Akcieatrhy >
ZpětVytvořeno dne: 20.04.2015
Další oslabování eura: jen povrchní tvrzení
Když euro začalo na počátku roku 2014 oslabovat, většina analytiků najednou změnila svá předchozí očekávání a začala hovořit o prudkém propadu kurzu společné evropské měny. Ten se podle těchto názorů měl dostat až pod paritu k dolaru. Podobná tvrzení měla evidentně dopad na celková očekávání na trhu a řada investorů a firem se snažila proti propadu kurzu eura zajistit. Očekávání se nakonec stala sebenaplňujícím se proroctvím a kurz eura k dolaru se posléze dostal až na úroveň 1,05.
Úvahy o oslabení eura byly podle našeho názoru lehkovážné a povrchní a je politováníhodné, že se nakonec kvůli zmíněnému sebenaplňujícímu se proroctví vyplnily. Čemu bychom namísto běžně uváděných argumentů měli věnovat pozornost, abychom odhadli kurzový vývoj s maximální přesností? V roce 2014 hrál klíčovou roli relativní výhled týkající se americké a evropské ekonomiky. Analytici by ale měli přehodnotit sílu amerického oživení. Spojené státy totiž ovlivňuje několik negativních šoků, včetně poklesu investic a produkce v ropném sektoru a sektorech, které s nimi souvisejí. K tomu se přidává posílení dolaru, které se už začíná projevovat na exportech. Negativní roli hraje i zhoršující se ekonomická situace v Brazílii a Číně a celkový růstový výhled pro Spojené státy se tedy zhoršuje. Letos by růst americké ekonomiky mohl dosáhnout asi 2,5 %. Fed tedy bude sazby zvyšovat jen velmi opatrně a pomalu, což snižuje pravděpodobnost dalšího posilování dolaru.
Není také pravdou, že by kvantitativní uvolňování výrazně změnilo tok kapitálu na dluhopisových trzích v eurozóně. Zahraniční investoři se sice z těchto trhů na konci roku 2014 stahovali, ale v prvním čtvrtletí tohoto roku se zase vrátili. Kvantitativní uvolňování má navíc pravděpodobně pozitivní dopad na evropské akciové trhy. Ty tak lákají zvýšené množství investorů ze zahraničí a celkový pohyb kapitálu tak nenaznačuje, že by euro mělo oslabovat. Jeho oslabení je taženo pouze krátkodobými spekulativními pozicemi (otevíráním krátkých pozic) a hedgingem. Jde tak o situaci, která se může velice rychle změnit. Platilo by to zejména v případě, kdyby euro začalo posilovat kvůli zhoršujícímu se optimismu ohledně vývoje v americké ekonomice. Pak by došlo k uzavírání krátkých pozic a euro by velice rychle posilovalo dál.
Z grafu je vidět vývoj kurzu eura k dolaru a vývoj čistých otevřených pozic na euru (v tisících, osa vpravo). U obou došlo ve druhé polovině roku 2014 k prudkému propadu:
Autor: www.patria.cz
Vaše názory