Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 30.10.2015

Ekonomický výhled na čtvrtletí


 
 
Již téměř dva roky roste česká ekonomika rychleji než eurozóna jako celek, v prvním pololetí letošního roku dokonce o téměř tři procentní body. Reálná konvergence tak byla obnovena. Ovšem nominální nikoliv. Ta se v předkrizové dekádě projevovala v posilujícím trendu české měny vůči euru. V situaci intervenčního režimu to ovšem není možné. A v tradičně nízkoinflační české ekonomice ani úrokový kanál příliš nefunguje. Česká inflace se v posledních čtvrtletích sice nachází nad inflací v eurozóně, ale pouze řádově o několik desetin. V důsledku toho zvýšená cenová konkurenceschopnost exportérů přispívá k rostoucímu přebytku běžného účtu platební bilance. Vše ústí v přebytek eur na českém trhu. To by v situaci volně pohyblivého měnového kurzu vedlo k posílení koruny, v situaci intervenčního režimu eura skupuje do svých devizových rezerv centrální banka a brání tak posílení domácí měny pod hladinu kurzového závazku 27 CZK/EUR.
 
Intervenovat začala centrální banka v polovině července, za oba prázdninové měsíce skoupila téměř 5 mld. EUR. Dopady intervenční aktivity na devizovém trhu diskutujeme v celé řadě speciálních boxů těchto Ekonomických výhledů. 
 
Stažení eurové likvidity z tuzemského trhu a oproti tomu emitovaná česká likvidita se projevila v pokřivení forwardového trhu. To znamenalo, že i forwardový kurz se splatností do poloviny příštího roku se nacházel i významněji pod hladinou 27,00 CZK/EUR, ačkoliv ČNB jasně deklaruje, že před druhou polovinou roku 2016 současný režim neopustí. 
 
Tato situace zároveň ospravedlňuje z pohledu zahraničních investorů poptávat i české státní dluhopisy nesoucí záporný výnos. Z pohledu výše devizových rezerv jsme toho názoru, že jejich současná ani budoucí výše nepředstavuje jakýkoliv limit pro intervenční aktivitu ČNB. 
 
Možnost výraznějšího ataku spekulantů na kurzový závazek ale znamená zvýšené riziko, že ČNB přistoupí ke snížení své depozitní sazby do záporných hodnot. Stejným směrem působí i zvyšující se pravděpodobnost dalšího snížení depozitní sazby ECB. 
 
Scénáři negativních českých sazeb přisuzujeme pravděpodobnost 40 %. Jak pomáhají záporné úrokové sazby v boji za udržení fixního kurzu v malé otevřené ekonomice, diskutujeme v boxu zaměřující se na měnovou politiku Dánska.
Revize naší makroekonomické prognózy na letošní a příští rok je pouze marginálního charakteru a odráží od posledního vydání Ekonomických výhledů v podstatě pouze zveřejněná domácí data. Česká ekonomika letos poroste nejrychleji od roku 2007, když její růst překoná čtyři procenta. Platí ovšem, že letošní rok je výjimečný a příští rok růst zpomalí pod tři procenta. V čem spočívá výjimečnost letošního roku? 
 
V prvé řadě ve využití prostředků z fondů EU. Letos je poslední šance vyčerpat prostředky z programového období let 2007 až 2013, což se projevuje zejména v infrastrukturních investicích. 
 
Druhým faktorem je pak propad cen ropy a tedy i pohonných hmot, což ve výsledku znamenalo volné prostředky domácností i firem na vyšší spotřebitelské i investiční výdaje. 
 
Třetím faktorem pak je změna pravidel při zdanění tabákových výrobků.
 
Široce založený a již více než dva roky trvající hospodářský růst se projevuje v rekordní zaměstnanosti. Naopak nezaměstnanost atakuje nejnižší úroveň od roku 2007 a dosahuje úrovně, která se již začíná projevovat ve vyšších mzdových tlacích. Ty by měly v příštím roce sílit a blížit se čtyřprocentnímu růstu. 
 
Vzhůru ovšem půjde i inflace. Ta sice v posledních třech měsících překvapila svou nízkou úrovní. Jednalo se ovšem o dovezenou inflaci. Dosažení inflačního cíle i nadále předpokládáme ke konci příštího roku. To by mělo umožnit ČNB ukončit intervenční režim ve třetím čtvrtletí příštího roku po dvou možných personálních změnách v bankovní radě ČNB. Rizikový scénář s pravděpodobností 40 % počítá s odsunutím exitu až do Q1 17.
 
Riziko prognózy spatřujeme zejména ve vývoji vnějšího prostředí, přičemž rizika jsou jednoznačně na straně nižšího růstu, a to i ve světle posledního „holubičího“ jednání ECB. Ve speciálním boxu diskutujeme hrozby vyplývající z aféry Volkswagen.
 
Autor: ANALYTICKÝ TÝM KOMERČNÍ BANKY
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.