovat i o ČR. Dlouho předtím, než se rozjely, jsem byl k měnovým intervencím ČNB skeptikem (nedogmatickým). Nyní se zdá, že nakonec přece jen pomohly. Z hlediska umírněných netradičních metod a agregovaných čísel tak ČNB asi vybrala to nejlepší, co mohla. I když chápu, že řada z nás z nich nadšena být nemusí. Jsem ale stále toho názoru, že jsou efektivnější a určitě spravedlivější (i když mnohem netradičnější) způsoby jak pomoci ekonomice, jíž hrozí deflace. Ještě před několika dny bych měl na mysli zejména „QE pro lidi“ - viz třeba „Combatting Eurozone deflation: QE for the people“, autorem je John Muellbauer. Nyní ve světle výše uvedených faktů se ale samozřejmě nabízí něco úplně jiného: 
 
Intervence ČNB jsou propadákem. Úplně totiž ignorovaly výše popsaný svatý grál. Konec konců, co jiného by pro zemi tak hrdou na svou nejvyšší spotřebu piva na hlavu mělo při boji s deflační hrozbou fungovat lépe, než nějaká forma pivní intervence? Co takové pivní QE, jehož cílem by bylo snížení cen zlatého moku, potažmo jeho vyšší spotřeba a zároveň pozitivní dopad na reálné příjmy a spotřebu všeho dalšího (jakási obdoba pozitivního ropného šoku)? Nemyslím si, že tento spotřební portfolio efekt je třeba rozvádět, je evidentní. K tomu můžeme bez dlouhého rozmýšlení přidat znatelný dopad na spotřební a investiční sentiment. Ano, je i mojí chybou, že jsem na toto QE nepřišel dříve – pro stromy neviděli jsme les ... 
 
Pokud nakonec přepneme od nadsázky k vážnějším úvahám, můžeme rychle dospět k tomu, že graf je vlastně hodně smutný. Pan Beckworth v rámci své srandonomie implicitně tvrdí, že alkohol předbíhá inflaci, mě to ale z pohledu na křivky tak jednoznačné nepřijde. V praxi pak samozřejmě nejde o žádný svatý grál a pravděpodobně ani o náhodnou korelaci. Ne nadarmo se někdy používá tzv. index utrpení, který dává dohromady nezaměstnanost a právě inflaci. Uvedený graf by mohl jednoduše naznačovat, že bychom ho mohli nazývat i indexem spotřeby alkoholu. 
 
Konkrétně vidíme, že rozdíl v minimech a maximech spotřeby jde od cca 1,3 do cca 2,3 galonu na hlavu, takže inflace s naší psychikou a následně játry skutečně dovede hodně zatočit. Třeba to vysvětluje i to, proč má řada z nás tak impulsivní a emotivní odpor k jakékoliv inflaci. Naše děti a jejich děti ale kvůli tomu budou možná hledět na podobný graf a zjistí z něj, že deflace má na spotřebu alkoholu ještě „pozitivnější“ vliv než inflace. Pokud se nevyhneme deflaci, mohl by být parciálním řešením přechod na víno – z nějakého důvodu je citlivost vinařů na vývoj cen v ekonomice mnohem nižší. Nedovedu si ale představit proč.

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.