Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 09.10.2014

Ekonomické nestabilitě se nevyhneme. Připravme se na ni.


 
 
 
Mám rád ekonomické teorie z reálného, pozorovatelného života. Jednou z nich je hypotéza finanční nestability, kterou se zabýval americký ekonom Hyman Minsky. Jeho práce byla dlouho ignorována hlavním ekonomickým proudem. Nedávná finanční krize z let 2007 až 2009 ji však opět vynesla na světlo světa. 
 
Minsky byl přesvědčen, a já s jeho názorem souhlasím, že finanční krize jsou integrální součástí kapitalismu, protože období blahobytu otupují ostražitost lidí. Následkem toho vznikají bubliny, které nakonec prasknou. Dá se říci, že výsledkem hospodářské stability je paradoxně nestabilita. 
 
Jaký je přechod ze stabilního prostředí do krize? Pomocí úvěrového trhu. Banky tradičně půjčují peníze jen takovým firmám a domácnostem, u kterých s vysokou pravděpodobností mohou očekávat splacení úroků i jistiny. V období prosperity a pozitivního ekonomického výhledu ale banky postupně snižují své úvěrové standardy, proto je možné sledovat růst objemu spekulativních půjček. Firmy a domácnosti při nich sice dokážou splácet úrok, ale splátka jistiny je podmíněna přijetím další půjčky (refinancování). Posledním stádiem jsou tzv. "Ponziho půjčky". Při nich si půjčující strana je vědoma, že úrok a jistinu dokáže splatit pouze při výrazném zvýšení hodnoty aktiv, které pomocí půjčky financuje. Ponziho půjčkám se banky vyhýbají, ale jsou období, kdy jsou tak omráčeny ekonomickou stabilitou, že podlehnou lákadlu vygenerování dalších tržeb a zisku (a osobních bonusů pro bankéře). 
 
Například v roce 2007 před vypuknutím finanční krize poskytovaly banky v USA hypotéky i nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva, u kterých se již na počátku úvěrového vztahu vědělo, že nemají šanci splatit jistinu a úrok z běžného výdělku. Trh nemovitostí se tehdy nacházel ve stádiu exponenciálního růstu, takže se předpokládalo a doufalo, že za několik let budou ceny nemovitostí mnohem vyšší, díky čemuž by bylo možné splatit tyto riskantní hypotéky. 
 
Když je ekonomika plná spekulativních a Ponziho půjček, tak stačí i malý hospodářský záchvěv, a domeček z karet se celý rychle zhroutí. Pád cen aktiv, následné zpřísnění úvěrových standardů a snaha bank zbavit se rizikových úvěrů způsobí další lavinu výprodejů, což nakonec může uvrhnout ekonomiku do deprese. Období 2007 až 2010 v USA je učebnicovým příkladem přechodu z prosperity do deprese a zpět k ekonomickému růstu. 
 
Minsky navrhl řešení, jak zmírnit ekonomickou nestabilitu. Úlohu regulátora by na sebe měli vzít vláda a centrální banka, které především v období rozmachu omezí objem spekulativních a Ponziho půjček a přinutí banky k obezřetnosti. Právě kvůli tomuto řešení se jeho teorie setkala s určitou skepsí, a to hlavně ze strany praktiků. Pořád platí pravidlo, že politici často vůbec nevědí, jak ekonomiku řídit. Řešení je podle našeho názoru nutné hledat v lepší informovanosti lidí, aby se pouštěli do spekulativních obchodů pouze, pokud si předem uvědomují možná rizika. 
 
Jaké ponaučení bychom si měli vzít z Minskeho práce? Finanční krize byly a budou, zvykněme si. Jako investoři musíme být opatrní v období ekonomické prosperity a naopak je vhodné, abychom byli připraveni ve velkém nakupovat rizikovější aktiva v období hospodářské deprese.

Boris Tomčiak,
www.colosseum.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.