Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 06.10.2015

Jedna z největších komoditních společností na kolenou. Akcie Glencore jsou -70 % od začátku roku.


 
 
 
Glencore se v posledních týdnech a měsících ocitá pod těžkým tlakem. Vzhledem k situaci na komoditním trhu se nelze divit. Glencore operuje ve třech segmentech. Prvním jsou kovy a minerály jako měď, jejímž je třetím největším světovým producentem, zinek a hliník. Dále energetické suroviny především uhlí a třetím segmentem jsou zemědělské komodity, zejména obilniny, bavlna, cukr a olejnatá semena.
 
Ceny komodit jsou na rekordně nízkých úrovních

Segmenty v oblasti komodit nyní rozhodně nelze označit za lukrativní. Téměř za vším stojí obavy o zdraví čínské ekonomiky, jež je největším světovým spotřebitelem většiny komodit. Až čtvrtinu příjmů společnosti Glencore tvoří těžba mědi, jejíž cena se v srpnu propadla na šestiletá minima. Komoditní gigant se navíc potýká s obrovským dluhem dosahujícím výše téměř 30 miliard dolarů.

 
Černé pondělí pro Glencore
 
Firma již dříve v tomto měsíci představila plán, jak o jednu třetinu snížit dluh do konce roku 2016. Jako součást tohoto oddlužovacího balíčku emitovala nové akcie za 2,5 miliardy dolarů. Velkou část z nich odkoupil management firmy, za účelem zvýšení důvěry veřejnosti a věřitelů. Dalších 2,4 miliardy dolarů plánuje Glencore ušetřit pozastavením výplaty dividend a zbývající peníze získá rozprodáním firemních aktiv a snížením nákladů na kapitál. Společnost je v případě potřeby připravena prodat svou zemědělskou divizi, kterou banka Citigroup ocenila na 10,5 miliardy dolarů.
 
Cena akcie je na historickém minimu
 
Navzdory snaze o snížení zadlužení zažily akcie Glencore v pondělí 28. září volný pád téměř o 30 %. Sáhly si tak na své historické dno, když se cena akcie dostala na 66,67 GBP za kus. Jednalo se o největší jednodenní propad od května 2011, kdy byl Glencore uveden na londýnskou burzu. Úterní prohlášení vedení společnosti, že firma je operačně i finančně robustní, má pozitivní cash flow, dobrou likviditu a nemá absolutně žádné problémy se solventností, přilákal „lovce slev“. Akcie přidala 16,9 % a den poté dalších 14 %. I přesto však od začátku roku ztrácí přibližně 65 % a je prozatím nejhůře performující akcií v britském indexu FTSE 100 za rok 2015.

 
Čínské zpomalení
 
Přestože čínská ekonomika stále roste, hrozba zpomalení či dokonce krachu je zcela reálná. Otázkou zůstává, zda lze čínským statistickým údajům stoprocentně důvěřovat. Například míra nezaměstnanosti v Číně je podle všeho na mnohem vyšší úrovni, než tvrdí tamní statistiky. Druhá největší ekonomika světa je díky svému rychlému růstu největším spotřebitelem mnoha surovin. Nyní je čínská expanze nejpomalejší od roku 1990, což tlačí ceny komodit na rekordně nízké úrovně. Komoditní index agentury Bloomberg dosáhl minulý měsíc svých nejnižších hodnot za posledních 16 let. Navíc makrodata přicházející z Číny nevěští známky oživení, proto nelze očekávat náhlý zvrat ve vývoji cen komodit a potažmo cen akcií komoditních společností.
 
Chybný krok vedení Glencore
 
Z neuspokojivých výsledků společnosti však nelze vinit jen externí okolnosti. Za současnou situaci mohou z velké části i kroky firemního vedení. Převážná část zmiňovaného dluhu pochází z roku 2012, kdy bylo rozhodnuto o fúzi s největším konkurentem Glencoru. Společnost Xstrata, jejíž valuace byla v době obchodu přibližně 45 miliard dolarů, má nyní hodnotu 15 miliard.
 
Autor: Michal Kokoř, Aura Invest Group
Zdroj dat: Yahoo Finance
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.