Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 12.08.2015

Devalvace juanu, co na to USD?


 
 
People’s Bank of China (PBoC) ohlásila téměř dvouprocentní devalvaci juanu, zatím největší v historii. To šokovalo USD natolik, že opět posílil, zejména oproti AUD a měnám ostatních asijských exportérů s výjimkou Japonska.
 
V tuto chvíli je těžké odhadnout, jak se Čína dále zachová, je ale jasné, proč k tomuto kroku přistoupila: na Čínu byl dlouhodobě vyvíjen masivní tlak na devalvaci vzhledem k tomu, že juan v posledních několika letech nejistě kopíroval posilování dolaru i přesto, že čínské fundamenty oslabovaly a objevovaly se zřejmé náznaky deflace v Číně.
 
O tomto kroku se už dlouho živě diskutovalo na mnoha místech, včetně našeho fóra (viz například naše Šokující předpovědi pro rok 2015: Čína devalvuje juan o 20 %).
 
Pokud Čína ve snaze oživit ekonomiku bude svou měnu dále devalvovat (je těžké věřit, že by tomu bylo naopak), po celém světě se rozšíří nová vlna deflace, což by mohlo ovlivnit politiku centrálních bank, včetně Fedu, pokud tento pohyb začne ovlivňovat inflační opatření.
 
Společně s revalvací, o níž PBoC prohlásila, že jde o jednorázový krok, oznámila centrální banka, že každodenní fixace bude brát v úvahu poptávku i nabídku, což znamená, že směnný kurz bude více ovlivňovaný trhem.
 
Tento krok představuje snahu Číny o zahrnutí do Zvláštních práv čerpání MMF a o otevření se zahraničním kapitálovým tokům, aby tak prohloubila své kapitálové trhy (a mohla rovněž financovat části svého děsivého dluhu). Bude zajímavé sledovat, jak dynamický bude nyní pohyb kurzů a zda se kurz USDCNY nebo alespoň USDCNH stane více obchodovatelným měnovým párem.
 
AUD je v tomto ohledu velkou obětí a mohl by nyní směřovat k otestování hranice 0,7000 nebo i níže, pokud bude čínský juan oslabovat i v příštích týdnech.
 
AUD možná otestuje nová minima v důsledku postupu Číny
 
USD: Tento krok ze strany Číny, pokud zůstanou ostatní faktory neměnné, podporuje americký dolar, objevil se však v nevhodnou dobu, protože USD těsně před oznámením o čínské devalvaci oslaboval.
 
EUR: Euro je stále měnou první volby pro financování carry trade, pokud tento krok podpoří chuť riskovat.

Autor: John Hardy, měnový stratég Saxo Bank
O autorovi: John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd.
 
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.