Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 26.03.2015

ECB spustila kvantitativní uvolňování. Na co se připravit ?
Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc spustila kvantitativní uvolňování ve výši 60 miliard EUR ( 1,7 bilionu korun) měsíčně, které potrvá nejméně do září 2016. Na co se máme připravit? Pokud uvěříme architektům tohoto tištění peněz, tak jen na samé pozitivní děje v ekonomice i ve společnosti. Pokud se podíváme do historie, zkušenost říká něco jiného. Evropa dneška je v podobné situaci jako Francie konce 18. stol., která také aby nastartovala ekonomiku a zbavila se deficitu, začala tisknout peníze.
 
Francie se na počátku roku 1789 nacházela v hluboké finanční krizi s vážným deficitem. Za těchto okolností se zrodila myšlenka, že země potřebuje více oběživa ve formě papírových peněz, které budou stimulací pro obchod. V září 1790 byl v Národním shromáždění těsnou většinou přijat zákon o vydání osmi set milionů nových peněz "asignátů". Na tu dobu neuvěřitelná suma, neboť podle dobových odhadů byl veškerý nemovitý majetek Francie ve výši 8 miliard. Již o dva roky později bylo souhrnně emitováno 3,5 miliardy a po šesti letech 40 miliard.
*ECB natiskne 1.140 miliard EUR (32,3 bilionu korun) to je pro představu, 9% všech dluhů zemí EU. 
 
Po první emisi se stalo, to co vláda očekávala: státní pokladna dostala vzpruhu, ve velkém byly poskytovány úvěry, část veřejných dluhů byla splacena, značná část peněz se dostala mezi lidi, obchod rostl, manufaktury produkovaly nadvýrobu. Po pěti měsících vláda všechny peníze utratila a byla opět v krizi a následovala druhá emise.
*ECB tomuto předešla a bude tisknout permanentně po dobu nejméně 19 měsíců. 
 
Po následujících emisích Národní shromáždění bezstarostně utrácelo nově vytisknuté peníze na projekty pro "dobro lidu" a označovalo inflaci za prosperitu. Ale začal se objevovat pro ni nepříjemný fakt, že ačkoliv je papírových peněz stále více, prosperity jaksi ubývá, obchod stagnuje, poptávka po práci se zmenšuje, podnikání upadá, ceny rostou - s výjimkou jediné, ceny práce. Kupní síla na konci roku 1792 byla poloviční oproti roku 1790. Dokonce "sous" vyrobené z kostelních zvonů, začaly mizet z oběhu a následovaly tak zlaté a stříbrné mince, které zmizely z oběhu již v průběhu druhé emise. 
 
V roce 1795 se již inflace projevila naplno. Cena mouky vzrostla z 2 franků na 225 franků, cena páru bot z 5 franků na 200 franků. Jak byly manufaktury zavírány, mzdy poklesly a jediný fakt, který je později udržel nahoře, bylo odvedení spousty pracovníku do armády. Přestože znehodnocování rychle pokračovalo, dostavilo se překvapivě oživení obchodní aktivity. Byla to aktivita té bystřejší části lidí, kteří se snažili vyměnit papírové peníze za cokoliv trvalé hodnoty. V tomto období chaosu přichází na scénu Napoleon Bonaparte.                                                                                                           
 
Na co se tedy dle historie připravit?
 
V první fázi na: oživení obchodu, dostupnost půjček, projevy optimismu z růstu ekonomiky, vysoké vládní výdaje
Ve druhé fázi na: plíživou inflaci, stagnaci obchodu a ceny práce, výměnu úspor za zlato, vládní restriktivní opatření ,dopady především na zaměstnance
Ve třetí fázi na: vysokou inflaci, výměnu peněz za cokoliv trvalé hodnoty, volání po silné vládě či vůdci
 
Autor: František Studený, www.SGDinvest.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.