Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 03.08.2015

Konec zlatého propadu?


 
 
Komoditám se v letošním roce nedaří, Mezi ty nejčastěji zmiňované patří v posledních týdnech zlato. To již dávno není tak bezrizikovou investicí, jak se snaží někteří  prodavači svým klientům namluvit. Za posledních deset let svoji hodnotu nejprve téměř zpětinásobilo (což o to, to se konzervativním investorům určitě líbilo), aby se jeho cena po roce 2011 opět o téměř polovinu propadla a vrátila se na úroveň roku 2010. To už se konzervativnímu investorovi líbí zcela jistě o něco méně.    
 
Cena zlata, jak již bylo zmíněno, čtyři roky klesá. Hlavní vlna poklesu se zastavila na úrovních mezi 1150-1190 USD za jednu unci. Z této důležité úrovně ležící poblíž těžebních nákladů se několikrát odrazila a nadechla se k růstu. Každý následující vrchol takové korekce byl nižší, než ten minulý, což dostávalo cenu žlutého kovu pod tlak. Ten nakonec v uplynulých dvou týdnech vyústil k prolomení silné hranic opory a poklesu k hodnotám 1080 USD za unci.
 
 
Obr. 1: Vývoj ceny zlata 2011-2015 (zdroj: timingcharts.com)
 
Pohled na můj oblíbený indikátor odvozený z COT reportu říká, že commercials, tedy obchodníci přímo spojení s byznysem (těžaři, zpracovatelé zlata) aktuálně zlato poměrně silně nakupují. Taková situace byla dříve často spojena s blízkostí dna právě probíhajícího poklesu. Často, ne vždy. Indikátory, které fungují na sto procent, neexistují.  Také je potřeba umět s nimi pracovat, ale to by byl článek příliš dlouhý.
 
Obr. 2: Vývoj ceny zlata 2011-2015 a pozice commercials (zdroj: timingcharts.com)
 
Zcela opačná je situace u malých spekulantů. Ti jsou naopak vůči zlatu mimořádně skeptičtí a i to bylo v minulosti určité vodítko pro odhadnutí dalšího vývoje. Skuteční insideři mající informace přímo z reality byznysu jsou tedy optimisté, zatímco malí spekulanti zlato prodávají, seč jim síly stačí.
 
Obr. 3: Vývoj ceny zlata 2008-2015 a pozice drobných spekulantů (zdroj: timingcharts.com)
 
Možné blízké změně na trhu a odpovídající růstové korekci nahrává také indikátor používaný mým učitelem Larry Williamsem k identifikaci obratu trendu. Ten se vrátil opět k úrovni mínus 50. 
Ta v nedávné minulosti znamenala vždy obrat aktuálního vývoje na trhu.
 
Obr. 4: Indikátor možné změny trendu 
 
Možnému ukončení poklesu hraje do karet i sezónnost. To ukazuje další ze série grafů.  Z jeho průběhu je vidět, že počátek srpna je obdobím, kdy bývá cena zlata v průběhu roku nejnižší. Další měsíce jsou pak pro investory mnohem příznivější.  
 
Obr. 5: Tradiční sezónnost trhu se zlatem (zdroj dat: Morningstar)
 
Z uvedeného mám dojem, že bychom se mohli nacházet poblíž dna propadu sledovaného trhu a mohl by se tedy přiblížit vhodný okamžik pro jeho spekulativní nákup. Cílovou hodnotou obchodu by mohla být hranice těsně pod úrovní předešlé opory na 1150 dolarech za unci.  Zda se jedná o mnohými očekávaný konec sestupného trendu, se tvrdit neodvažuji. Nejspíše nikoli. Můj hodnotový indikátor říká, že zlato a potažmo drahé kovy jsou na současných hodnotách oceněny férově.

Autor: Václav pech, www.brokertrust.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.