Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 07.07.2015

Evropa na cestě k vyšším maržím


 
 
Odhady hospodářského růstu pro eurozónu pro letošní a příští rok se od začátku letošního roku zlepšují, zatímco v případě americké ekonomiky je to spíše naopak. Tento nesoulad hospodářských cyklů, který v minulosti nahrával Spojeným státům, by se však mohl začít otáčet ve prospěch starého kontinentu.
 
V pokrizovém období evropská ekonomika zažívala jen velmi pozvolný a postupný hospodářský růst, který nutil podniky ke snižování marží, a to i na nižší úrovně než v období nejhoršího propuknutí hospodářské krize v roce 2009. Ty se dokonce v roce 2014 dostaly na 11leté minimum. Zisky evropských firem se nacházejí v průměru o 13 % níže, než byl vrchol v roce 2008, zatímco úroveň amerických je o 32 % výše. 
 
Očekávaná zvyšující se ekonomická aktivita by měla v budoucnu vést i k otočení tohoto negativního trendu a obnovit tak růst provozních marží evropských podniků. 
 
Mezi sektory s největším potenciálem k růstu z pohledu marží lze zařadit stavební materiály, které doposud trpěly slabou poptávkou, ale s hospodářským růstem by mělo dojít k oživení zájmu o produkty v tomto sektoru. Dlouhodobě nejnižší provozní marže zaznamenaly v loňském roce i maloobchodní řetězce, kterým by do karet nyní mohla hrát klesající deflační rizika. Ke zlepšení by mohlo dojít i v sektoru IT služeb a v dlouhodobějším horizontu i u ropného odvětví.
 
V rámci teritoriálního rozložení mezi země s nejnižšími provozními maržemi patří Portugalsko, Itálie nebo Španělsko. Naopak v případě exportně zaměřeného Německa, kterému pomáhá slabé euro, je prostor pro vyšší růst marží kvůli mzdovým vyjednáváním velmi omezený.
 
 
Autor: MIROSLAV FRAYER, Komerční banka, a. s.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.