Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 09.03.2015

Hlavně neinvestujte jako Buffett.Hodně se dnes hovoří o padesáté výroční zprávě adresované akcionářům Berkshire Hathaway. Snad každý se snaží o to, aby našel tu klíčovou perlu moudrosti, která mu umožní investovat jako Warren. Ale já vám ušetřím čas: Nejste jako on a nikdy se ani nepřiblížíte tomu, abyste jako on investovali. Důvod? Buffettovi totiž hraje do karet řada věcí, která vy nemáte a pravděpodobně nikdy mít nebudete. Nemám na mysli hromadu hotovosti ve výši 73 miliard dolarů. Hovořím o tajemství jeho investičního přístupu, které vlastně žádným tajemstvím není. 
 
Buffett se nezviklatelně drží filozofie, kterou můžeme shrnout do fráze „hodnotové investice“. Sám opakuje, že se drží teorií Benjamina Grahama. Ten je podle Buffettových slov jeho idolem od doby, kdy četl knihu „The Intelligent Investor“. Zmíněný přístup spočívá v hledání podhodnocených firem založeném na analýze fundamentu a finančních výsledků společností. Na to potřebujete velmi speciální dovednost a většina investorů by se měla sama sebe ptát, zda tuto dovednost mají. Pokud si jen přečetli pár knih o hodnotovém investování, stačit to nebude. 
 
Není investiční strategie, která by fungovala za všech časů a podmínek. Pokaždé přijde období, kdy bude zatracována. Pokud se jí máte i poté držet, musí jí skutečně rozumět a chápat i to, že přijdou období, kdy si povedete hůře než ostatní. Vyhrává ale disciplína, která umožní ignorovat informační šum a držet se toho svého. Na konci devadesátých let byly v módě technologické firmy. Nasdaq si během jednoho roku několikrát připsal 40 % a více. Buffettův přístup byl odsuzován a přestože si zase tak špatně nevedl, hvězdnou návratnost nepřinášel. 
 
Pamatuji si dokonce, jak inteligentní lidé tvrdili, že Buffett je ztracen a jeho stará škola už nefunguje. Někteří ho dokonce nazývali dinosaurem. Musel mít hodně emoční disciplíny, aby se nenechal zviklat. Máte ji i vy? Buffett také tvrdí, že jeho investiční období je „navždy“: Sice trochu přehání, ale akcie skutečně drží po velmi dlouhou dobu. Poslední desetiletí přitom přináší trend neustále se zkracující doby držení akcií. Schopnost „nedělat nic a jen tak sedět“ se hodně podceňuje. Buffett si jí naopak cení. 
 
Tím vším nechci naznačit, že byste se od Buffetta neměli něco přiučit, ani to, že byste neměli zlepšovat své investiční výsledky. Jen nezapomínejte, že má hluboce zakořeněnou investiční filozofii, disciplínu a investiční období, kterým se jen tak někdo nevyrovná. Brilantním investorem ho dělá zejména fakt, že je věrný sám sobě a drží se přístupu, který odpovídá jeho naturelu. Pokud chcete být výjimečným investorem, nesnažte se ho napodobit, ale buďte sami sebou. 
 
Autor:investor Barry Ritholtz
Zdroj: www.patria.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.