Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 08.09.2015

Jak vydělat na současné volatilitě?


 
 
V posledních 3 týdnech akciové trhy zaznamenaly pokles spojený s výraznou volatilitou. Akcie na Wall Street v tomto ohledu dokonce přepisovaly historii. V předminulém týdnu index Nasdaq nejprve propadl o 8,79 %, aby nakonec zakončil týden s 2,6 % zisky. Již sice s menší intenzitou nicméně stále nadprůměrně se trhy hýbaly i v uplynulém týdnu.  Trhy zkrátka zažívají období spojené se zvýšenou investorskou názorovou různorodostí, kam se dále budou ubírat.
 
Nervózní situace na trzích se tak výrazně odrazila i na vývoji tzv. indexu strachu VIX (Chicago Board Options Exchange Volatility Index), který měří implikovanou volatilitu akciového indexu S&P 500 na základě pohybu cen opcí na chicagské burze. Přestavuje očekávanou anualizovanou volatilitu indexu v průběhu následujících 30 dní. 
 
Index VIX se vyšvihl dokonce až nad 53 b., resp. překonal „maxima“ z roku 2010 i 2011 a dostal se tedy na úrovně, které zaznamenal naposledy v době krize v roce 2009. Během pár seancí v srpnu poskočil o zhruba 300 %. Následně o část zisků přišel, nicméně stále si udržuje nadprůměrné hodnoty.
 
Z historického hlediska je přitom patrné, že zmiňovaná zvýšená volatilita za relativně krátký čas odeznívá, tzn. index VIX se v čase následně dostává zpět na podstatně nižší úrovně. 
 
Participace na vývoji
 
Na vývoji indexu VIX zejména institucionální investoři participují přímým nákupem put či call opcí. Existuje však možnost nákupu ETN vázaných na zmiňovaný vývoj indexu VIX. Při zvyšující volatilitě se možno poohlédnout např. po pákovém ETN s označením „TVIX“. Naopak očekávání uklidnění volatility na trzích zohledňuje ETN „XIV“.
 
TVIX se tak vyšvihl ze svých postupně nabíraných historických minim skokově výše, naopak z maxim XIV ztratil polovičku hodnoty. Vývoj ETN k dispozici zde.
 
Obchodovat s ETN vázanými na index se vyplatí pouze z krátkodobého hlediska, kdy fond vzhledem ke své struktuře dokáže z větší části zohlednit na vývoji podkladových aktiv. Nakupovat např. TVIX v období „klidu“ na trzích pro držení v delším časovém horizontu se nevyplatí. Participovat je nejvhodnější v okamžiku, kdy se situace na trzích zdá již přehnaně netečná vůči možným rizikům, či ve chvílích samotného začátku krizí, u kterých se dá očekávat přetrvávání alespoň v řádu dnů. 
 
Vstupovat do XIV je tedy naopak vhodné v okamžiku očekávání zklidnění tržní situace. Lze predikovat, že taková situace by již v nejbližší době mohla nastat, tzn. XIV by se mohl začít vracet na vyšší hodnoty.
 
Autor: J. Zendulka, BH Securities a.s. 
 
 
VIX – 10 let
 
 
VIX - letos
 
 
XIV – 2 roky
 
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.