Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 18.12.2014

Komu vyhlásil kartel OPEC cenovou válku?


 
 
 

Od poloviny toho roku jsme svědky výprodejů na ropě, které jsme mohli spatřit naposledy během globální finanční krize v roce 2009. Za poslední půl rok se cena ropy WTI propadla o 49,4 % na 54,51 dolarů za barel. 
 
Obr. 1: Vývoj ceny ropy WTI v USD za barel, zdroj www.emax.cz
 
 
Za tímto výplachem stojí masivní produkce a nízká poptávka po ropě. Ropný kartel OPEC má zodpovědnost zhruba za 40 % světových zásob ropy. Na konci listopadu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) rozhodla ponechat těžební kvóty beze změny na úrovni 30 milionů barelů denně. To vyvolalo řadu spekulací o cenové válce, kterou vyhlásil kartel OPEC. Pravdou však zůstává, že není zřejmé, proti kterému státu ji vede, zda jsou to  Spojené státy nebo Rusko. 
 
Na energetické scéně jsou americké břidlice novou hnací silou v těžbě ropy. Americký břidlicový boom ovšem začal až v posledních deseti letech. Dříve se do amerických břidlic nevyplatilo investovat. Situace se postupem času změnila. Vyvinuly se nové těžební metody a současně břidlicím přihrál také nárůst cen ropy. V tento moment se již vyplatilo investovat do těžby amerických břidlic. 
 
Produkce ve Spojených státech vzrostla na počátku prosince podle údajů Ministerstva energetiky na 9,12 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1986. Těžba v amerických břidlicích je podle odhadu Mezinárodní energetické agentury výhodná, pokud je cena ropy WTI nad 42 dolary za barel.
 
Obr. 2: Vývoj produkce ropy v USA v milionech barelů denně, zdroj: Bloomberg
 
 
Produkce v Rusku je vyšší než v USA. Podle údajů ministerstva energetiky ruská produkce vzrostla ke konci listopadu na 10,63 milionu barelů denně, což je nejvíce od rozpadu Sovětského svazu.
 
Nízké ceny a konkurenční prostředí budou oříškem především pro malé těžaře, kteří působí na méně produktivních lokalitách. Většina těchto subjektů financují práva na průzkum či vrtné soupravy na dluh. Při poklesu tržeb je tedy velice reálné, že by malí těžaři mohli mít v blízké budoucnosti problém s hotovostí a splácením úvěrů.
 
Kartel OPEC se rozhodl, že svůj lví podíl na trhu nedaruje nikomu snadno, a proto očekáváme, že cena ropy WTI by se postupem času mohla dostat až k úrovni 40 dolarů za barel. O tom svědčí i prohlášení ministerstva energetiky Spojených Arabských Emirátů, které uvedlo, že OPEC nesníží produkci ani v případě propadu ceny ropy na 40 USD. Kartel očekává stabilizaci cen bez nutnosti omezení těžby.
 
Ropu je možné obchodovat pomocí několika ETF. Nejznámější jsou United States Oil Fund (USO), ProShare Ultra Bloomberg Crude Oil (UCO) a PowerShares DB Oil Fund (DBO). Na pokles ceny ropy je možné spekulovat pomocí ETF ProShare UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO).
 
Autor: Eva Mahdalová, www.colosseum.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.