Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 27.11.2014

Je riziko pořád IN?


 
 
Dlouhý býčí trh je už trochu únavný. Roste vše, na co se člověk podívá. Retail se raduje a začíná považovat akcie za prima alternativu k bezrizikovým produktům. Opční obchodníci si pro změnu stěžují na nízkou volatilitu a nízká premia, která za své výpisy inkasují. Americké akcie i v roce 2014 svým fanouškům opět přinesou dvouciferné zhodnocení a zdá se tedy, že svět nadále miluje riziko a s radostí jej podstupuje na úkor aktiv bezpečných. 
 
Mám ale dojem, že dvouciferné zisky z letošního roku jsou trochu jiné povahy, než tomu bylo v letech minulých. Přinejmenším část investorů se potichu přesouvá z rizika (akcie a rizikově orientované dluhopisy) do bezpečnějších přístavů (státní dluhopisy a třeba korporátní dluhopisy s investičním ratingem) a volí tak pro další období o něco vyváženější skladbu portfolií, než tomu ještě nedávno bylo. Svědčí o tom srovnávací grafy vývoje akciových (rizikově orientovaných) a dluhopisových (na bezpečí orientovaných) indexů v jednotlivých světových regionech.
    
Obr. 1: Srovnávací graf vývoje světového akciového a dluhopisového indexu 2013-2014 (zdroj Morningstar)
 
Globální pohled je prozatím stále optimistický. Ceny akcií rostou rychleji, než ceny dluhopisů. Trend je zde jasný. Na druhé straně si nelze nepovšimnout toho, že ryze růstový trend tohoto grafu z roku 2013 se v roce 2014 postupně změnil spíše na pohyb do strany spojený s poměrně vysokou volatilitou ve druhé polovině roku. 
  
Obr. 2: Srovnávací graf vývoje akciového indexu SP500  a indexu US vládních dluhopisů 2013-2014 (zdroj Morningstar)
 
Stejný graf zkonstruovaný pro USA již tak veselý není. Jednoznačná nadvláda akcií nad dluhopisy z roku 2013 je pryč. Trend ukazuje na možnou změnu, a pokud nedojde k jeho znovuobnovení, spojené s průrazem relativní rezistence na hranici 1,8, pak bychom se měli mít s optimistickými soudy na pozoru. O tom, že se zde v roce 2014 přelévají prostředky z akcií do dluhopisů, není příliš pochyb.
  
Obr. 3: Srovnávací graf vývoje akciového indexu MSCI Europe a indexu evropských vládních dluhopisů 2013-2014 (zdroj Morningstar)
 
Podobného efektu si nelze nevšimnout také na našem kontinentu. I v Evropě nadšení z rizika vyprchává. Rok 2014 je zde rokem příklonu k bezpečným aktivům, když dluhopisy po delší době svoji výkonností opět překonávají akcie. 
 
Obr. 4: Srovnávací graf vývoje akciového indexu MSCI Emerging markets a indexu vládních dluhopisů rozvíjejících se zemí 2013-2014 (zdroj Morningstar)
 
Vyjímkou nejsou ani rozvíjející se trhy, kde je preference bezpečnějších dluhopisů nad rizikovějšími akciemi z trendu grafu patrná již druhým rokem. 
 
O postupném přichylování se k bezpečí jsou důkazy také uvnitř samotného dluhopisového světa. Stačí se podívat na srovnávací grafy high yield dluhopisů s celkovým dluhopisovým agregátem, nebo jejich bezpečnějšími alternativou korporátními dluhopisy s investičním ratingem.
    
Obr. 5: Srovnávací graf vývoje globálního indexu high yield dluhopisů a globálního dluhopisového agregátu 2013-2014 (zdroj Morningstar)
 

Obr. 6: Srovnávací graf vývoje globálního indexu high yield dluhopisů a globálního indexu korporátních dluhopisů s investičním ratingem 2013-2014 (zdroj Morningstar)
 
Stejné překlápění trendu vztahu riziko/bezpečí jaké jsme viděli ve vztahu mezi akciemi a dluhopisy je vidět i zde. 
 
Jak to vše interpretovat? Z mého pohledu jsou někteří investoři mnohem opatrnější, než tomu bylo v letech 2010-2013. A retail to nebude. Stačí se podívat na články ohledně boomu akciových fondů v Česku. V poslední době se jich objevilo poměrně dost. 
 
Býčí trh započatý na jaře 2009 je již skutečně dlouhý a pozoruhodně netečný, k silným politickým rizikům, které doba přináší.  Nelze tedy vyloučit, že se roky hojnosti pozvolna blíží ke svému konci a část účastníků trhu si to začíná uvědomovat a rebalancuje svá portfolia. Na druhé straně si nemyslím, že by se konec růstového období dostavil nějak vyjímečně rychle. Může to trvat půl roku, rok a i několik let. Vysoká valuace zejména amerických akcií je nesporná. Sama o sobě ale není „timing tool“. Akcie mohou být drahé téměř neomezenou dobu. K definitivní změně trendu je potřeba fundamentální faktor a ten prozatím příliš nevidím. Akcie do portfolií tedy nadále určitě patří, jen možná nebude od věci popřemýšlet o to, zda je jejich stoprocentní zastoupení do budoucna tím „pravým ořechovým“.    

Autor: Václab Pech, www.brokertrust.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.