Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 17.02.2015

Kudy směrem k vítězným dekádámJaponský premiér prý změnil názor na to, jak pokračovat s Abenomií, poté, co si pohovořil s Paulem Krugmanem. Týkalo se to daní vlastně i toho, jak lze a nelze v ekonomice v útlumu snižovat dluhy. V předchozím příspěvku jsem rozebíral, jak moc jsou propojené osudy eurozóny a Japonska a zaměřoval jsem se na monetární politiku. Ono se to ale týká i politiky fiskální a oné schopnosti snižovat dluhy v útlumu. 
 
Jak pokračuje celý japonský příběh, který dostává nové zvraty třeba po krátkých rozhovorech s blogujícím nobelistou, naznačují dnes zveřejněná čísla. Produkt v Q4 rostl podle čerstvých dat o 2,2 %. Danske Bank, jejíž projekce pro letošní čtvrtletí jsou shrnuty v grafu, byla tedy příliš optimistická (stejně jako konsenzus). A i její poměrně býčí pohled ukazuje, že po zbytek roku bychom se k vyššímu růstu pohybovat neměli. Po roce 2008 4 a půl recese i bez nefunkční monetární unie a vítězné dekády v nedohlednu. Naštěstí se ale bavíme jen o ekonomice. 
 
 
Japonsko a ztracené dekády jsou brány jako synonymum. Tolik se ale neví, jak moc „ztracené“ ony dekády byly. V případě Japonska je totiž důležité rozlišovat mezi růstem produktu celkového a produktu na hlavu. Následující dva obrázky ukazují poměr produktu na hlavu ve vybraných zemích relativně k USA (ta jsou na 100 %). Z prvního vidíme, že Japonsko začínalo na počátku šedesátých let jako naprostý outsider s HDP na hlavu nižším než 20 % HDP na hlavu v USA. V druhé polovině osmdesátých let už ale vidíme zemi, která je o 50 % lepší než USA! Tedy zemi, které dokázala to, o čem se jiným ani nesnilo. 
 
Pak přichází ony ztracené dekády, které vrací HDP na hlavu (relativně k USA) zhruba na úroveň ostatních ekonomik z prvního grafu. Můžeme to celé vnímat jako počáteční triumf zejména na straně nabídkové, následovaný ani zdaleka ne tak triumfálním zvládnutím problémů na straně agregátní poptávky. Nutno ale podotknout, že v absolutním vyjádření nebyly japonské příjmy na hlavu během ztracených dekád „ztraceny“ – jen nerostly tak rychle. 
 
 
Zdroj: Světová banka
 
Pokud tedy u Japonska hovoříme o ztracených dekádách, měli bychom mít na paměti i to, že před nimi tu byla mimořádná vítězná jízda. To se bohužel nedá říci o zemích z druhého grafu. Periferii eurozóny se vyjma Irska nikdy nepodařilo dotknout se příjmů běžných v USA. A pokud si tyto grafy vezmeme jako relevantní měřítko, je otázka, u koho spíše hovořit o skutečných ztracených dekádách:
 
 
Posledním grafem jsme se dostali k eurozóně. Zveřejněna budou tento týden i PMI v měnové unii (pátek). Čeká se další zlepšování. O tom, k jakým dekádám se nyní v Evropě pohybujeme, se ale nyní nerozhoduje na základě vrtkavých nálad. Děje se tak hlavně ve strategické hře mezi Řeckem na straně a Německem s jeho spojenci na straně druhé. Jen není vůbec jasné, jaký výsledek vlastně směřuje k vítězným dekádám pro všechny. Jinak řečeno, z dlouhodobějšího pohledu si nejsem jistý, zda se radovat spíše v případě, že bude opět dosaženo (Pyrrhovy?) dohody, či ne.

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.