Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 26.05.2015

ETF opět v růstu. Vyberte si to svoje.


 
Problematika burzovně obchodovaných fondů tzv. ETF a ETN je pro investory stále zajímavější. Je to vidět například na fondech, které jsou zaměřené na zlato. Ty v prvním kvartálu letošního roku zaznamenaly první pozitivní příliv kapitálu (rozdíl mezi vklady a výběry) od konce roku 2012. Každopádně stále konkurenčnější prostředí mezi ETF znamená i zvýšené riziko jejich ukončení. Letos byl z tohoto pohledu překonán jeden významný milník, když do 19. května bylo z amerických burz vyřazeno již 500 fondů z celkových 2 207, tedy téměř 23 %.
 
Graf: Celkový počet ETF a ETN fondů obchodovaný na burzách v USA (Zdroj: Invest with an edge)


 
S rostoucím rizikem zániku fondů je proto stále důležitější sledovat tzv. seznam smrti. Tento seznam je aktualizován každý měsíc a jednotlivé fondy jsou zde uváděny na základě předem daných kritérií. Kritéria byla stanovena v lednu 2011 a jsou cenným pomocníkem pro odhad rizika úpadku fondu. Pojďme se tedy blíže podívat na jednotlivé body, které určují, zda bude fond na seznam smrti zapsán nebo ne.
 
1. Seznam nezahrnuje ETF a ETN, jejichž existence nedosáhla alespoň 6 měsíců od data založení. (Jedná se o tzv. inkubační dobu, v níž má každý fond šanci se na trhu etablovat. Dokonce i ty nejúspěšnější fondy někdy potřebovaly několik měsíců na to, aby přitáhly zájem investorů).
 
2. Fond nebude zapsán do seznamu, případně bude z něj odstraněn, pokud jeho objem spravovaných prostředků (Assets Under Management – AUM) v jednom z posledních dvou uplynulých měsíců přesáhl 25 milionů dolarů.
 
3. Na seznam smrti bude fond zapsán, pokud průměrný denní zobchodovaný objem bude menší než 100 000 dolarů nebo pokud AUM klesne pod 5 milionů dolarů. Pro obě podmínky platí pravidlo tří po sobě jdoucích měsíců. (Důvodem stanovení třech po sobě následujících měsíců je snaha snížit volatilitu celého seznamu. Díky tomuto pravidlu je seznam očištěn od krátkodobých výkyvů, které většinou trvaly měsíc nebo dva).
 
4. Fond bude ze seznamu odstraněn za předpokladu, že průměrný denní objem bude vyšší než 100 000 dolarů nebo AUM vzroste nad 5 milionů dolarů. I zde platí podmínka tří měsíců v řadě.
 
Ukazatel zobchodovaného objemu je poměrně důležitý, neboť vyjadřuje velikost zájmu o daný fond a to v reálném čase. Pokud se s daným fondem neobchoduje, tak není zájem ze strany investorů, a tím pádem do fondu neproudí žádné peníze. Může se ovšem stát, že některé fondy mají vysoký zobchodovaný objem, ale nízkou hodnotu AUM. To značí, že daný fond je ze strany investorů hojně používán pro intradenní obchodování.
 
Z uvedeného je tedy patrné, že zápis fondu na seznam ještě automaticky neznamená jeho zánik, ale jedná se o varovný signál, na který by měl investor brát zřetel.

Autor: Petr Habiger, www.colosseum.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.