Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 22.04.2015

Etsy IPOMinulý týden vzbudila svým IPO pozornost společnost Etsy. Jde o internetové tržiště, které se zabývá prodejem věcí aspirujících na unikátnost, či dokonce umění. IPO jsou také takovým hodně unikátním jevem a tato unikátnost na druhou se zde materializovala tím, že cena akcie se zvedla z 16 na 35 dolarů, aby pak došlo k znatelnému propadu optimismu. Ten pokračoval i v pondělí, kdy akcie odepsala téměř 10 %. S Etsy je tedy zatím zábava.
 
 
Zdroj: FT
 
Detailnějšímu pohledu na akcie, které byly předmětem IPO, se zde obvykle vyhýbám a důvod je jednoduchý: Pohled na jejich fundament je většinou „detailem“, kterému trh ještě nějakou dobu nebude věnovat zase takovou pozornost. Klíčový je příběh, ona pověstná „story“, která láká, či naopak odrazuje. Tentokrát jsem se ale rozhodl udělat výjimku. I zde je samozřejmě klíčová „story“. Uvažovat můžeme třeba o tom, zda se toto tržiště nestane platformou pro globalizaci lokálních mikropodnikatelů. Pak by vlastně umožnilo získat z lokalizace i globalizace to nejlepší a můžeme bez problémů snít o tom, že hovoříme o dalším Amazonu. Tento sen by kazilo snad jen to, že Amazon sice generuje hezké cash flow po investicích, ale všechno syslí v rozvaze. 
 
Zpět k našemu tržišti a jeho debutu na jiném tržišti. Etsy v posledních dvou letech dokázala znatelně zvyšovat tržby a nyní se jimi pohybuje něco málo pod 200 miliony dolary. Se zisky je ale potíž. Mírné ztráty let 2012 a 2013 se v minulém roce přetavily do díry velikost 15 milionů dolarů.
 
 
Zdroj: FT
 
Neztrácejme ale fundamentální naději, třeba se i zde ukáže, že názory účetních (tj. zisky) se značně liší od skutečné schopnosti generovat tok hotovosti. Provozní tok hotovosti je naštěstí skutečně v kladných číslech a dokonce to platí i o toku hotovosti po CapEx. Nejde samozřejmě o nějaká vysoká čísla – v roce 2014 vydělala firma na provozní úrovni 12 milionů dolarů a do provozních aktiv dala 10 milionů dolarů. Zbyly jí tak 2 miliony a musela hodně přidat na to, aby zafinancovala ostatní investice ve výši 11 milionů dolarů. Zdroje zajistilo vydání akcií ve výši 43 milionů dolarů (jde samozřejmě o čísla před IPO). Akciovému fundamentalistovi se tak může ulevit – firma na provozní úrovni a ani po CapEx nepálí peníze, už nyní je tvořena hodnota. Úleva bude mít ale jen krátkého trvání, pokud se podívá na kapitalizaci, která se nyní pohybuje na 3,13 miliardách dolarů.
 
 
Zdroj: FT
 
Jaký tok hotovosti k akcionářům ospravedlní takových 3,13 miliard dolarů? Kdyby tento tok měl dlouhodobě stagnovat (0 % růst), musel by ve výchozím bodě dosahovat 210 milionů dolarů (požadovaná návratnost se s betou na 1 pohybuje na 7,5 %). O takový scénář se zde ale evidentně nehraje. Pokud by dlouhodobý růst CF dosahoval 5 %, stačilo by v bodě nula 72 milionů dolarů. Pokud by růst dosáhl 7 % (tedy těsně pod požadovanou návratnost), stačí 14 milionů dolarů. Tento nástin nám ale spíše než praktické zhodnocení atraktivity Etsy ukazuje, kde je zakopán pes u většiny „růstových“ IPO – i dlouhodobější růsty jsou vysoko a blíží se požadované návratnosti. Jinak řečeno, i relativně nicotný počáteční tok hotovosti tak dokáže valuační divy. Lidé, respektive investoři, sněte! Pomoci může následující skice, která ukazuje, z čeho všeho by firma měla těžit: růst online a mobilních trhů obecně, rostoucí počet „uvědomělých“ spotřebitelů a mini výrobců:
 
 
Nerad bych, aby moje dnešní hodnocení vyznělo negativně, či dokonce cynicky. Příběh tu je, čísla nejsou hrůzná a v podstatě tedy hovoříme hodně o tom, jakou averzi k riziku daný investor má a jak velké jeho portfolio je. Pokud je averze vysoká a portfolio relativně malé, na snění ve stylu Etsy prostor není. Pokud je tomu opačně, může být i určitý prostor pro sázky na sny o trzích budoucnosti. Proč by konec konců nemohlo prosperovat tržiště, které bude těžit z toho, že ve vyspělých zemích se naše aktivity stále více obrací směrem k umění, kreativitě – jak na straně nabídkové, tak na straně poptávkové. A stejně jako youtube dává prostor řadě nadaných umělců zejména v oblasti zvuku, kteří by jinak v rámci zaběhlého systému neměli šanci, může nakonec fungovat podobně Etsy v rukodělné oblasti (ale vlastně nevím, jestli je to s ohledem na ziskovost youtube povzbuzující přirovnání). A jsme zase u investičních snů a jejich nacenění.

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.