Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 06.01.2015

Cynikova akciová projekce pro letošní rok
Pravý investiční cynik by asi řekl, že žádné projekce nemá smysl dělat a nadpis je tak vlastně protimluvem. Otázka pak ale je, zda není protimluv i samotný výraz „investiční cynik“. Podle mne každopádně i zde platí, že všeho s mírou. Tedy že má smysl udělat si nějaký základní obrázek o tom, kam by se trhy mohly ubírat, jaké jsou možné hlavní negativní a naopak pozitivní scénáře a jací budou jejich tahouni. Mechanika mého dnešního pokusu bude jednoduchá: 
 
Ceny na trhu jsou funkcí zisků očekávaných v následujícím roce a valuace – poměru cen a těchto zisků. Valuacím se zde poměrně intenzivně věnuji. Proto nyní pouze zopakuji svůj názor, že v racionální rovině se z jejich strany nějaká hmatatelnější podpora dalšího růstu cen čekat nedá. Vše je tedy na ziscích. Čímž se rychle dostáváme k následujícímu obrázku, který ukazuje červeně vývoj očekávaných zisků společností v indexu SPX pro roky 2013, 2014 (dnes tedy uzavřeno) a pro rok 2015. Modře pak jsou zisky „plovoucí“ – očekávané pro následujících 12 měsíců. 
 
 
Graf jasně ukazuje, že očekávání pro daný následující rok jsou soustavně příliš optimistická: Na počátku roku 2012 se čekalo, že v roce 2013 dosáhnou zisky cca 120 dolarů, nakonec dosáhly méně než 110 dolarů. Podobně byla očekávání osekána v roce 2013 (pro rok 2014) a zatím se zdá, že stejný tanec proběhne i letos. Nyní jsou zisky očekávané pro rok 2015 na úrovni 128 dolarů na akcii. Hodnota indexu SPX se pohybuje kolem 2 060 bodů a to znamená, že PE odvozené z oněch očekávaných zisků 2015 se nyní pohybuje něco nad 16 (2 060/128). Jak jsem zmínil, jde o hodnotu poměrně našponovanou, i když ne bublinovou. 
 
V grafu jsem „cynicky“ dodělal trajektorii zisků 2015 – pokud budou očekávané zisky postupně osekávány podobně jako v letech předchozích, skončíme letos znatelně pod 125 dolary. Index by se pak měl nyní obchodovat jen na cca 1 990 bodech (současné PE krát 124). Nás zde ale zajímá hlavně ona predikce indexu ke konci roku. Na to potřebujeme PE a očekávané zisky roku 2016. U PE předpokládejme, že zůstane na současných úrovních. V grafu to již vyznačeno není, ale konsenzus nyní hovoří o tom, že zisky 2016 se budou pohybovat nad 141 dolary. Tato očekávání přitom podobně jako očekávání pro rok 2015 v posledních týdnech poměrně prudce klesají. Pokud bychom pracovali se 141 dolary a PE 16, měl by být index na konci tohoto roku na 2 256 bodech. To by znamenalo posílení cen o necelých 10 %. Pokud ale oněch 141 dolarů „cynicky“ korigujeme na základě vývoje předchozích let, dostaneme se třeba až k 130 dolarům a hodnota indexu by pak na konci roku měla být zhruba tam, co nyní. A je otázka, zda by optimistické PE takové korekce očekávaných zisků uneslo.
 
Výše uvedená hra s čísly (implikující neobjevný 0 – 10 % pohyb indexu SPX) má spíše než nějaké konkrétní odhady (opět) ukázat, jak moc dnes záleží na vývoji firemních zisků. Optimismus investorů na straně marží byl, co se týče let 2013 a 2014, příliš velký – očekávání byla i zde postupně korigována. Pro rok 2015 se očekávaná marže držela na úrovni 11 %, v posledních týdnech ale došlo i zde k prudké korekci (na 10,6 %). O roku 2016 nemluvě (nyní na 11,3 %). Celkově z toho všeho dýchá stále větší pesimismus. Ne typu krizového, ale typu „to nejlepší je za námi“. Je to i v souladu s relativními pohyby odvětví, o kterých jsem hovořil před pár dny. 
 
Z globálního pohledu můžeme v současné době vystopovat dvě investiční teze: Spojené státy se ekonomicky odtrhávají od zbytku vyspělého světa a jejich akciový trh bude i nadále globální vítězem. Nebo: Spojené státy si sice povedou i nadále dobře, jejich trh je ale už tak našponovaný, že se zájem investorů přesune jinam. Výše uvedená čísla spíše odpovídají této druhé tezi. A já na závěr nepřijdu s ničím jiným, než tisíckrát otřepanou, vysmívanou, ale o nic méně relevantní radou: Diverzifikujte. A v USA vybírejte. 

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz 
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.