Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 23.10.2014

Drony? Jak investovat do původně vojenské technologie


 

Drony, které vzešly jako technologie používaná armádou, nově přechází i do civilního komerčního světa. Mezi prvními, kdo pořádně rozčeřil vody technologického světa se svým konceptem, byl Amazon, který by rád doručoval některé balíčky pomocí dronů. Další, kdo se vytasil s obdobným konceptem, bylo DHL, které chce dodávat balíčky pomocí této technologie na severní ostrovy Německa. Naposledy o sobě nechaly drony vědět, když při utkání kvalifikace na mistroství Evropy mezi Srbskem a Albánií na stadion snesl vlajku tzv. Velké Albánie. Jako tradičně se to na území přezdívaném „soudek střelného prachu“ neobešlo bez následků. Položme si velice rychlou otázku, odkud se drony vzaly, jaký byl jejich původní účel? 
 
Drony jako myšlenka bezpilotního letadla nebo zařízení pochází už z poloviny 19. století. O reálném využití začali uvažovat teprve Američané, resp. vzdušné síly USA, poté co byl sestřelen tajný špionážní letoun U2 během studené války nad Sovětským Svazem v roce 1960. Myšlenka byla taková, že je obrovská škoda ztrácet vycvičené a zkušené letce tím, že je necháte zabít ve stíhačce, proto se armáda začala zabývat možností vysílání bezpilotních strojů.
 
V současné době začínají pronikat drony i do civilního využití – experimentuje s nimi Amazon, DHL a další využití je patrné v zábavním průmyslu. Nyní si představíme tři možnosti jak investovat do dronů. 
  
První z veřejně obchodovaných společností je IXYS Corp. (IXYS). Firma se zabývá nabídkou a prodejem čipsetů a dalších zařízení pro řízení a kontrolu množství energie dodávané pro elektrická zařízení. Nadneseně řečeno – takový typ součástky potřebuje „doslova“ každý robot a dron. Kontrola a řízení spotřeby energie budou jedním z klíčových faktorů, který rozhodne o osudu této technologie ve světě, který je hladový po energiích. A i kdyby to byly solárně napájené jednotky, stále potřebují ten samý čip set.
 
Výsledky společnosti jsou dobré. Tržby dosáhly v kvartále 2Q, končícím 30. června 2014 výše 88,1 mil. USD a meziročně tak přidaly 23,7 %. Proti prvnímu kvartálu bohužel klesly o 2 %. Ve 2Q společnost také vykázala čistý zisk ve výši 3,6 mil. USD. 
 
Operativní cashflow je posledních několik let v plusu, a i celkové cashflow složené z provozní, investiční a finanční části je v posledních letech kladné. V roce 2013 společnost vykázala kladné cashflow 24,45 mil. USD. Hrubá marže se stabilně pohybuje v posledních šesti letech v intervalu 24 až 33 %. Sice zaostává za mediánem segmentu, který je nastaven na 48,9 %, ale sympatický je stabilní vývoj. Firma vyplácí dividendu, ve 2Q14 vyplatila 0,035 USD. 
 
Firma nemá žádné krátkodobé závazky, nicméně v 2Q14 společnost ve svých pasivech evidovala dlouhodobý dluh ve výši 20,1 mil. USD. 
 
Aktuálně IXYS disponuje databází klientů čítající více jak 3500 firem ze segmentu telekomunikací, dopravy, průmyslu, zdravotnictví a spotřebního průmyslu. IXYS je obecně brán jako lídr ve svém segmentu. 
 
Společnost se obchoduje na trhu NASDAQ a aktuální cena jedné akcie je 9,85 USD. 
 
 
 
Druhá firma, kterou si představíme je společnost Ambarella Inc (AMBA), která byla založena v roce 2004. Ta je z podobného oboru jako IXYS, ale zabývá se výrobou čipů a software, který je schopen natáčet a na dálku nahrávat nebo přenášet HD video. Ambarella se tak specializuje na prodej, vývoj a výzkum čipů, které dokážou snímat video, obrázky i zvuk. Zpracovat tento materiál a například odeslat do dalšího zařízení. To vše v jednom komplexním čipu. 
 
AMBA stabilně šroubuje tržby nahoru. V roce 2014 společnost vykázala tržby 157,6 mil. USD a zvýšila je tak proti roku 2013 o 30 %. Čistý příjem po daních v roce 2014 dosáhl 25,7 mil. USD a je tak 2,5 krát větší než v roce 2012. A proti roku 2013 přidává 41 %. 
 
Společnost nemá žádné závazky. Operativní cashflow v roce 2014 bylo 34,35 mil. USD. Celkové FCF v roce 2014 dosáhlo 32,65 mil. USD. 
 
Ambarella se shodou okolností včera vytasila s novým modelem IP kamery, která je schopná dodat obraz ve formátu 4K což je ještě kvalitnější než FullHD. Dokázala to díky využití nových kodeků pro zpracování obrazu. Firma nabízí hned několik produktových řad kamer podle užití – hlavním zaměřením jsou bezpečnostní nebo sportovní kamery a kamery pro automobilový průmysl. Silnou stránkou těchto produktů je integrace kamery přímo na čip, který se vhodně umístí do zamýšleného zařízení. 
 
Akcie se obchoduje na NASDAQ a poslední cena ze včerejšího trhu byla 40,59 USD za jednu akcii.
 
 
 
Třetím jménem ze světa dronů bude společnost InvenSense (INVN). Ta vyrábí elektro-mechanické gyroskopy pro sledování pohybu zařízení ve všemožných druzích využití. Mezi klienty společnosti jistě budou patřit výrobci smartphonů, tabletů a také dronů. Růst trhu s drony by měl být v horizontu deseti let velmi zajímavý a tento titul se na tomto boomu pravděpodobně bude podílet, protože bude mít své gyroskopy nebo jiná zařízení integrovaná do těla dronu.
 
Tržní kapitalizace společnosti je 1,86 mld. USD. InvenSense v posledním hospodářském roce 2014 vykázala tržby ve výši 252,5 mil. USD a přidala tak proti roku 2013 rovných 21 %. Firma stabilně každý rok zvyšuje objem tržeb alespoň o 20 procent v posledních šesti letech. Zisk po zdanění společnosti si značně pohoršil v posledních třech kvartálech vlivem úrokových a ostatních nákladů. Společnost vydala dluhopisy ve výši 175 mil. USD. Z toho pohledu už to není tak jasný příběh jako byly první dvě společnosti. 
 
Akcie se včera naposledy obchodovala za 20,97 USD. Další report o svých výsledcích společnost zveřejní 28. října
 
 

Autor: Pavel Petr, www.patria.cz
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, Reuters

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.