Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 05.02.2015

FX Aktuality: Kroky ECB vůči řeckému dluhu poplašily kurz EUR/USD


 
 
• Poté, co Draghi kritizoval Varoufakise, prochází euro emocionální nikoli technickou etapou
• Novou normou pro euro je proměnlivé obchodování 
• Stav USD je stále nejasný – zítra očekáváme údaje z NFP
 
Už včera večer se kurz EUR/USD nacházel pod značným tlakem a po oznámení ECB, že nehodlá Řecku nadále povolit využívání dluhopisů jako záruku řeckého dluhu, se propadl úplně. 
 
Pro řecké banky to neznamená okamžitý problém s likviditou, protože budou mít nadále přístup k financování prostřednictvím nouzové úvěrové linky (ELA), ale je to jasné a důrazné sdělení, které situaci výrazně přiostřilo. Můžeme se domnívat, že na včerejším pozdním jednání Draghi neprojevil pochopení pro postoj nového řeckého ministra financí Janise Varoufakise. Dokážeme si představit, že došlo ke srážce dvou velkých eg a že Draghimu se Varoufakisův sebevědomý postoj, vůbec nelíbil.
 
Dnes tedy uvidíme, jestli poslední vývoj událostí povede k větší snaze omezit rizika na periferii EU, a skutečně na všech trzích, nebo zda si trh uvědomí, že nic není jisté, dokud se nedozvíme, kam bude směřovat politická stránka vyjednávání. Jedná se o test nálady trhu.
 
Zatím se zdá, že dnes ráno nedochází k téměř žádné panice; řecké desetileté dluhopisy se dnes ráno obchodují jen o nějakých 40 - 50 b.p. výše (po 200 b.p. propadu ze včerejšího maxima) a periferní spready jsou obvykle o několik b.p. širší, nechme se tedy překvapit.
 
Každopádně můžeme říct, že trh čelí extrémnímu riziku náhodných výkyvů a burácejících novinových titulků poté, co středeční tlak na euro vyvolalo prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že vyjednávání o řeckém zadlužení mohou trvat měsíce. Poté se po včerejším prohlášení ECB projevila slabost. Normou bude proměnlivé obchodování.
 
Jinak se toho zas tak mnoho neděje. Budoucí podoba dolaru je zatím nejasná a bude minimálně do zítra, kdy má být zveřejněna zpráva o zaměstnanosti. Dnes proběhne jednání Bank of England, ale vzhledem k tomu, že k prvnímu zvýšení úrokových sazeb nedojde dřív než začátkem roku 2016, půjde hlavně o čtení zápisů z jednání vzhledem k tomu, že BoE běžně politická prohlášení nevydává.
 
Graf: EUR/USD 
 
Technicky vzato vypadá tento obrat v kurzu EUR/USD ošklivě, ačkoli jak zotavení tak i následný obrat byly spuštěny náhodnými novinovými články, takže v tuto chvíli spíše než o trhu technickém mluvíme o trhu emocionálním. Přesto preferuji skromnější očekávání, pokud zůstaneme pod úrovní 1,1400.
 
 
 
Zdroj: Saxo Bank
 
Souhrnný přehled měn zemí G10:
 
USD: obecně vzato nedělá žádný velký dojem, v tuto chvíli je pozornost zaměřena na euro a na rizika vyplývající z posledního vývoje v Řecku. Musíme si počkat na zítřejší zprávu o zaměstnanosti, abychom zjistili, jak na tom dolar vlastně je. Výrazný počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti by dnes představoval zajímavé otestování krátkodobého vývoje po silných údajích z minulého týdne. Zdá se, že trh je méně připravený na silná data z USA než na ta slabá.
 
EUR: V tuto chvíli je vývoj eura velmi emocionální a zcela nepředvídatelný – pro nejbližší období, avšak poslední vývoj nevypadá moc pozitivně a máme zde rychlý technický obrat směrem dolů, takže v nejbližším období budeme sledovat spíše pokles možná až k úrovni 1,1200, pokud se bude obchodovat pod 1,1400.
 
JPY: Japonská měna je o něco silnější vzhledem k zaujímaným postojům k riziku poté, co ECB oznámila svůj nový postoj k řeckým dluhopisům. Kurz USD/JPY zůstává těsně zakleslý a nenabízí žádné náznaky budoucího vývoje. 
 
GBP: Jednání Bank of England? Je snadné zapomenout, že vůbec nějaká probíhají vzhledem k tomu, že BoE nevydává prohlášení a že trh odsunul první očekávané zvýšení úrokových sazeb tak daleko dopředu, že snad ani nemá cenu o něm mluvit. GBPUSD vymizel na klíčových 1,5250/75 zóny resistence, a pozornost se už před oznámením ECB o řeckém dluhu zaměřovala spíše na pokles EUR/GBP. 
 
CHF: EURCHF je opět pod důležitou hranicí 1,0500, díky úprku pryč od eura po oznámení ECB. Je tu riziko, že současný trh se nezachová „technicky“ a trvá riziko náhodného výskytu novinových článků, které vyvolají vášně.
 
AUD: V tuto chvíli bez povšimnutí, protože všude jinde je příliš špatných zpráv, brzy ale zjistíme, kde má AUD svou slabou stránku. Kritickou oblastí pro AUD/USD je úroveň 0.7850, která je citlivá, pokud USD v nejkratším období oslabí, ačkoli nepředpokládám, že by jakékoli zotavení vydrželo. Dnes večer bude vydáno prohlášení Reserve Bank of Australia.
 
CAD: Včerejší energické PMI a prodej surové ropy vedly k prudkému zotavení USD/CAD a předpokládá se, že párování vydrží nad hranicí 1,2500, dokud zítra neuvidíme americkou zprávu o zaměstnanosti. 
 
NZD: Kurzová situace je zatím pro NZ příznivá, ačkoli i nadále hledám důvod prodávat NZD/USD – možná mi tu příležitost poskytne zítřejší zpráva o zaměstnanosti.
 
SEK: Dnes ráno jen malá čísla a sledujeme, zda se podpora 9,38 EURSEK udrží, pokud se objevují nové tlaky na euro. Jakýkoli velký pohyb však bude muset počkat na jednání švédské Riskbank 12. února.
 
NOK: Opět oslabila s tím, jak ustává tlak na prodej surové ropy. EUR/NOK se ani nezačaly odprodávat po včerejších zprávách, a to říká hodně – napjatě se očekává zotavení EUR/NOK/odprodej NOK.
 
Důležité ekonomické údaje
 
• Austrálie: Prosinec – HIA prodej nových domů poklesl o -1,9% meziměsíčně
• Austrálie: Prosinec – maloobchodní prodej vzrostl meziměsíčně o +0,2% a o +1,5% čtvrtletně bez inflace, proti očekávání +0,3%/+1,1%
Nadcházející ekonomické události (časy uvedeny v GMT) 
 
• Švédsko: prosincová průmyslová výroba/objednávky (0830) 
• Eurozóna: Promluví Weidmann z ECB (0945) 
• Eurozóna: Promluví Praet z ECB (1130) 
• Britská Bank of England: Nákup aktiv – cíl/ ohlášení úrokové sazby (1200) 
• USA: Q4 nefarmářská produktivita/náklady na jednotku práce (1330) 
• Kanada: Mezinárodní obchod se zbožím v prosinci (1330) 
• USA: týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (11330) 
• Austrálie: Lednové výsledky Stavebního indexu AiG (2230) 
• Austrálie: Prohlášení RBA o monetární politice (0030) 
 
Autor: John Hardy, měnový stratég Saxo Bank
 
John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd.  

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.