Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 22.01.2015

Komodity jsou nejlevnější od roku 2009


 
 
 

Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let. 
 
Graf č. 1: Vývoj komoditního indexu agentury Bloomberg (BCOM) v bodech (Zdroj: Bloomberg)
 
 
Z kovů si nejhůře v komoditním indexu agentury vedla měď, která za poslední rok oslabila o 23 procent. Cena mědi je ve velké míře spojena s průmyslovým vývojem v Číně, a ta je jejím celosvětově největším spotřebitelem. Ve zmíněném indexu činí váha mědi 7,13 procenta. Čínský hrubý domácí produkt v uplynulém roce dosáhl růstu 7,4 procenta, a překonal tak tempo růstu z roku 2013. Pro rok 2016 očekává Mezinárodní měnový fond (MMF) tempo růstu čínského HDP o velikosti 6,3 procenta. Pro trhy však byl údaj zklamáním, jelikož byl nižší, než ekonomové očekávali. 
 
Nejsilněji je v indexu zastoupeno zlato, jehož podíl je 12,53 procenta. Kov zaznamenal ve třetím lednovém týdnu největší růst za uplynulých 18 měsíců a to především kvůli dění na evropském měnovém trhu. K největšímu růstu došlo 15. ledna, kdy po krocích Švýcarské centrální banky posílil frank o cca 30 %. Nepřesvědčivá ekonomická situace v Evropě dává vzniknout spekulacím o možném dalším stimulu ECB. Stejně tak by mohla nízká inflace a nepříznivý vývoj v zahraničí přesvědčit americký Fed o oddálení případného zvýšení úrokových sazeb. 
 
Graf č. 2: Typy komodit a jejich procentuální váha v komoditním indexu agentury Bloomberg (BCOM) (Zdroj: Bloomberg)
 
 
Vůbec největší pokles mezi komoditami v daném indexu zaznamenala ropa brent a WTI. Od začátku loňského roku do současnosti tvoří jejich oslabení již 55 a 51 procent. Na vině je nekončící nárůst produkce v USA, Rusku a nově i Iráku a obavy o ekonomický vývoj v Evropě, Číně a Rusku.
 
Výrazně zlevnil i zemní plyn, který v indexu dosahuje 9,39 procenta. Jeho cena se propadla až k úrovni 2,831 MMBtu, což je nejníže za více než dva roky. Vinou je zde opět nadměrná produkce, ale také mírnější zima v USA, která znamená snížení poptávky plynu na vytápění. Pokud nenastanou náhlé výkyvy v počasí, je pravděpodobné, že se cena zemního plynu udrží blízko na současných úrovních. V létě, kdy dochází k výraznějšímu oslabení poptávky, může cena nadále mírně klesat. Současné ceny plynu zřejmě pozmění energetický trh ve Velké Británii. Společnost RWE AG plánuje v pěti svých uhelných elektrárnách nahradit uhlí zemním plynem.  
 
Poslední komoditou v indexu agentury Bloomberg, jejíž váha je nad 7 procenty, je kukuřice s podílem 7,06 procenta. Její oslabení od začátku roku 2014 do dnešních dnů je více než 7 procent. I v tomto případě sehrály důležitou roli klimatické podmínky ve Spojených státech, které mají pozitivní vliv na zimní výsadbu. Cenu pak v loňském roce také stlačila historicky rekordní celosvětová sklizeň, která na konci října vzrostla na 990,7 milionu tun. 
 
Graf č. 3: Vývoj celosvětové produkce kukuřice v tisících tunách (Zdroj: Bloomberg)
 
  
 
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.