Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 03.06.2015

Jak to všechno skončí?


 
 
Takovou otázku si kladu už nějakou dobu. Užíváme si své happy days, v nichž bez naší péče průběžně roste vše, co jsme zasadili. Přibývá akciových a dluhopisových guru. Je jím prakticky každý, kdo si v minulosti koupil americké akcie, nebo dluhopisy. Jeho výnosy jsou historicky nepochybně nadprůměrné. Pod vlivem toho, že se i z jejich sousedů stali investiční odborníci, vstupují do investičního světa další zájemci o nadprůměrné zhodnocení. Kdy a jak to skončí? A skončí to vůbec? 
 
Rád bych předložil jednu z možných variant, kterou si myslím stojí za to sledovat. Její koncept je poměrně jednoduchý. Rozumní investoři vždy vstupují tam, kde vidí vyšší výnos a přiměřené riziko, které jsou ochotni podstoupit. Pokud mně rizikovější investice slibuje výnos 6 % ročně za průměrného rizika zatímco z bezrizikové investice mohu vytěžit jen 1 % p.a. pak pravděpodobně zvolím první variantu. 


 
Akciové trhy rostou bez přestání a za mizivé volatility již šestým rokem. Nezávisle na tom, jestli se jedná o akcie americké, či třeba německé. Poměrové ukazatele jsou vysoko a ukazují, že jsou tyto trhy jako celky drahé a jejich budoucí očekávané výnosy spíše podprůměrné. Proč tedy akcie lákají další kupce?
 
Třeba proto, že pro spoustu peněz proudících do trhů není alternativa. Dluhopisový trh roste totiž silně ještě mnohem déle. 

 
Graf ukazuje výnosy US a německých desetiletých dluhopisů. Ty se již více než třicet let vlivem rostoucí ceny snižují na hodnoty dříve nevídané. Americký desetiletý dluhopis přinese svému investorovi výnos pouze 2,13 % ročně, zatímco ještě před deseti lety to bylo jednou tolik a před třiceti lety se mohl těšit z každoročního čtrnáctiprocentního zhodnocení. Německý dluhopis je na tom ještě mnohem hůře. Jeho aktuální roční výnos se pohybuje pod hranicí jednoho procenta. 
 
Nejinak je tomu u ostatních typů dluhopisů. Za všechny graf výnosu amerických korporátních dluhopisů investičního ratingu. Jejich ceny třicet let neúnavně a téměř bez přestávky rostou a výnosy tak klesají stále níž. 
  

 
Před investorem stojí otázka kam vložit svoje prostředky: do rizikových akcií, nebo do bezpečných dluhopisů? Kde budu mít vyšší výnos a jak odhadnu budoucí možný výnos akcií?
 
Jednoduše se na takovou otázku může odpovědět pomocí tzv. earnings yield, tedy převrácené podoby klasického poměru P/E (cena dělená ziskem na akcii). Ukazuje, kolik procent z každého investovaného dolaru akcie vydělávají. Tedy přeneseně, kolika procentní zisky ze své investice za nezměněných podmínek očekávat. Aktuální hodnota earnings yield indexu SP500 je 4,82 %. To je vyšší hodnota, než je bezrizikový výnos dluhopisů (2,21 %). Logicky se rozhodnu, že akcie mně s určitou dávkou rizika přinesou stále vyšší zhodnocení, než bezpečné dluhopisy. Jedinou otázkou je, zda je riziko, které za vyšší očekávaný výnos podstoupím, přijatelné. Pokud ano, pak je logické rozhodnutí jít za vyšším výnosem a dát akciím ve svých portfoliích dostatečný prostor. 
 
Rozdíl mezi očekávaným výnosem akcií a bezpečným výnosem státního dluhopisu se nazývá rizikovou prémií. 

 
Její sledování zachránilo investory před většinou ztrát způsobených hypotéční krizí, kdy bylo již na počátku roku 2008 evidentní, že při téměř nulové rizikové prémii nemá smysl nadále setrvávat v akciích. A kladná riziková prémie naopak poslala v roce 2003 akciové býky zpátky na trh.
 
V posledních několika letech jsme svědky jejího citelného snižování. Investoři tak budou za chuť podstupovat riziko odměňování stále méně. Hodnota je ale nadále dostatečně kladná na to, aby měla investice do akcií své opodstatnění. 
 
Jak tedy může akciová rally skončit? Prvotním poklesem dluhopisového trhu. Ten může přijít například díky normalizaci politiky FEDu, která by se promítla do zvyšování úrokových sazeb. Vyšší sazby = nižší ceny a vyšší výnosy státních dluhopisů. Při nezměněné ziskovosti amerických akcií pak dojde k citelnějšímu snižování rizikové prémie a odlivu racionálně založených investorů od rizika do bezpečí. Nemá přece smysl riskovat pro tříprocentní výnos, když mohu mít stejná tři procenta i z bezpečné investice. 

Autor: Václev Pech, www.brokertrust.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.