Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 20.01.2015

FX aktuality: likvidita švýcarského franku, podpora růstu ze strany Evropské centrální banky… očekávejte tento týden


• Trh stále hledá rovnováhu pro měnové páry se švýcarským frankem
• Euro poskakuje, ale zůstává slabé
• Bude prohlášení ECB odpovídat očekávané podpoře růstu a inflace?
 
Omráčeny šokem, ve stopách odstranění limitu pro posilování švýcarského franku Švýcarskou národní bankou (SNB), dokulhaly trhy k víkendu. Kurz EUR/CHF pokračuje ve svém kroužení okolo zjevně psychologicky významné paritní (1:1) hodnoty, přičemž kurs EURUSD se též ubírá směrem postupné konsolidace poté, kdy se hodnota poprvé od roku 2003 ponořila pod hranici 1,1500.
 
Graf EUR/CHF
Jako magnet na vývoj kursu EUR/CHF pokračovala ve svém působení paritní úroveň těchto dvou měn. Jordan, generální ředitel SNB, o víkendu oznámil, že SNB nevylučuje působení proti tržním tendencím. Neubráníme se tedy dohadům, že paritní úroveň může být cílem právě SNB. Nicméně až do čtvrtečního jednání Evropské centrální banky (ECB) se dalších výrazných pohybů nemusíme dočkat.
 
 
 
Klaas Knot, prezident Rady guvernérů Evropské centrální banky, je příznivcem nákupu dluhopisů zemí eurozóny jejich centrálními bankami. Bezesporu nový přistup, který ovšem přináší otázku koordinace s ECB.
 
Měny zemí G-10 – aktuální stav
 
USD: zdá se dost vratký pod vlivem částečné konsolidace EUR a řady nedávných slabších údajů týkajících se US. Tyto údaje mohou být reakcí na očekávání zvýšení sazby Federálním rezervním systémem (Fed), jež probleskuje skrz kouřové clony. Tento týden minimum rizikových vlivů z US, neboť pozornost je upřena na CHF a nadcházející jednání ECB.
 
EUR: odskočilo od pátečního minima oproti USD. Celkově zůstává velmi slabé s výhledem na blížící se čtvrteční jednání ECB a zjištění, zda se Mario Draghi a jeho tým v praxi dokáže vyrovnat se současným  očekáváním maximální podpory růstu a inflace.
 
JPY: barometr dne ohledně postoje trhů k riziku. I když nyní odráží hlavně vývoj US akcií a měnového páru USD/JPY, neboť evropské akcie jsou drženy nahoře očekáváním politiky uvolňování ze strany ECB. Většina JPY párů (s pozornosti hodnou výjimkou USD/JPY) jsou blízko úrovně, nebo pod úrovní, kde se nacházely po šokujícím oznámení v říjnu minulého roku.
 
GBP: významně slabší oproti USD v porovnání s nedávnými vysokými hodnotami – blížící se testu hranicí 1,500, pokud se ovšem nevrátí zpět k 1,5200. EUR/GBP může konsolidovat vzhledem k ECB, ale hranice 0,7550 byla přesvědčivá a výhled zůstává na nízkých hodnotách
 
CHF: snaží se najít rovnováhu s odeznívající amplitudou v průběhu denních pohybů. Avšak ani zdaleka nelze říci, že je vše opět na svých místech.
 
AUD: není předmětem pozornosti. Pokud neprokáže opak, jeví se silný, neboť dosud neoslabil oproti USD. 0,8250 je hladinou taktické rezistence, možná bude potřeba dosáhnout hodnost pod úrovní 0,8150, aby opět převládl medvědí názor na další vývoj.
 
CAD: nemůže se udržet nad 1,20 vzhledem k náznakům stabilizace ropy a s výhledem na středeční jednání BoC. 1,1950 a také 1,1875 se jeví jako významné hladiny podpory.
 
NZD: pokračuje absence převládajícího směru vývoje, stále marně čeká na prolomení spodní hranice NZD/USD, ale s vyjasněním, zda se tak stane, je nutno počkat na větší zotavení USD.
 
SEK: kurs EUR/SEK se držel dole a vyzývá klíčovou hladinu podpory okolo 9,3800. Pokud pod ni po ECB poklesne, může překonat 200denní klouzavý průměr a změnit celkový pohled na další vývoj SEK. Nicméně nesmíme zapomenout na otázku, zda kvantitativní uvolňování Riskbank nezpomalí další posilování SEK.
 
NOK: zhodnocení se může stát přehnaným – Norges Bank dala jasně najevo, že při uplatňování její politiky je kurs NOK jedním ze základních kamenů. Můžeme očekávat agresivnější rétoriku Norges Bank směřující k uvolňování a podpoře inflace. Další hladina podpory EUR/NOK je 8,60, pokud podporu neposkytne hladina 8,75.
 
 
Výhled
 
Dnes jen těžko můžeme očekávat normální klidný vývoj trhů, neboť se stále zotavujeme ze zemětřesení způsobeného SNB minulý čtvrtek. Nezapomeňte, že americké trhy jsou dnes uzavřeny kvůli svátku. Tento týden je důležitý pro centrální banky, přičemž největší pozornost přitahuje čtvrteční jednání ECB, neboť očekáváme velmi působivé oznámení Draghiho a jeho týmu. To nás vede k otázce: může oznámení naplnit současná očekávání?
 
Ale předtím ještě máme středeční jednání Kanadské Banky (KB). Místoguvernér Timothy Lane vyjádřil nedávno názor, že pokles cen ropy zpomalí úplné kanadské zotavení, což nasměrovalo očekávání dalšího vyjádření KB k podpoře růstu a inflace. Takže u měnových párů, jako např. AUD/CAD, jsem se při hledání významné spodní hladiny docela zapotil – v této souvislosti připomínám 200-denní klouzavý průměr, který v tomto ohledu hraje svou roli.
 
Ve středu vystoupí i Japonská centrální banka, nicméně s tímto vystoupení se nepojí žádná očekávání.
 
Kalendář nadcházejících ekonomických událostí:
 
• Eurozóna: běžný účet za listopad (0900)
• Eurozóna: stavební výroba za listopad (0900)
• Čína: maloobchodní prodeje za prosinec (0200)
• Čína: průmyslová produkce za prosinec (0200)
• Čína: 4Q HDP (0200)

Autor: John J. Hardy, vedoucí oddělení měnové strategie Saxo Bank
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.