Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 12.12.2014

Evropané tankují 2,5x dražší benzín než Američané 


 


Ropa Brent na burze Intercontinental Exchange za letošní rok klesla již o 40 procent. Cena se díky tomu dostala pod 65 dolarů za barel, což je minimum z roku 2009. Za tímto poklesem stojí obrovský přebytek produkce nad spotřebou. Kartel OPEC nepřistoupil v listopadu k redukci těžební kvóty, zároveň Libye v té době spustila těžbu na svém největším těžebním poli a produkce Spojených států vzrostla těsně nad hranici 9 milionů barelů za den. OPEC snížil svůj odhad spotřeby ropy a ropné zásoby v USA jsou na nejvyšší sezonní úrovni od roku 1982.
 
Pro řidiče v Evropě je však změna ceny benzínu menší než změna ceny ropy na burze. Je to dáno především daňovou strukturou, jejíž největší složka se vztahuje k pevně dané dani za litr paliva. Například spotřební daň z benzínu je v ČR stanovena na 12,84 Kč za litr. Díky daním je tak v Evropě benzín dražší oproti USA průměrně o 1 euro na litr a v průměru dosahuje cena 1,4 eura za litr.  
 
Graf č. 1: Průměrná cena ropy a benzínu v eurech za litr (Zdroj Bloomberg)
 
 
Cena benzínu před zdaněním klesla evropským řidičům od začátku roku průměrně o 18,5 procenta, nicméně po zdanění je to pouhých 9,4 procenta. Motoristé v USA jsou na tom o poznání lépe. Zde průměrná cena benzínu po zdanění činí 0,6 eura za litr a od začátku roku zlevnil téměř o 20 procent. 
 
 
Graf č. 2: Procentuální změna ceny ropy a ceny benzínu převedena na euro za litr od počátku roku (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)
 
 
Autor: Petr Habiger, www.colosseum.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.