Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 13.11.2014

Jsou už akcie předražené?
Širší americký akciový index S&P 500 od začátku roku přidává více než 10 %. Pokud nastolený trend udrží, může pomýšlet na třetí rok v řadě s dvouciferným výnosem, což se naposledy podařilo na konci devadesátých let. 
 
S ohledem na několik let trvající býčí rally se však nabízí sugestivní otázka – nejsou už akcie předražené? Pokud je totiž odpověď kladná, měl by se investor mít na pozoru a opatrně vážit své dlouhé pozice. Pojďme se proto podívat na dvě z nejpoužívanějších měřítek ocenění akciového trhu.
 
Klasický pohled na čísla
 
Za tradiční přístup na hodnocení valuace akciového trhu můžeme bezesporu označit pohled na ukazatel P/E (cena/zisky). Ten nám de facto signalizuje, jestli má současná úroveň valuace akciového trhu reálné opodstatnění v ziscích korporací. Podle dat Bloomberg se P/E aktuálně nachází na hodnotě 18. Průměrná hodnota za posledních šedesát let pak dosahuje 16,3 násobku. 
 
Je tedy patrné, že se trh nachází na mírně vyšších úrovní (co do ukazatele P/E), nicméně býčí rally posledních 5 let, během níž index S&P 500 přidal 200 %, má své opodstatnění v reálných základech výkonnosti amerických společností. To potvrzuje také průměrná hodnota tržeb na akcii, která se vyšplhala na rekordní úrovně. 
 
CAPE
 
Pozici velmi oblíbeného nástroje při rozboru ocenění akciového trhu zaujímá také tzv. CAPE, které je upravenou verzí (držitelem Nobelovy ceny Robertem Shillerem) klasického ukazatele P/E. Tzn. průměrný zisk na akcii (E) je nejprve očištěn o inflaci a následně zprůměrován za posledních deset let. Hodnota akciového trhu (na akcii) je pak se zprůměrovaným upraveným ziskem na akcii dána do poměru a výsledkem je ono zmiňované CAPE. 
 
Právě současná hodnota 26,5 násobku je dle medvědích investorů důkazem nadhodnocení akciového trhu, který (reprezentován indexem S&P 500) v průměru hlásí historickou hodnotu na úrovni 16-ti násobku. 
 
Hodí se ovšem zmínit, že CAPE se průměrováním snaží vyhladit cyklické výkyvy v ziscích společností. To bezesporu není špatná myšlenka, avšak problémem je, že ne všechny společnosti (potažmo sektory) se vyvíjejí v cyklech. CAPE nerozlišuje mezi sektory, a proto vyhlazuje kromě cyklických sektorů (těžařské společnosti), také například firmy z oblasti služeb, na něž se právě USA v posledních letech daleko více specializuje a které nejsou typickým cyklickým sektorem. I proto je CAPE v tomto ohledu zkreslující.
 
Prostá úvaha
 
Kromě absolutních čísel, i když zasazených do historické relace, se vyplatí sledovat celý příběh, kterého jsme svědky. V první řadě americká ekonomika hlásí slušný hospodářský růst, s nímž je spjatý růst investic a spotřeby, a nepředpokládá se výraznější zadrhnutí. Celkově je tak v současné chvíli výhled pro americké akcie v tomto ohledu poměrně pozitivní. To ostatně dokazuje probíhající výsledková sezóna, ve které zhruba tři čtvrtiny firem překonaly konsensuální očekávání. 
 
Na druhou stranu je přehnaný optimismus třeba brzdit. Přece jen zůstává otázka v podobě kroků Fedu. Načasování úrokových sazeb a především pak samotný proces může rozjetému americkému hospodářství způsobit potíže. I proto je Fed v klíčovém rozhodnutí opatrný.
 
Celkově tak můžeme říci, že se akcie nacházejí na dražších úrovních, na druhou stranu je valuace stále poměrně pevně podložena výkonností amerických korporací. Nadále se tak vyplatí především hledat konkrétní akciové tituly (s valuačním diskontem), které skýtají dostatečný potenciál pro zhodnocení. 

Autor: Jan Šumbera, www.patria.cz
Zdroje: Bloomberg, CNN

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.