Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 31.03.2015

Korupcí k levnější kávěCenu šálku kávy ovlivňuje s časovým odstupem cena této komodity na světových trzích. A právě tam voňavý nápoj černé barvy zlevňuje díky korupci na nejvyšší politické úrovni v Latinské Americe. A pojítkem mezi nižší cenou kávy a úplatkářským skandálem je brazilský reál. Brazilská měna od počátku tohoto roku oslabila vůči americkému dolaru o téměř 20 % a její hodnota tak spadla na 11ti-leté minimum. Slabá měna prospívá exportu a Brazílie je největším vývozcem kávy na světě, a proto káva zlevňuje.
 
Reálu nijak neprospívaly samotné obavy z vývoje brazilské ekonomiky, která se znovu žene do recese a její inflace roste. Tvrdou ranou pro reál byl ovšem skandál obřích rozměrů kolem brazilské národní ropné společnosti Petrobras. Aféra plná úplatků a praní špinavých peněz se točí kolem Petrobrasu, ale podle brazilských vyšetřovatelů jsou do ní zapleteny desítky politiků a někteří dokonce z politické strany vládnoucí brazilské prezidentky Dilmy Rousseff. A nejedná se tu o zanedbatelné částky, nýbrž o úplatky v řádu milionů. Situace v Brazílii vyvolala četné demonstrace a nespokojení Brazilci nyní požadují spravedlnost a dokonce i odstoupení prezidentky. Koneckonců Rousseff sice není přímo zapletena do vyšetřování, ale v letech, kdy docházelo ke zmiňované korupci, byla ministryní pro energetiku a předsedkyní správní rady Petrobrasu. A tak popularita Rousseff, kterou si Brazilci znovu zvolili teprve v říjnu 2014, prudce klesá.
 
Fluktuace měnových kurzů mají vždy silný dopad na komodity, jejichž cena je většinou denominována v amerických dolarech. Brazilští farmáři, tak silně pocítili efekt oslabení reálu a zvýšili export v dolarech, čímž na národní úrovni cena komodit vzrostla. A tak jako všude jinde, kde oslabila měna, i v Brazílii nakopl slabý reál vývoz a zároveň snížil i místní náklady v dolarech jako například na mzdy a tím pádem zvýšil marži. Brazilské komodity od kávy, přes cukr a sójové boby tak zvyšují svou konkurenceschopnost na světových trzích.
 
Brazilský reál si v prvním čtvrtletí tohoto roku nevedl dobře a spadl až na úroveň 3,31 reálů za USD. Brazílie jako největší vývozce kávy a cukru na světě tak na světové trhy podle analytiků pravděpodobně pošle nejen velké množství těchto dvou komodit, ale zároveň i dalších komodit, které vyváží, jako jsou železná ruda nebo sójové boby.
 
 
 
Brazilci na trzích prodávají další a další kávu a to i přes pokles cen kávy arabika. Od začátku tohoto roku spadly ceny arabiky o 16 % až na 1,40 USD za libru. V brazilských reálech ovšem kávový trh roste o 3,4 procenta. Podle Mezinárodní kávové organizace ICO světový export kávy loni vystoupal na rekordních 111,7 milionů pytlů kávy, poháněný právě dodávkami z Brazílie, které vzrostly o 15 % na 36,3 milionů pytlů. Současná situace v Brazílii tak na trhu s kávou arabika vede ke snižování cen a trendu jejich sestupné spirály.


Autor: Kristýna Zahradníková, www.patria.cz
Zdroj: FT, CNN, BBG
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.