Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 05.12.2014

Fata morgána s názvem Wall Street? Růstový profil vs skrytá rizika…
Ačkoliv se v posledních letech na Wall Street odehrává prudká růstová rally, report z dílny amerického ministerstva financí naznačuje, že se investoři musí mít na pozoru. Důvodem je zvyšující se míra zranitelnosti finančního systému, která by při souhře nešťastných náhod mohla na trhy v nejhorším scénáři přinést prudší korekci. 
 
1. Rizikovější operace 
 
Přetrvávající uvolněná politika Fedu, jejíž nedílnou součástí jsou nízké úrokové sazby, v posledních letech přiměla řadu investorů k přesunu k aktivům s vyšším potenciálním výnosem, avšak pochopitelně také s vyšší mírou rizika. Právě finanční domy na Wall Street pak rodící se poptávce nabízí adekvátní nabídku v podobě přístupu k akciím, korporátním dluhopisům, či cenným papírům z rozvíjejících se trhů. To vše pak podle zprávy ministerstva financí zvyšuje rizikový profil Wall Street. Případný růst sazeb (který je stále reálnější) pak může přinést investorům výrazné ztráty s tím, jak dojde k přesunu aktivity směrem k jistějším aktivům (americké státní dluhopisy). 
 
2. Chybí „cash“
 
Pohyb trhů je poháněn likviditou, která je odrazem investičního postoje samotných účastníků trhu. Podle ministerstva financí je však navzdory masivnímu uvolňování měnové politiky současný objem peněz na trhu nedostačující. V případě propadu trhů by dle zprávy totiž přísná kapitálová regulace bank mohla utlumit jejich úvěrovou i obchodní aktivitu. S ohledem na skutečnost, že právě komerční banky zastávají roli "dodavatele likvidity" by pak jejich snížená aktivita mohla prohloubit případný propad na trzích. 
 
3. Neprůhledné obchody
 
Technologická inovace je takřka vždy prospěšná. Avšak nikoliv v případě, kdy je jejím vedlejším účinkem nižší transparentnost trhů. V posledních letech prudkého růstu pak podle ministerstva financí došlo k vystupňování popularity vysokofrekvenčního obchodování, jehož důsledkem může být takříkajíc „zamotání“ celého systému. Dopady případné distorze na trzích je pak komplikované, ba dokonce nemožné předvídat - tudíž může být cenový šok hlubší. 

Autor: Jan Šumbera, www.patria.cz
Zdroj: CNNMoney
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.