Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 16.04.2015

Jak se zachovat jako akcionář O2?


 
 
Již jen do tohoto pátku 17. dubna včetně se na BCPP bude obchodovat s akciemi O2 C.R. s právem účast na letošní „zlomovou“ valnou hromadu (rozhodný den v registru je totiž stanoven na 21.4.), což má pro akcionáře tentokrát velmi podstatný význam. Valná hromada totiž bude mj. rozhodovat především o štěpení společnosti. 
 
Do konání zmiňované valné hromady zbývají ještě 2 týdny, resp. uskuteční se až v úterý 28. dubna od 10 hod. Akcionáři by ji nicméně tentokrát neměli brát jen jako formalitu, měli by být v dané záležitosti aktivní. Jen tak si totiž mohou zachovat právo na odkup akcií nově vzniklé společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (dále jen CETIN).
 
Novinkou je, že valné hromady se akcionář nemusí zúčastnit osobně, nýbrž postačí i korespondenčně. Jak společnost O2 C.R. informovala akcionáře dopisem, musí v tom případě akcionář doručit společnosti do středy 22. dubna správně vyplněný hlasovací lístek s úředně ověřeným podpisem. 
 
Nejpodstatnějším na valné hromadě je hlasování k bodu č. 7. o rozdělení společnosti. Ze zákona jen v případě aktivního hlasování proti transakci vznikne akcionáři právo na možnost odprodat následně získané akcie nově vzniklé společnosti CETIN přímo emitentovi. 
 
Sama O2 C.R. je z hlediska termínu transakce poměrně optimistická. Očekává totiž, že k zapsání rozdělení společnosti by mělo dojít již v červnu t.r. Následně na to by v zákonem daných termínech měla společnost CETIN nabídnout akcionářům, kteří na VH hlasovali proti rozdělení, odkup akcií CETIN. 
 
Cena odkupu
 
Cenu odkupu akcií CETIN určí znalec k datu transakce. Jak už společnost O2 C.R. dříve uvedla, k úvodu roku znalecký posudek „fiktivní“ společnosti CETIN ocenil na 46,9 mld. Kč, tj. zhruba 148,50 Kč/akcii. Vzhledem k tomu, že součástí transakce je i zrušení vlastních akcií, šlo hovořit o částce 151,20 Kč (více také zde). Akcionáři tedy orientačně mohou počítat zhruba s touto cenou odkupu. Pokud by vše probíhalo bez zádrhelů, odhadujeme, že akcionáři akceptující nabídku odkupu by mohli získat finanční prostředky za CETIN někdy v září.  
 
Více o rozdělovaných částech, resp. jejich hospodaření podrobnosti zde.
 
Dividenda
 
Valná hromada bude hlasovat rovněž o návrhu letošní dividendy ve výši 13 Kč/akcii. Zatímco v minulých letech bylo rozhodné datum pro nárok stanovováno obvykle až na přelom léta a podzimu, letos je navrhováno na 28. dubna, tj. den valné hromady. Vzhledem k vypořádání na BCPP T+2 se naposledy s nárokem bude obchodovat v pátek 24. dubna. 
 
Více o rozhodných dnech titulů obchodovaných na BCPP také zde.
 
Kurzový vývoj
 
Akcionáři tedy mají před sebou 2 důležité rozhodné dny. Vzhledem k tomu, že se již od pondělí 20. dubna budou obchodovat akcie vlastně bez nároku na odprodej akcií CETIN, lze i přes teprve následnou dividendu očekávat prodejní přetlak. Investoři nakupující v tu dobu akcie O2 C.R. již musí počítat s tím, že totiž budou v budoucnu držet akcie CETIN, které nebudou dle společnosti přijaty k obchodování na burze. Způsob nalezení kupce pro akcie CETIN tedy bude nejspíše mnohem složitější. 
 
Navíc po zmiňovaném následném rozhodném datu na dividendu lze očekávat další přinejmenším technický pokles ceny akcií O2 C.R. 
 
Akcie O2 C.R. zažívají poslední dny zvýšenou aktivitu. Středeční seance přinesla vzlet o víc než 6 %. Dnes se již akcie O2 C.R. dostávají nad hranici 220 Kč, tj. na 2měsíční maxima. Nové zprávy na titulu chybí, důvodem „rally“ může být uzavírání krátkých pozic, resp. vracení akcií reálným vlastníkům. Lze totiž očekávat, že akcionáři právě budou chtít aktivně uplatnit výše zmiňovaná práva na VH. 
 
Akcionáři O2 C.R. by tedy měli zvážit, co od své investice především do budoucna očekávají, resp. zda příp. nevyužít již současného růstu ceny k prodeji.

Autor: Jiří Zendulka, www.bhs.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.