Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 12.12.2014

Hlavní rizika akciových trhů v roce 2015Odhad čehokoli na rok dopředu je jako věštění z křišťálové koule a na akciových trzích to platí tuplem. Nicméně názor je třeba si udělat a implementovat jej do investiční strategie. Mnoho událostí bude jistě v roce 2015 neočekávaných, ale už teď lze zmínit témata, která budou bedlivě sledovaná a lze se na ně připravit.
 
Ropa je nepochybně jedním z takových témat. Nízká cena je dvousečnou zbraní a lze očekávat, že to bude žhavé téma po celý rok. Nízká cena ropy totiž kromě několika pozitivních důsledků může mít i negativní dopady. Jedním z nich je snížení inflačních očekávání. Mírná kladná inflace je základem zdravého hospodářského růstu. Ropa jako jedna z nejvýznamnějších vstupních surovin v mnoha sektorech má významný vliv na růst cen. Její nízká cena bude umožňovat snižování cen výrobků a služeb, bude tedy působit na pokles inflace. A to je přesně to, co globální ekonomika zmítaná velmi nízkou a mnohde klesající inflací nepotřebuje. Klesající inflace nebo deflace způsobuje odkládání spotřeby, nižší tržby, propouštění, pokles ekonomiky. Pokud se začne spekulovat tímto směrem, pak dopad ceny ropy na akciové trhy může být negativní. Pak je tu ale i druhý pohled na věc. Nízká cena ropy, pokud se nepřenese do deflace, bude zvyšovat ziskovost firem, poroste jejich hodnota a tedy cena akcií. Aktuální reakce odpovídá spíše negativnímu vnímání dopadu nízké ceny ropy, to ale nebude podle mého názoru příběh celého roku 2015.
 
Ekonomika eurozóny má velké problémy a nepochybně bude jedním z hlavních témat roku 2015. Anemický růst způsobuje vrásky centrálním bankéřům, kteří hledají nástroje na její podporu. Jenže nejednotná ECB v čele s Draghim zatím k razantním krokům nepřikročila. A pokud nepřikročí ani na začátku roku 2015, pak to nebude příznivý signál pro investory na akciových trzích. Spíše se ale očekává, že v lednu budou představeny razantní nástroje na podporu evropské ekonomiky, které by měly fungovat během roku 2015 a možná i déle. Pokud se tak stane, riziko extrémních výkyvů („tail risk“) na akciových trzích se výrazně sníží.
 
Podobný efekt by měla pokračující snaha čínských autorit o podporu ekonomiky a udržení ekonomického růstu začínajícího cifrou 7. Čína na to ale nejde tak koncentrovaně jako ECB, spíše ekonomiku podporuje postupně a soustavně malými opatřeními. I když zrovna to poslední bylo velmi významné – snížení úrokových sazeb je jedním z nejrazantnějších měnově-politických nástrojů. Bez problémů se to ale asi neobejde a proto bude nutné Čínu velmi pečlivě sledovat.
 
Geopolitická rizika jsou přítomna neustále a nelze předvídat další ložiska problémů. Kdo by na začátku roku 2015 řekl, že se ukrajinský problém rozroste do takových rozměrů, případně že Islámský stát nabere takovou sílu. Co bude další? 2. arabské jaro? Expanze IS i mimo území Iráku a Sýrie? Nepokoje v Řecku po nových parlamentních volbách? Těžko předvídat, nicméně podobná témata mají sice krátkodobě negativní dopad na akciové trhy, ale většinou si na to investoři velmi rychle navyknou a poté pokračující napětí v podstatě ignorují.
 
Až samotný průběh roku ukáže, kolik dalších rizikových faktorů se objeví. Bude jich jistě mnoho, ale to by nemělo investory odrazovat od toho, aby analyzovali i těch pár očekávaných.

Autor: Tomáš Menčík, www.cyrrus.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.