Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 17.12.2015

Hedgeové fondy v sobě mají příliš mnoho druhořadých a málo prvotřídních aktiv


 
Hedgeové fondy se mohou uzavírat bez jakéhokoli postihu
Tlačenice mezi hedgeovými fondy zvyšuje riziko takovýchto uzavření 
Pokuta za uzavření fondu by tuto praxi zpomalila a vyvážila riziko
 
V posledních měsících se roztrhl pytel s novinovými titulky o uzavírání hedgeových makro fondů a i tento víkend došlo k tomu, že jeden ze špičkových hedgeových fondů s vysokými výnosy zmrazil vyplácení.
 
Posledních pár let nebylo pro hedgeové fondy jednoduchých a skončilo jich více, než kdy dříve. Z našeho pohledu je tato alternativní třída aktiv přeplněná a investoři často přeplácí v naději v investice, které přesto nejsou ochráněny proti celkovému směřování trhu.
 
S koncem roku 2015 posíláme radu všem investorům do hedgeových fondů, nad kterou by se mohli v roce 2016 zamyslet.

 

Příliš mnoho beta, příliš málo alfa

Letošní rok ukázal, co už akademici říkají řadu let. Hedgeové fondy v sobě mají příliš mnoho druhořadých (beta) a málo prvotřídních (alfa) aktiv. Jak jinak si lze vysvětlit prudký nárůst počtu uzavřených fondů v letošním roce i přes omezené korelace mezi aktivy?
 
Jak píše Lasse Heje Pedersen ve své nedávno vydané knize Efficiently Inefficient, většina manažerů hedgeových fondů využívá stejné strategie, které mají nějakou vazbu na pozitivní výnos (dlouhé měny s vysokým kurzem, dlouhé akcie s vysokými dividendami, atp.).
 
V řadě prací byly popsány a odhaleny základní stavební bloky hedgeových fondů a jejich realizace je snazší než kdy dřív.
 
Výsledkem je, že se snížily výnosy a hedgeové fondy mají příliš vysoké beta a dokonce i vzájemnou korelaci mezi sebou a vůči akciovým trhům. Tak jako vždy, příliš mnoho dobrého je nakonec špatné.
 
Odvětví hedgeových fondů je v tuto chvíli přeplněné a má přehnané poplatky ve srovnání s tím, co je možné pasivně získat pomocí vyvážených ETF strategií.
 
A kromě přehnaných plateb za druhořadé výnosy nyní řada hedgeových fondů rapidně uzavírá své fondy a urovnává obchody v neprospěch investorů, protože pokles o 25 % při uzavření s sebou nenese riziko pokuty pro manažery fondů. Investoři se však za ta léta vzdělali a doufejme, že v roce 2016 se dočkáme toho, že se konečně zavedou postihy za uzavření fondu, které takovému špatnému chování zabrání.
 
 

Investoři do hedgeových fondů se poučili

Hedgeové fondy začaly fungovat na základě klasické struktury poplatků 2/20, kdy investoři zaplatili poplatek 2 % za správu hmotné investice buď měsíčně, nebo čtvrtletně, a 20 % z jakýchkoli výnosů buď čtvrtletně, nebo ročně.
 
Časem se investoři poučili a začali požadovat stanovení maximální částky, aby manažeři fondů nemohli dostat za stejnou věc zaplaceno dvakrát. Zaplaceno tak dostali pouze za zisk, který překonal předchozí maxima čisté hodnoty aktiv fondu.
 
Jak se časem ukázalo, mnoho hedgeových fondů nebylo až tak opatrných, jak se čekalo (příliš mnoho beta na akcie), investoři se tak opět poučili a zavedli minimální výši výnosu (hurdle rate), aby neplatili za výnosy bez rizika (krátkodobé dluhopisy).
 
Hedgeové fondy i nadále rozšiřovaly svá aktiva, avšak většina nových fondů používala stejnou strategii jako všichni ostatní, takže se vzrůstajícím počtem zapojených subjektů se snižovaly výnosy. Méně alfa aktiv a nadměrná nabídka hedgeových fondů přirozeně vytvořily tlak na snižování poplatků, takže mnoho nových fondů má nyní strukturu poplatků 1/15.
 
Investoři do hedgeových fondů se dokázali přizpůsobit i dospívání tříd aktiv. Nyní se přibližujeme k něčemu, co pravděpodobně bude dlouhodobým rovnovážným bodem ve struktuře poplatků, procentuálním vyjádření spravovaných aktiv v celkové velikosti trhu a řady strategií (stále obecnějších). Avšak investoři do hedgeových fondů musí ke svým fondům zavést ještě jednu podmínku.
 

Pokuta za uzavření fondu

 
Pokud má hedgeový fond problémy s některým ze svých fondů, řekněme s redukcí o 25 % a s očekávanou střední návratností 5 %, pak každý manažer logicky dojde k tomu, že se mu nechce čekat tak dlouho, než opět dosáhne 15/20% výsledků.
 
Co tedy takový manažer udělá? Uzavře fond a začne nový fond s novou strategií.
 
Pro investory je toto ta nejhorší pobídka v odvětví, protože manažer unikne se všemi poplatky za správu majetku i za výnosy a nehrozí mu žádný postih za 25% snížení před uzavřením fondu.
 
Pokud tomu chtějí investoři zabránit, měli by v roce 2016 začít požadovat pokutu za uzavření fondu. Pokud manažer hedgeového fondu fond uzavře s 25% redukcí, pak by investorům měl být vrácen výkonnostní poplatek za oněch 25 %, což je 5 %, výkonnostní poplatek z 20 % na 25 %. U miliardového fondu by to znamenalo zhruba 50 milionů na poplatcích, které by se vracely investorům. Čeho by se tím dosáhlo?
 
Nejprve by to vedlo k tomu, že by manažer nevyplácel všechny výkonnostní poplatky jako bonusy zaměstnancům, protože v budoucnu by pokuta za uzavření fondu mohla celou společnost zbankrotovat. Tím by se také snížilo riziko redukcí s cílem nahradit ztrátu.
 
Také by se odstranila „bezplatná“ možnost pro manažery hedgeových fondů fond jen tak uzavřít a nechat si veškerá pozitiva a investorům nechat jen to špatné.
 
Pokuta za uzavření fondu by jejich uzavírání omezila a nechala by na investorech, zda fond opustí nebo zůstanou a budou doufat, že získají zpět to, o co by je redukce připravila, a to bez dalších poplatků. Doufejme, že rok 2016 bude tím, kdy pro nové fondy začne platit pokuta za uzavření.
 
 
Autor: Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank
O autorovi: Peter Garnry, původem z Dánska, pracuje jako vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank. V roce 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorem článků o aktuálním dění na amerických a evropských trzích. Pravidelně vydává také strategické investiční zprávy. Jako komentátor vystupuje na televizních stanicích včetně CNBC nebo Bloomberg.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.