Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 15.01.2016

Fed má strach z nižších inflačních očekávání


 
 
A máme to tady. První vážnější varování před tím, že s růstem sazeb v USA to zase nemusí být až tak vážné, vyslal včera James Bullard - z Fedu. V přednášce “Ceny ropy, inflace a měnová politika USA” vysvětlil, že nižší ceny ropy jsou pro americkou ekonomiku pozitivní. Pokud ale povedou k poklesu dlouhodobých inflačních očekávání, mohou i tak “oddálit růst sazeb”. Jeho slova nelze brát na lehkou váhu - James Bullard prosazoval na podzim 2015 růst sazeb v USA nehledě na prudké výprodeje čínských akcií. Dnes zní o poznání opatrněji.
 
Dlouhodobá inflační očekávání poklesla od prosincového zvýšení amerických sazeb o dalších 10 bps. Bullard a někteří další centrální bankéři mají strach, že probíhající destrukce cen ropy sice může stimulovat spotřebu Američanů, ale současně inflační očekávání ještě sníží… a Fed by pak nemusel jednoduše dokázat vrátit inflaci z dnešních úrovní (těsně nad nulou) k cíli. 
 
Na druhou stranu, obavy se mohou ukázat být jako přehnané. Zvlášť pokud budou z trhu práce chodit dál slušná čísla a Američané pocítí ve svých peněženkách rychlejší růst mezd. Navíc pokud si odmyslíme padající ceny ropy, jádrová inflace (bez pohonných hmot a potravin) byla v posledních měsících v USA jednoznačně na vzestupu a v listopadu dosáhla tříletých maxim (2 %). Inflační očekávání sice poklesla, ale poklesla, ale stále se drží v okolí 2%-ního cíle – to mohou Evropané Američanům jen závidět (viz graf niže)
 
 
 
Dnes bude zajímavé sledovat, jak se na efekt nižších cen ropy a posledních výprodejů na akciových trzích dívá William Dudley z Fedu v New Yorku - ten je blízkým spolupracovníkem Janet Yellenové. Další holubičí vzkaz by ale na trzích již nemusel způsobit velkou revoluci. Od začátku roku se již sázky na růst amerických sazeb výrazně snížily - v trhu je již pouze jeden růst sazeb o 25 bps.
 
Autor: Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.