Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 12.03.2015

Investorský hit letošního jara – energie


 
 
Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu zaznamenalo od července loňského roku více než čtyřnásobný nárůst spravovaných peněz na 5,4 miliardy dolarů. Drobné investory do těchto produktů láká především nízká cena ropy, jejíž pokles za posledních 12 měsíců je 50 %. 
 
Hlavním rizikem investic do ropných ETF je pro trh typické contango. Je to stav, kdy cena futures kontraktu na ropu s bližším měsícem expirace je nižší než cena futures kontraktu expirující později. ETF totiž nakupují převážně futures kontrakty, z čehož vyplývá nutnost rolování. Rolování kontraktů znamená odprodej nakoupeného futures kontraktu s blížící se expirací a nákup kontraktu s pozdější exspirací. V případě kontanga se tak tímto způsobem odprodává levnější kontrakt a nakupuje kontrakt dražší, což snižuje případné zisky. I přesto jsou však tyto fondy pro investory atraktivní, protože nabízejí zajímavější potenciál než například pevně úročené dluhopisy, jejichž výnosy jsou na rekordních minimech anebo dokonce v záporu.  

Graf: Čistý příliv kapitálu do burzovně obchodovaných fondů v miliardách dolarů (Zdroj: XTF, FactSet, WSJ)
 
 
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.