Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 10.12.2014

Dividendy od kutilů: Stanley Black and Decker
V srpnu jsme na těchto stránkách mohli najít seznam dividendových tipů doporučovaných Brianem Belskim ze společnosti Oppenheimer. Mezi řadu těchto společností se dostala i akcie „pro kutily“ - Stanley Black & Decker. Kdo někdy vybíral nějaké vybavení do dílny, musel se s výrobky firmy setkat. Moje osobní zkušenosti s nimi jsou smíšené, ale bavíme se samozřejmě o poměru cena kvalita. U akcií je logika jiná, i když někdy také narazíme na dilema, zda je lepší levná a méně kvalitní akcie (vysoké riziko, slabá rozvaha ...), či naopak akcie silné a prosperující společnosti, která ale není z nejlevnějších. Jak je na tom SBD?
 
Pohled na cenu našeho kutilského titulu ukazuje dvě klíčové věci: Pětiletá návratnost dnes v podstatě přesně odpovídá návratnosti trhu. A volatilita akcie je výrazně vyšší než volatilita celého trhu – což dává tu správnou perspektivu prvnímu tvrzení. Vyšší (systematická) volatilita totiž znamená vyšší riziko a vyšší požadovanou návratnost. Ta realizovaná ale odpovídá návratnosti trhu a z tohoto pohledu můžeme tvrdit, že SBD nedostál svým investorským závazkům. Samotná vyšší volatilita tohoto titulu pak z fundamentálního hlediska dává smysl – vrtačky, elektrické hoblíky, brusky a podobné ulehčovače práce nejsou zbožím běžné/nutné spotřeby, jejich nákupy se dost řídí tím, jak se cítí naše peněženka. Tedy cyklem.
 
 
Zdroj: FT
 
Tržby společnosti rostou, přírůstky se ale časem zmenšují. Po prudkém růstu čistého zisku do roku 2012 přišel znatelný propad v roce minulém. Návratnost vlastního jmění ROE se tak pohybovala blízko 10 %, návratnost investic ROI se dostala na 5,3 %. Beta společnosti je asi 1,5, takže s rizikovou prémií trhu na 5,5 % by se požadovaná návratnost pohybovala na téměř 11 %. ROE měřené zisky tedy mělo minulý rok co dělat, aby generovalo „ekonomickou přidanou hodnotu“. Nejde ale o žádné drama už proto, že zisky jsou jen názorem.
 
 
Zdroj: FT
 
Spíše než názory nás zajímají fakta, tudíž tok hotovosti. SBD byla v roce 2011 schopna generovat na provozní úrovni 1 miliardu dolarů, podobné to bylo v roce 2012. V roce minulém už klesl provozní tok hotovosti na 870 milionů dolarů. Investice do výrobních kapacit se zvedají z 93 na loňských 366 milionů dolarů. CF po CapEx tak v posledních třech letech dosáhlo 500 – 700 milionů dolarů. Poměrně rozházené jsou ostatní investice, klíčový poznatek ale zní následovně: Firma postupně zvyšuje dividendy, ze 104 milionů dolarů v roce 2010 se zvedly na loňských 313 milionů dolarů. Co by bránilo tomu, aby růst pokračoval až na oněch 500 – 700 milionů dolarů? 
 
 
Zdroj: FT
 
Odpověď na uvedenou otázku je tradiční: Zvýšení dividend na úroveň CF po CapEx by znamenalo nulové další investice, žádné snižování dluhu, žádný růst hotovosti v rozvaze. Málokterá firma tak vyplácí všechno CF po CapEx. U SBD najdeme 3,6 miliard dolarů úročeného dluhu (ke QIII 2014), hotovost dosáhla necelých 500 milionů dolarů, EBITDA minulého roku dosáhla necelé miliardy dolarů. Poměr čistého dluhu k EBITDA tedy není na nijak konzervativních úrovních (i s ohledem na to, o jak cyklický byznys jde). Firma také do roku 2012 snižovala dluh, minulý rok tak neučinila (dala ale 833 milionů dolarů na akvizice). 
 
S ohledem na nijak extrémně silnou rozvahu tedy nemůžeme uvažovat o tom, že by v dohledné došlo k navýšení dividendy na úrovně implikované CF po CapEx. Na druhou stranu ale stačí předpoklad stabilních výsledků na to, abychom mohli alespoň uvažovat o dalším postupném zvyšování dividend. Oppenheimer nám tak v tomto ohledu mohl dát skutečně dobrý tip. Jak je to s jeho valuací? Pokud by krátkodobé volné CF dosahovalo oněch 700 milionů dolarů, je na ospravedlnění současné kapitalizace nutné, aby rostlo dlouhodobě o 5,8 % (mimochodem stejné číslo, jako u minule analyzované kanadské železnice). Pokud by CF dosáhlo jen 500 milionů dolarů, implikovaný růst by dosáhl více než 7 %. 

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz 
Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 
Investiční disclaimer

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.